مستند های رمضانی شبکه مستند سیما

شبکه مستند همچنین «دنیای گمشده»، «شمیم وحی»، «حدیث سرو» و «از درآمد تا فرود» را از 20 تیر ماه هر روز پخش می‌کند.

مجموعه مستند «حدیث سرو» نیز هر روز بعد از اذان صبح به روی آنتن می‌رود. این مجموعه به بررسی زندگی و ابعاد شخصیتی و عرفانی برخی از عرفای بنام ایران می پردازد که از جمله این علما می توان آیت الله شاه آبادی، آیت الله قاضی، آیت الله قوچانی و آیت الله بهجت را نام برد.

«شمیم وحی» نیز که ساعت 19 پخش می شود روایت گر خدمات و فعالیت های قرآنی آستان قدس رضوی است که ساعت 10 بازپخش می‌شود.

مجموعه مستند ترکیبی 26 قسمتی «از درآمد تا فرود» به تهیه کنندگی حسین صادقی میاب و کارگردانی افشار رئوف با رویکرد انتقادی - پیشنهادی نسبت به بررسی مسائل امروز موسیقی ایران در شبکه مستند سیما تولید شده است و در آن حدود ۱۰۰ نفر از هنرمندان موسیقی کشور به نقد و بررسی وضعیت امروز موسیقی ایران پرداخته‌اند. این مستند پنج شنبه ها و جمعه ها ساعت 21 پخش و ساعت 12 تکرار می‌شود.

«دنیای گمشده» در مورد شگفت انگیزترین مناظر دیدنی جهان است که ساعت 23 به روی آنتن می رود و ساعت 12 نیز تکرار می شود.

مستند «کامچاتکا» روایت زندگی یک ماهی غول آسا و تلاش او برای بقا را به تصویر می کشد. این مستند 21 تیر ماه ساعت 20 پخش می شود و تکرارش 28 تیر ساعت 20 به روی آنتن می رود.

«فرقه های سری» ساخته اسماعیل حاج حیدری با هدف به تصویر کشیدن حقایق پشت پرده فرقه های سری سیاسی مذهبی در 13 قسمت 30 دقیقه ای تهیه شده است و هدف آن آشنایی مردم با نحوه شکل گیری وقدرت یافتن شبکه انجمن های سری ،افشاء واقعیت های پشت پرده این انجمن ها و آشنایی با نمادها و نشانه های مشترک بین این جوامع است .به این منظور در طول قسمت های مختلف تاریخچه شکل گیری فرقه های سری از مصر و یونان باستان ، قرون وسطی ، رنسانس ،... تا شکل گیری فرقه های امروزی مورد بررسی قرار گرفته است.

«فرقه‌های سری» از 22 تیر ماه، شنبه تا چهارشنبه (به جز ایام سوگواری امام علی(ع)) در دو باکس زمانی 18 و 23 و 15 دقیقه پخش می‌شود و تکرارش نیز ساعت 7 و 12 به روی آنتن می رود.

«حیات آبی» یکی از مجموعه های جدید و جذاب و محصول سال 2008 است که در 26 قسمت 30 دقیقه ای و در طول سه سال ساخته شده است. در این مجموعه با استفاده از بهترین دوربین های تصویربرداری جهان ، اکوسیستم و چرخه آب کره زمین به تصویر کشیده می شود.


ساعت 19 و 30 دقیقه 22 تیر مستند «دری به خانه خورشید» به تهیه‌کنندگی محمد مناجاتی هر روز میزبان یک هنرمند و یک هنر ایرانی اسلامی است، در شب‌های قدر به آوازها و مناجات‌های رمضانی و همچنین آیین نمایشی تعزیه خواهد پرداخت.

این برنامه همچنین با حضور هنرمندان آیین‌های نمایشی، تعزیه خاص شب‌های قدر و به خصوص نسخه‌هایی که به زندگانی امام علی (ع) می‌پردازد را مورد بررسی قرار خواهد داد. این مستند ساعت 11 و 30 دقیقه بارپخش می شود.

مجموعه سه قسمتی «داستان الکتریسیته» نیز علاوه بر 22 تیر ماه 29 تیر نیز ساعت 21 پخش و ساعت 15 تکرار خواهد شد. در این مستند پروفسور جیم الخلیلی داستان برق را بازگو می کند. از زمانی که برق یک قدرت جادویی محسوب می شد تا به امروز که حیاتی ترین انرژی جامعه بشری به حساب می‌آید.

