رونمایی از طرح های خودکفایی فنی صدا و سیما

با حضور رئیس سازمان صدا و سیما از طرح های برتر فنی این سازمان که در جهت خودکفایی تولید شده اند رونمایی شد.

رئیس رسانه ملی در بازدید از نمایشگاه صنعت خودکفایی رسانه و رونمایی از محصولات برتر این حوزه گفت : با همکاری صمیمانه صنعت گران و شرکت های دانش بنیان و اولویت بندی اعتبارات محدود سازمان در این حوزه،  بخش زیادی از نیازهای کشور در زمینه تجهیزات فنی به ویژه در سطح فناوری های بالا مرتفع شده است .

آقای ضرغامی پیشرفت های خودکفایی در سال های اخیر را مرهون قابلیت های فراوان علمی و انگیزشی در میان نخبگان کشور دانست و گفت : در آینده بسیاری از این تجهیزات پیشرفته به ویژه فرستنده های دیجیتال از ایران به دیگر کشور ها صادر خواهد شد .

در نمایشگاهی که امروز در مرکز همایش های صدا و سیما برپا شد طرح هایی که به دست مهندسان معاونت فنی سازمان صدا و سیما  اجرا شده اند رونمایی شد . این تجهیزات بخش زیادی از نیاز های کشور را به واردات مرتفع کرده است . 

این طرح ها عبارتند از :

1- تامین کننده سیگنال ورودی فرستنده های دیجیتال بصورت رله ای . این سیستم نیاز به ارسال سیگنال های ماهواره ای را برای از فرستنده های دیجیتال کم قدرت برطرف می کند .

2-انکدر HD . این سیستم امکان فشرده سازی سیگنال های رادیویی و تلویزیونی را فراهم می کند و در حرکت به سمت سیستم های HD کاربرد فراوان دارد.

3-فرستنده 10 کیلووات اف ام مایع خنک . این فن آوری در ساخت فرستنده های نسل آینده بسیار کاربرد دارد و در خنک کردن فرستنده ها کاربرد دارد .

4- سیستم ENG پشت دوربینی . این سیستم امکان حذف کابل های ارتباطی میان دوربین و استودیو ها را حذف می کند  .

5- سیستم streamingبر بستر اینترنت . این فن آوری در راه اندازی تلویزیون های همراه کاربرد دارد و امکان انتقال محتوای تلویزیون زنده ،رادیو ، آرشیو تلویزیونی و ویدئو های درخواستی را برای کاربران درخواست کننده که مجهز به تلفن های هوشمند همراه باشند فرآهم می کند .

6- فرستنده 3 کیلووات تلویزیونی دیجیتال با سیستم مایع خنک کننده . این سیستم در خنک کردن فرستنده های دیجیتال با قدرت سه کیلووات که تولید داخلی است کاربرد دارد و از داغ شدن فرستنده در مناطق با آب و هوای شرجی کاربرد دارد .

7- اسکیتر . این وسیله در تصویر برداری از سوژه های با ارتفاع کم و دکورهای انیمیشن کاربرد دارد .

8 -  سامانه جامع مدیریت منابع دیجیتال آریستا . به کمک این سیستم می توان همه عملیات مورد نیاز یک شبکه تلویزیونی را بصورت اتوماسیون پوشش داد .

9 - سیستم استودیوی مجازی .  استودیوهای مجازی در مکان هایی که نیاز به تنوع لوکیشن وجود دارد اما امکان تهیه لوازم صحنه و دکور های بزرگ نیست امروزه کاربردهای فراوانی دارد . این سیستم ها از طراحی گرافیک بالایی برخوردارند .

10 - مدولاتور DVBT . این سیستم ها در فرستنده های دیجیتال کاربرد دارند .

11 -آنتن 11 متری باند KU . این آنتن ها در ایستگاه های دریافت ماهواره کاربرد دارند و داده های ماهواره هایی در ارتفاع 36000 کیلومتری زمین را برای استگاه های زمینی دریافت می کنند . 

/ 0 نظر / 37 بازدید