شبکه «بیداری اسلامی» تا قبل از سال نو راه‌اندازی می‌شود

خبرگزاری تسنیم:رئیس سازمان صداوسیما از راه‌اندازی شبکه بیداری اسلامی تا قبل از سال نو خبر داد و گفت: مقدمات این کار فراهم شده و به زودی با فراهم شدن امکانات فنی آن، در آینده نه‌چندان دور پخش آزمایشی آن آغاز خواهد شد.

ضرغامی در پاسخ به این سؤال که مشکلات بودجه ای سازمان چه زمانی حل می شود و این 10 شبکه چه زمانی راه‌اندازی می‌شوند؟ گفت: مجموعه فنی که در تهران داریم ظرفیت‌های آن به ما این قدرت را می دهد که به لحاظ توانمندی فرستنده‌های دیجیتال تا 5 شبکه دیگر را به راحتی افزایش دهیم. البته این تنها مربوط به فرستنده ها است و کارهای دیگر فنی مثل استودیوهای و اعتباراتی که برای تجهیزات و عوامل لازم است، در جای خود مهم است. اما چون فرستنده مهم است، ما تا پنج شبکه در تهران می‌توانیم راه‌اندازی کنیم و اعتبارات خاص خود را می‌خواهد، اما اعتبارات بعضی از این شبکه ها برای راه اندازی در حدی نیست که دست ما را ببندد. به یاری خدا اولویت‌ها را مشخص می‌کنیم، دستگاه هایی که باید همکاری کنند مشخص می شوند و امیدوارم در مدتی که هستیم و دولت آقای روحانی در ابتدای کارشان است و انگیزه برای کارهای متنوع فرهنگی دارند، انشاءالله بتواند با همکاری این دستگاه ها چند شبکه راه‌اندازی کنیم.

وی در پاسخ سؤال دیگری مبنی بر اینکه در ستاد سازمان پس از قطعی شدن و فراهم شدن مقدمات اسامی این شبکه ها را معرفی می کنیم. متأسفانه بودجه ای که برای ما تصویب می شود برای ما کفایت نمی کند. برخی عنوان می‌کنند که این مشکل بودجه به دلیل اختلافات دولت با شماست؟ گفت: بخش هایی از دولت در نگاه رسانه ای به صورت جزئی اختلاف سلیقه هایی داشته باشیم، کما اینکه در دوره های قبل هم داشتیم تا این لحظه احساس نکردم که این اختلاف سلیقه ها که ممکن است از جانب مقامات بالای دولت هم رسانه ای شود باعث نمی شود که اعتبارات صداوسیما محدود شود. رسانه ملی به قدری مهم و تأثیرگذار است و دولت ها آنقدر به همکاری و پشتیبانی صداوسیما نیاز دارند که تمام تلاش آن ها این است که صداوسیما با قدرت در صحنه باشد و به آنها کمک کند.

ضرغامی ادامه داد: کسری بودجه ما از برخی دستگاه های دیگر کمتر است، اما حساسیت‌اش بالاتر است. در شروع کار آقای روحانی وقتی کسری بودجه سازمان را برایشان تشریح کردیم، ایشان بررسی این کار را به دوجا ارجاع دادند. یکی مجموعه خود ایشان در دستگاه سازمان مدیریت و برنامه ریزی که جلسه مفصلی با آقای نوبخت داشتیم و یکی هم برای شورای نظارت صداوسیما. خوشبختانه پس از بررسی هر دو دستگاه به طور جدی بر مشکلات اعتباری صداوسیما و کسر بودجه آن صحه گذاشتند. این دو مرجع که مورد توجه آقای روحانی بود امروز نظرشان را کاملاً روشن اعلام کردند و در شورای نظارت هم بحث شد که در زمان شروع کار بنده نسبت درآمد به کمک دولت، یک به سه بود؛ یعنی 50 میلیارد سازمان درآمد داشت و 150 میلیارد کمک دولت بود. اما امروز علی رغم همه گستردگی و نیازهای رسانه ملی این نسبت یک به یک شده است؛ یعنی 750 میلیارد سهم ما و یک سهم در همین رقم سهم دولت است و صداوسیما توانسته درآمدها را از 50 میلیارد به 750 میلیارد برساند. ما هم سهممان را بیشتر بدهیم کلاً این روند محقق شده که کمک دولت به اندازه همین سهم ما باشد.

