پدیده‌های شگفت انگیز زمین روی آنتن شبکه مستند

مجموعه پنج قسمتی «سفر بوم شناختی» که به بررسی سرگذشت تاریخچه باورنکردنی و پدیده‌های شگفت‌انگیز زمین می‌پردازد، از شنبه این هفته، 28 دی ماه، هر روز از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، عمر سنگ‌ها، نکته‌هایی از سنگ‌ها درباره تاریخ گذشته زمین، گنجینه‌های پنهان در درون سنگ‌ها، بررسی واقعیت ارتباطی که انسان‌ها با سنگ‌ها ایجاد کرده‌‌اند،‌ سنگ‌هایی که از آسمان بر زمین می‌افتند، تشکیل کوه‌های بلند، عمر مفید برای یک سنگ، سرب‌های موجو در سنگ‌ها  موضوعاتی هستند که این مستند به آنها خواهد پرداخت.

عناوین قسمت های مختلف مجموعه مستند آموزشی «سفر بوم شناختی» عبارتند از:

1- دریاچه‌های بزرگ (The Great Lakes)

تاریخچه دریاچه‌های بزرگ واقع در آمریکای شمالی را بررسی می‌کند  که آیا آبشار معروف نیاگارا همواره به همین صورت بوده است؟

این برنامه پدیده‌های زمین شناختی دریاچه‌های بزرگ قاره‌ آمریکا را بررسی می‌کند.

2- کوه های راکی (The Rockies)

داستان کوه‌های راکی در غرب آمریکا پر از تغییر و تحولات عظیم است. سنگ‌های موجود در روی قله‌ها زمانی در بستر دریاها قرار‌ داشته‌اند. این چهره بسیار ناهموار زمانی چون یک علفزار بوده است. چرا این همه چین خورده‌گی در آن وجود دارد؟ چرا در بخشهای واقع در ایالات متحده این رشته کوه ذخایر نفت و طلا وجود دارد؟ اما در بخش کانادایی چنین نیست؟

3- سپر کانادایی (The Canadian Shield)

سپرهای قاره‌ای را باید قدیمی‌ترین تشکیلات سنگی روی زمین محسوب داشت. سنگ‌های موجود در این سپرها از نخستین اعصار زمین‌شناختی وجود داشته اند. این سنگ‌ها که عمرشان حتی به 4میلیارد سال می‌رسد نکته‌های زیادی را درباره تاریخ گذشته زمین بازگو می‌کنند که به تحولات سیاره‌ی ما مربوطند. طرز تشکیل سپرها چگونه بوده است؟ سنگ‌های سازنده‌ی آن‌ها از کجا آمده است؟

4- کوه های آپالاش (The Appalachians)

رشته‌کوه‌های آپالاش نقش مهمی در تحولات گذشته زمین دارند. با نگاهی به لایه‌های رسوبی موجود در کوه‌ها به یاد می‌آوریم که قبل از پیدایش این رشته‌کوه‌ها در این محل وضع کاملا وضع متفاوتی بود. آیا میدانستید که در کوه‌های آپالاش شواهدی مبنی بر برخورد دو قاره را می‌توان یافت؟

5- کناره های اقیانوس اطلس (The Atlantic Coast)

در میان سنگ‌های رسوبی ناحیه نیوفونلند کانادا جسم ناآشنایی پیدا شد که قاعدتا به صدها میلیون سال قبل تعلق داشته است.

/ 0 نظر / 20 بازدید