عزم صدا و سیما برای خوداتکایی در صنعت رسانه جدی است

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در حاشیه رونمایی از طرح‌های خودکفایی فنی صداوسیما از ادامه‌دار بودن جریان خودکفایی در صنعت رسانه در این سازمان سخن گفت.

دکتر علی عسکری با بیان اینکه صنعت رسانه،صنعتی فرهنگی است و رسانه های مدرن بدون این صنعت نمی توانند بقای متعالی داشته باشند، گفت: برای خوداتکایی و استقلال صنعت رسانه در کشور، سازمان صدا و سیما با عزم جدی از شرکت های دانش بنیان کمک گرفته و با حمایت جدی آنها توانسته به قله هایی از فناوری در این صنعت دست یابد.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی خاطرنشان کرد: تلاش کردیم در همه عرصه ها شرکت های دارای قابلیت را شناسایی کنیم تا با حمایت از آنها محصولات فاخر و ارزشمندی تولید شود.
علی عسکری با بیان اینکه در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، این روند مضاعف شد، به رونمایی از محصولات برتر این شرکت در مراسمی که امروز برگزار شد، اشاره کرد و گفت: امروز فرستنده تلویزیونی دیجیتال DVBT2 که بالاترین فناوری دنیاست، رونمایی شد.
وی افزود: با این محصول، همه طیف فرستنده های تلویزیونی دیجیتال را در ایران داریم و 100 درصد خودکفا شدیم و احتیاجی به واردات این فرستنده ها نیست.
معاون توسعه و فناوری رسانه ملی تولید فرستنده 10 کیلووات اف ام آب خنک از دستاوردهای دیگر رسانه ملی خواند و گفت: فن‌آوری خنک کردن این فرستنده با آب است؛ چند سال قبل این فرستنده ها را از آلمان وارد می کردیم، اما اکنون به سقف فرستنده های اف ام رادیویی دست پیدا کرده ایم و به این ترتیب هیچ وارداتی دیگر نخواهیم داشت.


معاون توسعه و فن‌آوری رسانه ملی با بیان اینکه در زمینه خودکفایی در سیگنال رسانی ماهواره ای، انواع تجهیزات مورد نیاز ایستگاه زمینی، در کشور ساخته شده است، گفت: یکی از خط الراس های این فناوری، دیش بزرگ 11 و نیم متری 18 گیگاهرتز است.


وی ادامه داد: قبلا می خواستیم دیش چهار و نیم متری را که ساخت آمریکا بود، بخریم و زمانی که آمریکا جلوی این محموله را گرفت، به سمت تولید آن رفتیم و آن را ساختیم.


علی عسکری تصریح کرد: اکنون موفق به ساخت دیش 11 و نیم متری 18 گیگاهرتزی شده ایم که فناوری بسیار بالایی دارد و کشورهای معدودی قادر به ساخت آن هستند.
وی همچنین از تلاش های بسیار در سیگنال رسانی زمینی بر بستر فیبر نوری و لینک های ماکروویو دیجیتال که جایگزین سیگنال رسانی ماهواره ای شده است سخن گفت.

/ 0 نظر / 26 بازدید