تصاویر بازی های آسیایی با کیفیت HD

رسانه ملی تصاویر بازی‌های آسیایی اینچئون کره جنوبی را با فرمت HD  ضبط، آماده‌سازی و پخش می کند  .

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مهندس علیرضا جهان پناه مدیر کل فنی سیما در خصوص این دستاورد مهم و چگونگی تحقق آن گفت: اداره کل فنی بعد از بازی های المپیک 2012 در جلسات متعددی ضمن آسیب شناسی و بررسی کمی و کاستی ها، نقاط قوت و ضعف، سعی کرد از این تجربه برای رویداد ورزشی 2014 بازی های آسیایی استفاده کند. 

وی افزود : یکی از دستاوردهای این جلسات این بود که با توجه به پوشش رویدادهای ورزشی با فرمت  HD تصمیم بر آن شد تا استودیو و نودال سازمان در محل برگزاری بازی ها نیز با کیفیت بالا (HD  )تجهیز و آماده سازی شود.

در حالی که تجهیزات ارسالی ما برای المپیک 2012 و رویدادهای قبلی با فرمت SD بود و لذا ما ظرفیت بالایی از برنامه های تولیدی این مسابقات را از دست می‌دادیم و علاوه بر آن با توجه به تبدیل فرمت HD  به  SD، کیفیت تصاویر نیز تقلیل پیدا می کرد.
وی افزود: بر اساس این رهاورد به این مهم رسیدیم که اگر دفتر سازمان در اینچئون را با فرمت HD  تجهیز کنیم آرشیو غنی از برنامه های ورزشی خواهیم داشت که با این فرمت تولید می شود و با توجه به افتتاح شبکه تلویزیونی ورزشی با فرمت HD  در آینده، آنچه که ضبط می شود می تواند ذخیره بسیار خوب و ارزنده ای برای این شبکه باشد.

بر این اساس امسال و در محل بازی های آسیایی با تجهیزات ضبط تصاویر با فرمت HD  بالغ بر 1000 ساعت برنامه با این فرمت ضبط و به سازمان منتقل خواهد شد.
جهان پناه در ادامه به دستاورد دیگری اشاره کرد و گفت: کار قابل توجه دیگری که در بازی های امسال انجام شد این است که استودیوی تلویزیونی و اتاق فرمان آن به صورت پرتابل طراحی شده است. این تجهیزات در سال 92 خریداری و کار نصب آن آغاز شد.
وی افزود: این رژی و تجهیزات که برای بازی های آسیایی آماده می شد، این فکر را تداعی کرد که قبل از این بازی ها برای بازی های جهانی والیبال و فوتبال استفاده شود تا هم تمرینی برای بازی های آسیایی باشد و هم تجربه قابل توجهی از جهت کار با تجهیزات به دست آید. بر این مبنا پیشنهاد پخش دیجیتال مسابقات جام جهانی فوتبال و مسابقات جهانی والیبال برزیل با فرمت HD  ، به معاون محترم توسعه و فناوری رسانه داده شد. با دستور آقای دکتر علی عسکری امکانات لازم و زیرساخت پخش HD  فراهم شد و این مسابقات برای اولین بار از رسانه ملی با این فرمت پخش شوید.
مدیر کل فنی مرکز تولید و فنی سیما گفت: در پی این دستاورد مهم، رئیس سازمان صداوسیما دستور راه‌اندازی آزمایشی شبکه HD  را صادر کرد و با امکان آماده سازی تصاویر با استفاده از دستگاه تاخیر دهنده این مسابقات با فرمت HD  آماده سازی و پخش شد. هم اکنون پخش آزمایشی شبکه HD  انجام می شود و گزیده هایی از بازی های آسیایی را پخش می کند.

وی در ادامه اظهار داشت: بر اساس مقررات بازی های بین المللی و آسیایی، سازمان رادیو و تلویزیون کشور میزبان در محل دهکده بازی ها، فضایی را متناسب با امکانات و برنامه ها به کشورهای متقاضی اختصاص می‌دهد. صداوسیمای جمهوری اسلامی هم این فضا را در اختیار گرفت و آن را به چند بخش تقسیم کرد. 

