حکم رییس صدا و سیما مبنی بر گذر از SD به HD

پس از گذر از آنالوگ اکنون نوبت به گذر از sd به HD رسیده است در جدیدترین مقاله وبلاگ به بررسی فرمت اس دی و همچنین حکم جدید رییس جدید صدا و سیما مبنی بر گذر از فناوری SD به HD می پردازیم با ما همراه باشید.

رئیس سازمان صدا و سیما وظیفه گذر از SD به HD را بر عهده قائم مقام خود در امور فناوری و رسانه‌های نوین گذاشت. با این حکم در کنار وظایف دیگری که محمد سرافراز بر دوش مهدی اخوان بهابادی قرار داده است، وی را ملزم به تغییری بنیادی در ارسال تصاویر تلویزیونی کرد. تغییری که کیفیت تصاویر دریافتی تلویزیونی را در گیرنده‌های خانگی با یک جهش روبه‌رو خواهد کرد.

هم اکنون کیفیت تصاویر تلویزیونی که توسط فرستنده‌های صدا و سیما ارسال می‌شوند، «SD» است. «SD» مخفف (Standard Definition) است. در این استاندارد کیفیت و وضوح تصاویر تلویزیونی 480 پیکسل است؛ تصویری که تقریبا در همه گیرنده‌های خانگی قابل دریافت و پخش است. تلویزیون‌های نسل قدیم که معمولا از تکنولوژی لامپ تصویر استفاده می‌کردند برای دریافت تصاویر SD برنامه‌ریزی شده بودند. اما تلویزیون‌های جدید‌تر و به خصوص ورود LED‌ها عرصه را برای گیرنده‌های قدیمی تنگ کرد و هرچه تلویزیون‌های جدید‌تر وارد بازار شدند، قابلیت پخش تصاویر از طریق این گیرنده‌ها بالاتر می‌رفت اما تصاویر ارسالی همان کیفیتSD بود. تا پیش از آغاز فعالیت شبکه HD، بینندگان تلویزیون تنها زمانی متوجه پایین بودن کیفیت تصاویر تلویزیونی می‌شدند که از طریق سیستم‌های خانگی نمایش فایل تصویری را تماشا می‌کردند. شبکه HD توانست انحصار SD  را بشکند و توقع‌ها را برای دیدن تصاویر بهتر بالا ببرد.

(HD (High Definition کیفیت تصاویری مابین 720 تا 1080 پیکسل را در بر می‌گیرد. پهنای باند لازم برای ارسال چنین تصاویری در سیستم‌های آنالوگ قدیمی صدا وسیما وجود ندارد و تنها در تهران به صورت پایلوت HDاجرا شد. بهانه ایجاد این شبکه پخش تصاویر مسابقات والیبال بود. از سویFIVB یکی از الزامات میزبانی مسابقات لیگ جهانی والیبال پخش زنده مسابقات به کیفیت HD بود. الزامی که برای صدا و سیما هزینه‌بر بود اما نتیجه آن باعث شد تا بیست وسومین شبکه تلویزیون ایران متولد شود.

شبکه HD کمی بعد از آنکه صرفا به پخش مسابقات والیبال و جام جهانی فوتبال پرداخت، مدتی را نیز به پخش برنامه هایی با تکرار هفتگی مشغول بود اما مدتی است که این شبکه هم در حال تغییر روند است به نوعی که سریال مختارنامه و سریال پرده‌نشین هر شب از این شبکه پخش می‌شوند. پرده نشین اولین سریال غیر تکراری است که همزمان با پخش SD با کیفیتHD نیز از تلویزیون پخش می‌شود.

با تغییر مدیریت سازمان صدا و سیما، محمد سرافراز در یکی از اولین حکم‌هایی که صادر کرده است، به تغییر کیفیت تصاویر تلویزیونی حکم داده است. روندی که سال‌ها پیش باید آغاز می‌شد اما به هر دلیلی تا امروز به طول کشیده شده است. دیدن تصاویر با کیفیت یکی از حقوق مسلم بینندگان تلویزیونی است. کاری که می‌تواند بر جذابیت‌های شبکه‌های داخلی بیفزاید. هم اکنون بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی، تله فیلم‌ها و سریال‌ها با دوربین‌های HD و فولHD فیلمبرداری می‌شوند و تلویزیون در تأمین برنامه برای چنین کیفیت تصویری با مشکل چندانی روبه‌رو نخواهد بود. بزرگ‌ترین مشکل، فرستنده‌های نسل قدیم تلویزیون است که تعویض آنها زمان‌بر و هزینه بردار است. در صورتی که عزم تلویزیون برای این تغییر جدی باشد می‌توان تحقق تلویزیون کاملاً HD را یکی از نکات مثبت عملکرد رئیس جدید سازمان صدا و سیما دانست.

/ 0 نظر / 18 بازدید