مجموعه «یک زندگی» در ۲۶ قسمت و به تهیه‌کنندگی جواد ظهیری تولید شده است. هر قسمت از این مجموعه اجتماعی ، موضوع واحدی دارد که سرگذشت و زندگی یک انسان خاص است این انسان به دلایل مختلف زندگی اش کمی با دیگران متفاوت است و نوع زندگی اش او را شاخص کرده است. ۱۰ قسمت از مجموعه توسط فرشاد فداییان ساخته شده است و بقیه قسمت ها نیز بر عهده دیگر کارگردانان سینمای مستند است. این مجموعه از 23 تیر ساعت 10 به روی آنتن می رود.

«مردانی از کوهستان» دیگر مستندی است که در ایام ماه رمضان 23 تیر ساعت 21 پخش و ساعت 15 تکرار می شود. این مستند درباره یان استوارت زمین شناس مشهور جهان است که به اسکاتلند می رود تا دوره های زمین شناسی را با نگاهی متفاوت بررسی کند.

«طراحان نقشه» عنوان دیگری از مستندات شبکه مستند است که 24 تیر ماه ساعت 21 به روی آنتن می‌رود.

مستند «جاسوسی از زندگی پنگوئن‌ها» در سه قسمتی 60 دقیقه‌ای چهارشنبه ها ساعت 21 به زندگی پنگوئن ها می پردازد و « انقلاب بحرین» نیز از 27 تیر ساعت 18 به روی آتن می رود.

پنجشنبه و جمعه هر هفته ساعت 23 و 15 دقیقه نیز مستند «برکت» به کارگردانی«حسینعلی بینوایی» به فرهنگ فولکلور و عامه ایران درباره روزی و برکت و شباهت ها و تفاوت های آیینی در میان اقوام مختلف ایران می پردازد و ساعت 15 و 30 دقیقه روز بعد تکرار می شود.

مستند «بادبادک ها» ساخته سوسن بیانی نیز 28 مرداد ساعت 22 به روی آنتن می رود.

در «عروج انسان» زیست‌ شناس‌ معروف جیکوب برونووسکی با سفر به نقاط مختلف جهان به بررسی مراحل تکامل انسان می پردازد. این مستند از 30 تیر ساعت 21 به رو آنتن می رود.

«تولد پرواز» که تکامل فرآیند پرواز را بررسی می کند سعی دارد نگاهی دقیق و علمی از این دستاورد بزرگ بشری را ساعت 21 دوشنبه ها از 31 تیر ارائه دهد و در ساعت 15 روز بعد هم تکرار کند.

مجموعه «انگلیسی‌ها و تجارت برده» در ده قسمت 25 دقیقه ای آماده پخش شده است که از 3 مرداد پنجشنبه ها ساعت 12 و 30 دقیقه پخش می شود. این مستند تاریخ تجارت برده از پانصد سال قبل تا کنون را در کشور استعمارگر انگلیس بررسی می کند و اسراری از پشت پرده سیاست های این کشور را برملا خواهد کرد.تکرا ر این اثر ساعت 12 و 30 دقیقه روز بعد است.

مستند «هیرکان» را سعید نبی ساخته است. این مستند درباره کوه البرز است و ظرف مدت 210 روز در چهار فصل و در مدت سه سال تصاویری از حیات وحش و زیستگاه‌های متنوع پارک ملی گستان و تالاب‌های حوزه خزر را ثبت کرده است. هیرکان در متون و نقشه‌های باستانی، سرزمینی باستانی در ایران شامل ناحیهٔ جنوبی و جنوب شرقی دریای خزر است. «هیرکان» 4 و 11 مرداد ساعت 22 پخش می شود.

«آتشفشان ها» نیز عنوان مجموعه ای چهار قسمتی است که از 5 مرداد شنبه ها ساعت 21 به روی آنتن می رود و ساعت 15 روز بعد بازپخش می شود.

ساعت 21 سه شنبه‌ها «بچه های شگفت انگیز»، از هشتم مرداد در سه قسمت 60 دقیقه ای به روی آنتن می رود و ساعت 15 نیز تکرار می‌شود. این محصول سال 2011 جهان به نوزادان حیوانات نایاب و نادر و بسیار زیبا می پردازد.

/ 1 نظر / 18 بازدید
حسین

هر گونه نظر توهین آمیز به هر چیز و هر کسی به هیچ وجه نمایش داده نمی شود . لطفا آبروی خودتان را نبرید. آقای ((بیا)) لطفا حرمت این لحظات از این ماه الهی را نگه دارید. با تشکر