راه اندازی سه شبکه رادیویی

معاون صدای سازمان صدا و سیما از آغاز به کار چندشبکه رادیویی از جمله لبخند، خانواده و کودک و نوجوان تا پایان سال خبر داد.

محمدحسین صوفی، معاون صدای رسانه ملی در گفت‌وگو با مهر، در ارزیابی عملکرد رادیو فصلی که یک‌سال از تاسیس آن می‌گذرد، گفت: این شبکه یک تجربه بسیار موفق در سپهر رسانه‌ای جمهوری اسلامی است. ما متناسب با هر فصل، این شبکه را با عناوینی چون تابستانه، پاییز، مهر و بهمن نامگذاری کردیم و در تلاش هستیم هربار به موضوعات فصل مورد نظر بپردازیم.

 

معاون صدا در پاسخ به این پرسش که آیا رادیو فصلی در آینده همین رویکرد را ادامه می‌دهد، تصریح کرد: بله، البته طبیعی است که با توجه به جامعه مخاطب و بازخوردهای دریافت شده، مطالعات، تجربیات، مذاکرات، جلسات با برنامه‌سازان و... آثار این رادیو سمت و سوی مناسب‌تر و بهتر بگیرد. همه این تجربیات را جمع کرده، نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت می‌کنیم. رویکرد رادیو فصلی علاوه بر اطلاع‌رسانی، قطعا رویکرد شادی‌افزایی است.

صوفی درخصوص توجه به برنامه‌های طنز در آثار رادیویی، یادآور شد: مردم ما علاقه‌مندند حجم بیشتر برنامه‌های رادیو و تلویزیونی شادی بخش باشد. ساختار برنامه‌های شاد و امیدآفرین طنز، کمدی و فکاهه است. خوشبختانه سال‌هاست رادیو رویکرد افزایش برنامه‌های طنز را در دستور کار خود قرار داده است؛ بویژه در سال‌های اخیر که کمیت و کیفیت برنامه‌های طنز با برگزاری اجلاس‌ها و همایش‌های گوناگون افزایش پیدا کرد.

وی در خاتمه گفت: طبق قولی که برای افزایش شبکه‌ها به مردم داده بودیم، شبکه کتاب چندی پیش راه‌اندازی شد، شبکه لبخند و خانواده نیز به صورت آزمایشی فعالیت می‌کنند، شبکه کودک و نوجوان نیز بزودی کار خود را آغاز خواهد کرد. در واقع تا پایان سال چهار شبکه به شبکه‌های رادیویی اضافه خواهد شد.

راه‌اندازی رادیو خانواده در روز میلاد امام رضا(ع)

شبکه رادیویی «خانواده» از بیست و ششم شهریور همزمان با سالروز تولد امام رضا(ع) به صورت آزمایشی افتتاح خواهد شد.

طاهره راستی‌پیشه، مدیر این شبکه رادیویی به جام‌جم گفت: رادیو خانواده با شعار «رادیو خانواده صدای زندگی» از روز میلاد امام رضا(ع) به صورت آزمایشی افتتاح خواهد شد. هم‌اکنون در حال معرفی برنامه‌های شبکه هستیم و بعد از افتتاح آزمایشی هر روز از ساعت 8 تا 14 برنامه‌های این شبکه روی فرکانس 103.5 مگاهرتز قابل دریافت است.

وی افزود: دو ساعت اول این شبکه به ارائه برنامه‌های تولیدی اختصاص دارد، یک ساعت به برنامه‌ زنده و سه‌ساعت بعدی به بازپخش برنامه‌های شبکه اختصاص خواهد داشت. این روند ادامه خواهد داشت تا زمانی که مخاطبان با برنامه‌های این شبکه ارتباط برقرار کنند و بازخورد برنامه‌ها را دریافت کنیم. بعد از آن مدیران ارشد درباره افتتاح رسمی آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

به گفته راستی‌پیشه این شبکه رادیویی به همه موضوعات مرتبط با خانواده خواهد پرداخت. وی در این‌باره گفت: برنامه‌های این شبکه از ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، حقوقی، ورزشی، بهداشتی و... به‌خانواده می‌پردازد. برای برنامه‌سازی در درجه اول از هنرمندانی دعوت به همکاری کرده‌ایم که تجربه همکاری با شبکه‌های مختلف رادیو را داشته‌اند و در مواردی هم نیروهای جدید جذب این شبکه شده است.

شبکه رادیویی خانواده از چند شورا تشکیل شده که از آن جمله می‌توان به شورای طرح و برنامه، شورای راهبردی شبکه، شورای ارزیابی و شورای تخصصی شبکه اشاره کرد. شورای تخصصی شبکه شامل زیرشاخه‌هایی چون شورای حقوق، روان‌شناسی و روابط زوجین، معارف، سبک زندگی، کودک و شورای اجتماعی است. در هر کدام از این شوراها پنج نفر از متخصصان و کارشناسان زبده در همان رشته عضو هستند و اطلس محتوایی رادیو خانواده را شکل می‌دهند.

برنامه‌های رادیو خانواده به مسائل فراگیر خانواده‌ها می‌پردازد و این مسائل را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد. مدیر شبکه رادیویی خانواده درباره برنامه‌های این رادیو گفت: اکنون برنامه میز صبحانه را برای مخاطبان تدارک دیده‌ایم که مواد غذایی مورد استفاده در میز صبحانه را برای مخاطبان معرفی می‌کند و از خواص هر کدام اطلاعاتی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. این برنامه به فرهنگسازی در زمینه حضور همه اعضای خانواده بر سر میز صبحانه تاکید دارد.در این برنامه گزارشگر با حضور در خانه یکی از مخاطبان از میز صبحانه آنها و نحوه صرف صبحانه در خانواده موردنظر اطلاعاتی ارائه و سوالات اعضای خانواده را طرح می‌کند. این پرسش‌ها توسط کارشناسان برنامه پاسخ داده می‌شود.ورزش، نشاط، حرکت یکی دیگر از برنامه‌های رادیو خانواده است که به فرهنگسازی در زمینه ورزش می‌پردازد. این برنامه به مباحث مرتبط با سلامت روحی و جسمی اعضای خانواده نیز می‌پردازد.

یه خونه یه دنیا حرف، یک برنامه گفت‌وگو محور از رادیو خانواده است که به مباحث اقتصادی، اجتماعی، حقوقی، روابط زوجین، سبک زندگی و... می‌پردازد. این برنامه مسائل روز خانواده‌ها را نیز مطرح می‌کند.

برنامه زنده رادیو خانواده به اطلاع‌رسانی درباره مباحث جذاب و موردنیاز خانواده‌ها می‌پردازد و یک برنامه آموزشی نیز هست. این شبکه رادیویی در هنگام اذان هم برنامه‌ای به نام پنجره دیدار به مخاطبان خود ارائه خواهد کرد که به‌مسائل دینی، اخلاقی اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا 4 شبکه رادیویی تا پایان سال افتتاح خواهد شد

معاون صدا با اعلام اینکه تا پایان سال چهار شبکه به رادیو اضافه خواهد شد،به ایسنا گفت: به صورت آزمایشی شبکه خانواده را شروع کرده‌ایم، شبکه لبخند هست، شبکه کتاب هم راه‌اندازی کرده‌ایم و سعی می‌کنیم تا پایان سال شبکه کودک و نوجوان نیز اضافه شود.
/ 0 نظر / 23 بازدید