سنگ تمام رسانه ملی در تاسوعا و عاشورای حسینی

رسانه ملی امسال تصویر فراگیری از عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی در سراسر جهان بود .

برنامه ریزی های دقیق رسانه ملی برای پوشش مراسم عزاداری در دهه اول محرم در ایران و سایر نقاط جهان با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد .

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی ، بازخورد نظرات مخاطبان نشان می دهد اکثر قریب به اتفاق بینندگان و شنوندگان شبکه های صدا و سیما از نحوه پخش مراسم عزاداری سالار شهیدان در دهه اول محرم رضایت داشته اند . مخاطبانی که در هر ساعت از شبانه روز که رسانه های دیداری و شنیداری خود را روشن می کردند صفحه ای از کتاب عاشورا را برایشان خوانده می شد .

با برنامه ریزی های منظمی که در نشست های مدیران شبکه های رادیویی و تلویزیونی ، پیش از آغاز محرم امسال برگزار شده بود ، همه شبکه ها موظف به انعکاس برنامه های عزاداری هیئت ها ، مساجد ، حسینیه ها و دسته جات در شهر های مختلف کشور شده بودند . طبق اظهار نظر هایی که امور مخاطبان اداره کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما  ضبط کرده است ، مخاطبان از ایجاد فضایی عاشورایی در برنامه های صدا و سیما در دهه اول به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا رضایت داشتند .

 پخش زنده برنامه های عزاداری شهر های مختلف که در شبکه های یک، سه ، تهران و به ویژه شبکه خبر انعکاس بیشتری داشت ، با استقبال خوبی همراه شده است . رسانه ملی در این اقدام از ندای لبیک یا حسین مردم زنجان در اجتماع عظیم این شهر در حسنیه اعظم، تا فریاد یا ابوالفضل مردم اردبیل در اجتماع پرشکوهشان و از نغمه های منظم مردم یزد در سوگ امام حسین (ع) تا فریاد یا عباس مردم لرستان ،تصاویر زنده ای را در قاب شبکه های مختلف خود آورد .

 در روزهای تاسوعا و عاشورا مردم ایران در قاب های تصویری خود مویه های مردم سیرجان و سراوان در جنوب شرقی کشور را در کنار نغمه های دلسوز مردم سنندج و سردشت در شمال غربی ایران اسلامی و ناله های آهنگین مردم اهواز و دزفول و آبادان را در جنوب غربی کشور و عزاداری های هزن انگیز مردم گلستان و شیروان را در شمال شرقی ایران بزرگ ، مشاهده کردند . به عبارت دیگر ، با این اقدام رسانه ملی می توان گفت هیچ نقطه ای از ایران اسلامی ، از نگاه دوربین های این سازمان پنهان نماند .

پخش تصاویر کربلای معلا در ارتباط های مستقیم شبکه های مختلف و نشان دادن عزاداری میلیون ها شیعه در حرم مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و حرم حضرت عباس(ع) نیز از پر بیننده ترین بخش های برنامه های تلویزیونی در روزهای تاسوعا و عاشورا بود . تصاویری که میلیون ها مشتاق را از طریق امواج تلویزیون به پابوس مرادشان می برد و امکان سیر عاشقانه در بین الحرمین را برای مشتاقان این مسیر مقدس فراهم می کرد.

 پخش سخنرانی واعظان و سخنوران عاشورایی در طول دهه محرم نیز از دیگر ویژگی های برنامه های رسانه ملی بود که مشاهده کنندگان،  استقبال چشمگیری از این سخنرانی ها کرده اند . آنچه برنامه های تاسوعا و عاشورای شبکه های صدا و سیما را جذاب تر می کرد انعکاس عزاداری های مردم با گویش های مختلف بود . گویش هایی که نیاز به دانستن کلام را با توجه به ملودی های جانسوز آن برای شنونده برطرف می کرد . نغمه های مردم لرستان و کردستان و سیستان و آذربایجان همه در مظلومیت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان به گوش می رسید . 

نمایندگی های صدا و سیما در خارج از کشور نیز، در این روزها بسیار پر کار ظاهر شدند و با ارسال تصاویر و گزارش هایی از عزاداری مسلمانان سراسر جهان، مخاطبان رسانه ملی را از فراگیر بودن عزای حسینی آگاه کردند .

   انعکاس مراسم نماز ظهر عاشورا نیز از نقاط قوت رسانه ملی در روز عاشورا بود که بسیاری از مخاطبان از این اقدام قدردانی کرده اند . نماز ظهر عاشورا در اکثر شبکه های رادیویی و تلویزیونی منعکس شد و هر یک از این شکبه ها به پخش تصویر و صدای نمازگزاران در نقاط مختلف کشور پرداختند .

 پخش برداشت سینمایی از مجموعه "مختار نامه" و مجموعه "خرده ستمگران "نیز از برنامه های پر طرفدار رسانه ملی در دهه اول محرم گزارش شده است .

/ 0 نظر / 25 بازدید