شبکه هایی با کیفیت فوق العاده در راه است

شبکه های تلویزیونی همگی به پخش اچ دی مجهز می شوند و به مخاطبان می توانند تصاویر دریافتی را باکیفیت بسیار بالایی دریافت کنند .

شبکه «اچ دی / HD» که تنها برای پخش لیگ جهانی والیبال و سپس جام جهانی فوتبال ‌موقت راه‌اندازی شده بود، برای پاسخ به خواست عمومیِ تماشای تصاویر بسیار باکیفیت ماندنی و عملاً شبکه‌ای با همین نام به شبکه‌های کشور افزوده شد.بدین ترتیب ظهور یکی از استانداردهای روز دنیا را در تلویزیون ایران نیز شاهد خواهیم بود .

حضور تیم ملی والیبال ایران در این دوره از لیگ جهانی ، باعث شد تا فن‌آوری پیشرفته «وضوح بالا / High-definition» یا‌‌ همان «اچ دی / HD» با کیفت 1080 پخش شود ،صداوسیما شبکه‌ای موقت راه انداخت که با گیرنده‌های دیجیتال برای عموم قابل دریافت بود و کیفیتی کاملاً متفاوت داشت .

رضا اخوان، مدیر شبکه تماشا در این باره گفت: «این شبکه در مرحله آزمایشی روزی 5 ساعت برنامه شامل مستندهای ایرانی و خارجی همچون مستند ایران و کوچ پرندگان و نیز فیلم سینمایی و انیمیشن، پخش خواهد کرد. برنامه‌های این شبکه از میان بهترین برنامه‌هایی که با کیفیت اچ دی تولید شده‌اند، برگزیده خواهد شد و فعلا قرار نیست این شبکه هیچ تولیدی داشته باشد.

هم‌اکنون مسئولیت تنظیم جدول پخش و تأمین برنامه‌های این شبکه به عهده شبکه تماشا گذارده شده است».

جهش تلویزیون از «اس دی / SD» به «اچ دی / HD» معادل افزایش چهار برابری وضوح تصاویر، در حالی رخ داد که گمان می‌شود، ظرفیت نسبی برای حرکت تلویزیون به سمت ارتقای کیفیت تصاویر همه شبکه‌ها به «اچ دی / HD» فراهم شده و حتی بسیاری از برنامه‌های تولیدی سال‌های اخیر تلویزیون نظیر سریال مختارنامه نیز با کیفیت اچ‌دی ساخته شده است .

از آن سو، صداوسیما از مدت‌ها پیش اقدام به تبدیل دوربین‌های خود به دوربین XDCAM با کیفیت «اچ دی / HD» کرده بود و هم اکنون نیز بخش وسیعی از تصویرهای استفاده در تلویزیون با همین دوربین‌ها ثبت و ضبط می‌شود و حال با واردات تجهیزات مورد نیاز برای پخش زنده با کیفیت «اچ دی / HD»، امکانات لازم برای گام برداشتن تلویزیون ایران به این سمت فراهم‌تر شده تا ایران نیز همچون دیگر کشورهای منطقه، صاحب تلویزیونی با کیفیت تصویر «اچ دی / HD» یا‌‌ همان «HDTV» شود.

از این نگاه، اگر شبکه اچ دی بتواند مخاطبان مورد انتظار را جذب کند، همه شبکه‌های تلویزیون در یک دوره پنج ساله می‌توانند به این کیفیت برسند و این اتفاقی است که اگر تحقق یابد، گام بلندی برای کیفی‌سازی تلویزیون ایران به شمار می‌رود و بخشی از نقد‌ها در خصوص نگاه کمی به توسعه سیما برطرف خواهد شد .

/ 4 نظر / 37 بازدید
علی از تهران

سلام.یعنی شبکه ها یکی یکی تا پایان سال پنجمhdمیشوند؟شبکه هایی که درآینده هم افتتاح میشوند بصورتhd هستند؟؟

15

وای فوق العاده.....یعنی 4k

علی

اون جوری که من فهمیدم هر فرستنده 10 تا کانال تو خودش جای میده.سوالم اینه که یعنی مثلا ts1 ده تا کانال اس دی تو خودش جای میده اگه این ده تا کانال رو بخوان اچ دی کنن باید رو یه فرستنده جدید ببرن یا رو همون فرستنده ts1 این کار امکان پذیره؟و سوال بعدی اینکه: بعد از اینکه آنالوگ خاموش شد هر وقت بخوان یه شبکه افتتاح کنن ، تو کل کشور نشون داده میشه یا باید یه سال مردم صبر کنن تا فرستنده جدید تو شهرشون راه اندازی بشه؟و در کل خاموشی آنالوگ چه مزیت هایی رو میتونه داشته باشه؟ باتشکر

ali

تا این عقب مونده ها اچ دی شن تموم دنیا فور کی شده! خوبه الان عمان و کویت و بحرین و اینایی که هی می گن تلویزیونشون هیچی نشون نمی ده چندین ساله اچ دی دارن! فقط حرف مفت می زنن!