شبکه مستند در مسیر پیشرفت

شبکه مستند سیما اولین شبکه دیجیتالی سیماست که در سال 88 پخش آزمایشی خود را آغاز کرد

هم اکنون این شبکه به عنوان سومین شبکه 16:9 همچنین این شبکه در لیست اچ دی شدن نیز قرار دارد.

امروز قرار هست گفتگوی کوتاهی با مدیر این شبکه داشته باشیم:

فیلم‌ها و مجموعه‌های مستند در بزرگ‌ترین شبکه‌های تلویزیونی دنیا‌حتی شبکه‌های کابلی یکی از جذاب ترین قالب های برنامه سازی هستند و در بازارهای فیلم رقابت‌های داغی برای خرید حق پخش مستندهای دیدنی و جذاب وجود دارد؛ به عبارتی مستند می‌تواند با فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی نیز رقابت کند به شرط آن که کیفیت و جذابیت لازم را داشته باشد و این همان چیزی است که سال‌هاست جایش در تلویزیون ما تقریبا خالی است؛ سال‌هاست فیلم‌ها و مجموعه‌های مستند لابه‌‌لای انواع برنامه‌ها و بخصوص در هیاهوی سریال‌های تلویزیونی گم‌ یا فراموش می‌شو‌د.

روزگار سپری شده مستند در تلویزیون

مستند در تلویزیون سرگذشت غریبی دارد، زمانی در شبکه‌های اصلی گروهی برای ساخت مستند وجود داشت و مستندهای جذاب و باکیفیتی در این گروه‌ها ساخته می‌شد و امروز شبکه‌ای به نام مستند داریم، اما مستندسازی چنان که باید رونقی ندارد.

به نظر می‌رسد این نگاه تبلیغی در شبکه مستند به وجود آمده و براساس توضیحات مدیر شبکه مستند در آینده‌ای نه‌چندان دور پخش تیزرهای مستندهای جذاب و دیدنی آغاز خواهد شد. امیر تاجیک درباره شیوه‌های تبلیغ و عرضه آثار شبکه مستند می‌گوید: ضمن این که اخبار و زمان پخش مستند را از طریق رسانه‌های مکتوب و مجازی به اطلاع مخاطبان می‌رسانیم‌ زمان‌های ثابتی را به نمایش مستندهای برتر یا تازه اختصاص داده‌ایم که از آن جمله می‌توانم به ساعت 11 پنجشنبه‌ها و ساعت 14 روزهای جمعه اشاره کنم. البته این نکته هم مهم است که شبکه از ظرفیت‌های خودش هم استفاده کند؛ شبکه مستند باید به جایی برسد که اطلاع‌رسانی اصلی را خودش انجام بدهد.

 

 

بودجه نامحدود نیست

مهم‌ترین مساله‌ای که تمام برنامه‌سازان و ازجمله مستندسازان بخصوص در سال‌های اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند، مشکلات مالی بوده و خیلی‌ها به واسطه همین مساله یا عطای مستند را به لقای آن بخشیده‌اند یا چنان کم‌فروشی کرده‌اند که آثارشان از شیر، به یال و دم و اشکم بدل شده است.

امیر تاجیک، مدیر شبکه مستند که بارها به بودجه محدود این شبکه اشاره کرده، توضیح می‌دهد: مشکل بودجه در همه تلویزیون‌های دنیا وجود دارد و از همین رو سرمایه‌گذاری‌ها محدود، اما هوشمندانه شده است. این خاص صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیست. با تغییر تکنولوژی و آسان شدن مستندسازی‌ طیف وسیعی از افراد وارد دنیای مستندسازی شده‌اند و در این رقابت برنده شدن حق کسانی است که ایده‌های بهتری دارند. همه شبکه‌های دنیا مراجعه‌کنندگان زیادی برای تولید دارند و در ایران هم مستندسازان زیادی به دنبال آن هستند که آثارشان را به رسانه ملی بفروشند. بنابراین باید هوشمندانه برخورد کنیم و بودجه‌ها را صرف آثاری کنیم که ماندگاری بیشتری دارند و آدم‌های بیشتری را به رسانه ملی جذب می‌کنند. مدیر شبکه مستند، آثار با کیفیت با موضوعاتی که دینداری را تقویت می‌کنند و مسائل و مشکلات مردم را طرح می‌کنند و مستندهایی درباره جاذبه‌های گردشگری ایران را در اولویت دانست.

تغییر در معیارهای تلویزیون

تاجیک: معیار سازمان صدا و سیما عوض شده است و تلاش می‌کنیم به جای آن‌که تعداد زیادی برنامه بسازیم، یک یا دو قسمت مستند جذاب و باکیفیت بسازیم که هم خبرساز باشد، هم ماندگار، هم مخاطب پسند باشد و هم درآمدزا. فعلا از برنامه‌های خریداری شده، جای خالی مستندهای ایرانی را پر می‌کنیم تا زمینه برای تولید آثار ارزشمند و جذاب فراهم شود. دیگر مهم نیست یک مدیر در دوران مدیریتش چند دقیقه تولید داشته باشد، کیفیت مهم است و این که یک مدیر چقدر توانسته آثار دیدنی و پرمخاطب تولید کند.

/ 0 نظر / 65 بازدید