افتتاح شبکه HD

شبکه HD بدون سراسری شدن چند ماه آینده افتتاح می شود.

دریافت شبکه اچ دی در چند مرکز استان دیگر تا پایان سال

مدیر شبکه اچ دی گفت: با فراهم شدن زیرساخت‌ها و امکانات می‌توانیم آرشیو سینمای ایران را به منظور بهره‌برداری بهتر به نسخه فول اچ‌ دی تبدیل کنیم

«کامبیز اخوان صفا» مدیر شبکه تلویزیونی اچ‌دی درباره وضعیت این شبکه در آینده و اینکه چه زمانی این شبکه تلویزیونی افتتاح رسمی می‌شود، در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت: شبکه اچ دی در حال حاضر مراحل فنی را سپری می‌کند و تلاش معاونت فناوری سازمان صداوسیما این است که تا قبل از پایان سال پوشش این شبکه را به استان‌های دیگر نیز برسانیم.

وی ادامه داد: سراسری کردن شبکه اچ‌دی به زیرساخت احتیاج دارد و زمان‌بر است. کار روی این شبکه بیشتر از شبکه‌های معمولی است و زیرساخت‌ها قطعا در گام اول باید فراهم شود. ما در تلاشیم تا پوشش این شبکه به چند استان دیگر نیز برسد و امیدوارم تا چند ماه آینده مراسم افتتاح رسمی را داشته باشیم.

مدیر شبکه اچ دی درباره اهداف اصلی این شبکه و رویکردی که خواهد داشت، علی الخصوص جدول پخش آن که چه برنامه هایی در اولویت قرار خواهند گرفت نیز توضیح داد: این شبکه از لحاظ ساختاری به شبکه سه پیوسته و چون برای شبکه سه ورزش، مسابقه و سرگرمی را تعریف کرده‌اند، شبکه اچ دی نیز موظف به رعایت همین قوانین است و ما موظفیم فیلم، سریال، مستند و مسابقات ورزشی را پوشش دهیم. ضمن اینکه مسابقات ورزشی بسیاری وجود دارد که شبکه سه به دلیل فشردگی جدول پخش نمی‌تواند آنها را پخش کند ولی ما می‌توانیم با کیفیت اچ دی روی آنتن ببریم. درباره سرگرمی هم باید بگویم که سرگرمی شامل همه موارد می شود و ما سرگرمی‌ها را با کیفیت فول اچ دی برای مخاطبان تهیه می‌کنیم.

اخوان صفا همچنین در پاسخ به این سوال که اسم شبکه اچ دی پس از افتتاح چه خواهد بود؟ تصریح کرد: قطعا اسم شبکه تغییر می‌کند. در حال حاضر 4 گزینه برای اسم این شبکه داریم. ولی هر نامی برای شبکه انتخاب شود، پسوند اچ‌دی برای آن استفاده خواهد شد.


وی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به موضوع تعاملی شدن شبکه اچ دی اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مهمی که ما در دستور کار قرار داده‌ایم، این است که شبکه را به سمت تعاملی شدن با بیننده پیش می‌بریم. قرار است جدول پخش را طوری طراحی کنیم که یک بخشی از آن به علاقه و درخواست بیننده اختصاص پیدا کند. در این وضعیت در برخی ساعات این مخاطبان هستند که از بین برنامه‌های پیشنهاد شده از سمت ما، برنامه‌های مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند. ساختارهایی که بتوانیم منابع را به راحتی در اختیار مخاطبان قرار دهیم نیز در حال طراحی است و مشغول کامل کردن سایت و اپیلیکیشن‌ها هستیم و به زودی سیستم پیامک را راه اندازی می‌کنیم.

مدیر شبکه اچ‌دی اظهارداشت: در کنار این اقدامات، ما مشغول تبدیل منابع موجود در سازمان به فول اچ دی هستیم و می‌خواهیم آرشیو خوبی مهیا کنیم که در آینده نه چندان دور که همه شبکه‌های اصلی تلویزیون اچ دی می‌شوند، از این منابع استفاده کنیم. فیلم‌ها همه قابل تبدیل شدن و مرمت هستند. ضمن اینکه طبق بخشنامه‌ای که صادر شده، مدتی است که تمام تولیدات سازمان صداوسیما به صورت فول اچ دی کار می‌شوند و وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌شود بسیاری از برنامه‌ها را بازپخش کرد مثل مجموعه مختارنامه که با تبدیل به اچ دی، از این شبکه تلویزیونی پخش شد.

اخوان صفا همچنین تاکید کرد در صورت فراهم شدن امکانات می‌توانیم به سمت تبدیل آثار سینمای ایران به نسخه فول اچ‌دی برویم و از این آثار به خوبی استفاده کنیم.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا شبکه اچ دی وارد حوزه تولید برنامه هم خواهد شد یا خیر؟ تصریح کرد: فعلا در حوزه تولید آثاری نظیر فیلم و سریال ورود پیدا نمی‌کنیم و در حال حاضر فقط میان برنامه تولید می‌کنیم. چون کلیپ و نماهنگ فول اچ‌دی وجود ندارد. مثلا ما الان نماهنگ‌هایی مربوط به اذان تولید کرده‌ایم که آثار خوبی از آب درآمده‌اند.

مدیر شبکه اچ دی در پایان گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه این شبکه تلویزیونی در مناسبت‌های ویژه جدول پخش مخصوص خواهد داشت یا فقط به تکرار برنامه‌ها بسنده خواهد کرد نیز گفت: ما برای مناسبت‌های مختلف کنداکتور و جدول پخش مخصوص به این شبکه را خواهیم داشت ولی در راستای هم افزایی به تکرار بخشی از آثار شبکه‌های دیگر نیز می‌پردازیم. نظیر مجموعه هایی که در حال حاضر مانند پایتخت و دردسرهای عظیم از شبکه اچ دی پخش می‌شوند و بنا داریم پس از پایان ماه مبارک رمضان نیز سریال «گاهی به پشت سر نگاه کن» را به روی آنتن خواهیم برد.

/ 0 نظر / 45 بازدید