سرنوشت شبکه HD TEST

رییس مرکز تولید و فنی سازمان صداوسیما کانال جدید اچ‌دی با عنوان «اچ‌دی تست» را صرفا مختص پخش مسابقات لیگ جهانی والیبال عنوان کرد و ادامه‌ی فعالیت‌ این شبکه با کیفیت وضوح بالا را به مجهز شدن تلویزیون‌ها و همچنین تامین اعتبارات لازم منوط دانست.

مجید شعبان‌پور در پاسخ به اینکه آیا قرار است فعالیت کانال جدید «اچ‌دی تست» بعد از مسابقات لیگ جهانی والیبال ادامه داشته باشد؟ به خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: همان‌طور که مطلع هستید، بحث پخش تصاویر به شکل اچ‌دی (High definition) از تلویزیون چند سال پیش قرار بود اتفاق بیفتد و مثل بقیه تلویزیون‌های خاورمیانه قرار بود ما هم این روند را داشته باشیم؛ این در حالی بود که یکسری مشکلات در زمینه تامین منابع اعتباری، ‌حاکم بود؛ البته ناگفته نماند که ما از لحاظ تکنولوژی و دانش هیچ مشکلی برای انجام این اقدام طی این سال‌ها نداشتیم بلکه مشکل اساسی ما، اول از همه مخاطبانمان است؛ چرا که تلویزیون ما دولتی است.

 

وی در ادامه‌ی مطلب بالا عنوان کرد: هنوز درصد کمی از مردم مجهز به گیرنده‌های دیجیتال هستند و به شکل کامل، گیرنده‌ها در دسترس همه نیست. اگر ما بخواهیم فعالیت چنین کانالی را ادامه دهیم باید تمام گیرنده‌های دیجیتال عوض شوند؛ بر این اساس فعلا به شکل آزمایشی در شهر تهران این امکان را فراهم کرده‌ایم.

رییس مرکز تولید و فنی سازمان صداو‌سیما تاکید کرد: به دلیل اینکه فدراسیون لیگ جهانی والیبال تمام تلویزیون‌های دنیا را به پخش اچ‌دی مسابقات مقید کرده و ما نیز این تعهد را داشتیم، کمی محدود شدیم تا این اقدام حتما انجام شود، به همین خاطر در واقع این فعالیت برای والیبال پیشواز بود. بر این اساس اگر اعتبارات لازم تامین شود و مردم هم تلویزیون‌هایشان را مجهز کنند، این اقدام در دستور کار ما وجود دارد و به زودی این اتفاق می‌افتد.

او با اشاره به ویژگی‌های کیفی تصاویر اچ‌دی، یادآور شد: بزرگترین حسن پخش به شکل اچ‌دی این است که تصاویر را دست‌کاری نمی‌کنیم و عین امانت‌داری را در تصاویر انجام می‌دهیم؛ بنابراین داشتن کانال اچ‌دی منوط به حل مشکلات است؛ ضمن اینکه مشکلی از لحاظ صداوسیما وجود ندارد و فعلا پخش تصاویر از طریق اچ‌دی تا پایان مسابقات والیبال ادامه خواهد داشت.

شعبان‌پور همچنین درخصوص اینکه آیا فرمت جدید پخش ویژه برنامه 2014 و لیگ جهانی در شبکه سه با پایان مسابقات به همین روال ادامه خواهد داشت‌؟ خاطرنشان کرد: در شبکه سه سیما در حال حاضر مسابقات والیبال در کادر 16 بر 9 پخش می‌شود؛ بنابراین به جهت اینکه لطمه‌ای به تصاویر وارد نشود، ما تصاویر را به شکل 16 بر 9 پخش می‌کنیم چراکه تمام رویدادهای مهم ورزشی با همین فرمت گرفته می‌شوند.

/ 0 نظر / 36 بازدید