جهان پناه افزود: با توجه به طراحی دفتر که از ماه ها قبل انجام شده بود، فضای 200 مترمربعی در اختیار به یک استودیوی 60 متری تلویزیونی کاملا استاندارد و با تمام امکانات لازم، اتاق فرمان 24 مترمربعی، اتاق تجهیزات 12 مترمربعی، 4 باکس تدوین به مساحت 14 متر مربع، استودیوی 6 مترمربعی رادیویی، باکس صداگذاری برنامه ها به مساحت 5/3 متر مربع، اتاق مهمانان با ابعاد 9 متر مربع و اتاق اداری با ابعاد 50 متر مربع تقسیم شد.
به گفته مدیر کل فنی سیما ، یکی از ویژگی های طراحی استودیو و اتاق فرمان و نودال در بازی های آسیایی این است که تجهیزات و امکانات آن پرتابل است و این تجهیزات به آسانی قابل جابجایی است.
جهان پناه گفت: با توجه به اینکه با فاصله 10 روز پس از بازی های آسیایی مسابقات پاراآسیایی آغاز می شود، پرتابل بودن تجهیزات این امکان را فراهم می کند که در مدت کوتاه زمانی و حداکثر در 48 ساعت بتوانیم به مکان دیگری که برای این مسابقات درنظر گرفته شده است ، نقل مکان کنیم.
وی افزود: همچنین در محل دفتر سازمان در  IBC (مرکز رسانه ای بازی هاInternational Broadcast Center) امکان دریافت 40 خط سیگنال تصویر با فرمت HD  از ورزشگاه های مختلف وجود دارد. البته فرمت تصویر تلویزیون کره با صداوسیمای جمهوری اسلامی متفاوت است که آنها با فریم ریت 60 تصاویر را آماده سازی و ارسال می کنند و با استفاده از روتر سیگنال به فرمت قابل استفاده برای شبکه های تلویزیونی ما تبدیل و در محل دفتر آماده سازی می شود. استفاده از ماتریس 32*32 با فرمت HD  این امکان را به همکاران می دهد که سیگنال دریافتی را مدیریت  و به دستگاه های مربوط توزیع کنند.
مدیر کل فنی مرکز تولید و فنی سیما گفت: همه تصاویر آماده شده توسط 3 خط ماهواره از دفتر سازمان به تهران ارسال می شود . هرکدام ار این خط های ماهواره پهنای باند  MBS 12 را دارد. در کنار هریک از خطوط تصویری 4 کانال صدا هم فعال است. این خطوط صدا قبل از شروع بازی ها تست و نهایی شده است که در طول برگزاری مسابقات مشکلی در ارسال صدا به وجود نیاید.
مدیر کل فنی سیما خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ویژگی های استودیوی تلویزیونی به کار گرفته در بازی های آسیایی این است که امسال برای نخستین بار از دوربین های استودیویی استفاده شده است که به طور محسوسی در مقایسه با دوربین های پرتابل کیفیت تصاویر استودیو را بالا می برد.
وی افزود: در نودال  نیز 14 دستگاه رکوردر هارد با فرمت  SSD پیش بینی و نصب شده است تا برنامه ها را با بالاترین کیفیت ممکن ضبط کند. در گذشته ضبط برنامه ها روی مدیای پرتابل انجام و از طریق پرواز به کشور منتقل می شد ولی امسال با فراهم شدن امکان ضبط روی هارد در زمان های خالی همکاران با مدیای LTO که از ظرفیت بالایی برخوردار است کار آرشیو تصاویر و برنامه ها را انجام می دهند، و متناسب با نیاز شبکه ها‌ به صورت Offline آفیش و ارسال می شود. این مهم به دلیل استفاده از تمامی ظرفیت های خطوط ارتباطی و عدم خرید مدیای گران قیمت و حجیم صرفه جویی خوبی در مدیا و دیگر هزینه های مربوط داشته است.

/ 1 نظر / 32 بازدید
شهریار

لطفا بجای زیرنویس از EPG استفاده کنید. برای اعلان برنامه‌ها هم از میان‌برنامه استفاده کنید بجای زیرنویس