زیر ساخت های پخش HD

شبکه تهران که به تازگی حکم مدیر آن از سوی معاون سیما ابلاغ شده قرار است از زیرساخت‌های اچ دی بهره ببرد و این در حالی است که در چنین شرایطی باید هم تولیدات هم امکانات پخش اچ دی فراهم باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، با حکم علی اصغر پورمحمدی معاون سیما برای احسان کاوه به عنوان مدیر شبکه تهران به زودی فعالیت رسمی این شبکه‌ با بهره‌مندی از زیرساخت‌های HD آغاز می‌شود.

البته کانال اچ دی که پیش از این زیر نظر شبکه سه سیما بود و در خرداد ماه سال ۹۳ با پخش مسابقات لیگ جهانی والیبال و جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ کار خود را شروع کرد، حدود یک سال فعالیت آزمایشی داشت. بعد از این بیان شد که این شبکه قرار است بستری را برای شبکه تهران به عنوان شبکه پایتخت فراهم کند و با این کار نام اچ دی از روی آن برداشته خواهد شد و به این ترتیب به نوعی کانال اچ دی جای خود را به شبکه تهران خواهد داد. این تصمیم از آنجا صورت گرفت که پیش از این شبکه پنج سیما که با عنوان شبکه تهران شناخته می شد رویکرد خود را به اقتصاد تغییر داد و جای شبکه ای با در نظر گرفتن ظرفیت ها و پتانسیل های استان تهران خالی ماند که حال در حکم جدید پورمحمدی رویکرد جدید شبکه تهران بازتعریف و ابلاغ شده است.

معاون سیما در حکم خود که دیروز ۱۰ شهریور ماه ابلاغ شد اظهار امیدواری کرده است که «شبکه جدید تهران همگام با پیشرفت های تکنولوژی؛ با ارتقاء کمی و کیفی برنامه های شبکه در فرمت HDسطح رضایت مخاطبان را افزایش دهد.»

 

عکس تزئینی است
ارسال کننده آقا وحید از کلیبر

گرچه از مدت‌ها پیش بیشتر سریال های تلویزیونی با فرمت اچ دی تولید می شوند و حتی از کانال اچ دی نیز به پخش می‌رسند و تنها برای پخش از شبکه های سراسری معمول دوباره به فرمت اس دی تبدیل شوند ولی با این حال در ساختار اچ دی باید کل تجهیزات تولید، استودیو، واحد سیار و... نیز با تکنولوژی اچ دی فراهم شوند که نیاز به بودجه های سنگینی دارد.

پیش از این هم غلامرضا میرحسینی مدیر شبکه سه بیان کرده بود که این شبکه با دریافت بودجه و تجهیزات کافی حدود یک سال زمان نیاز خواهد داشت تا بتواند تولیدات خود را با کیفیت اچ دی به پخش برساند که این خود بودجه‌هایی چند میلیارد تومانی برای تجهیزاتی چون باکس های تدوین، سیستم نور و صدا و استودیوهای جدیدی برای برنامه های زنده نیاز دارد. در کیفیت اچ دی از آنجایی که پخش با رزولوشن بالایی همراه است حتی طراحی لباس، گریم و... نیز به طراحی های جدیدی نیازمند است. همچنین نیروهای انسانی باید آموزش ببینند و همه اینها به هزینه های بالایی نیاز دارد.

حال انتظار می‌رود با فراهم شدن این تجهیزات و امکانات هرچه زودتر شاهد فراهم شدن این بستر در شبکه جدید تهران و همچنین سایر شبکه های سیما باشیم.

/ 0 نظر / 21 بازدید