وی افزود: اگر همان نسبت یک به سه رعایت شود تا حد قابل توجهی از مشکلات صداوسیما کم می‌شود و امیدوارم دولت و رئیس جمهور که بحث های کارشناسی آن ها به نتیجه رسید و نیازهای ما را تأیید می‌کنند بتوانند مشکلات ما را با کمک خود حل کنند.

ضرغامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شنیده شده که برخی برای شما بر اساس برخی آدم‌ها شرط و شروط گذاشتند، عنوان کرد: هیچ رئیس جمهور و دولتی از ما جابجایی افراد را نخواسته، شأن رئیس جمهور بالاتر از این است که بخواهد در ریز وظایف و مدیریت دستگاه ها ورود و اعمال نظر کنند.

رئیس رسانه ملی در پاسخ بخ این سؤال که آیا با توجه به اعتبارات موجود صدا و سیما امکان تبدیل سیستم‌های آنالوگ سازمان به دیجیتال وجود دارد؟ گفت: علی‌رغم اینکه پروژه آنالوگ به دیجیتال در ابتدا یک پروژه هزار میلیاردی بود و واقعاً می‌شد به خاطر کمبود بودجه، شبکه‌ها همان شبکه‌های آنالوگ گذشته باشند و هیچ‌کس به دلیل مهیا نبودن بودجه، نمی‌توانست سوالی از سازمان بکند که چرا دیجیتال راه انداختید، اما واقعابا مدیریت شایسته، حوزه فنی ما از بسیاری از اعتبارات فنی صرفه‌جویی کرد و به صورت تدریجی دیجیتال را راه‌اندازی کرد. سیستم دیجیتال هم در حوزه تولید، هم در حوزه پخش و هم در حوزه دریافت اهمیت دارد.

وی ادامه داد: امروز در حوزه دریافت خوشبختانه ستاپ‌باکس‌هایی که تست و پیگیری شده و امروز خود ما هم تولید می‌کنیم، باعث شده که مردم خیلی راحت این شبکه‌ها را دریافت کنند. فرستنده‌های MP4 که بسیار مهم بود  با سیستم بسیار پیشرفته الآن ارسال دیجیتال می‌کنند و تولید هم تا حد زیادی به صورت دیجیتال ضبط می‌شود، ولی هنوز برای تکمیل این پروژه به‌ویژه پروژه HD که در واقع کیفیت بالا در تصویر است، ما نیاز به اعتبارات زیاد داریم و چون فراهم نمی‌شود، آن پروژه HD مانده است. الآن مسابقات جهانی والیبال که در کشور قرار است برگزار شود، یکی از شرط‌هایی که گذاشته‌اند این است که تصویربرداری باید به صورت HD انجام شود و این کار چندانی ندارد و تنها نیاز به اعتباراتی دارد که واحد سیار آن آماده شود و دوربین‌های آن بیایند. ما بهتر از خیلی جاهای دیگر می توانیم بهترین تصاویر HD را ارسال کنیم، اما به خاطر نبود بودجه و عدم خرید و تأمین تجهیزات HD، اکنون امکان ضبط و پخش مسابقات جهانی والیبال به صورت HD نیست.

ضرغامی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم، درباره راه‌اندازی شبکه بیداری اسلامی گفت: انشاءالله شبکه جدیدی با عنوان شبکه بیداری اسلامی، با گفتمان انقلاب اسلامی راه می‌افتد و این شبکه سعی می‌کند که با تولیدات متنوع و جهت‌گیری‌های خیلی روشن در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی که می‌تواند شامل دفاع مقدس و بیداری اسلامی و.. باشد، بخش زیادی از مخاطبان ما که در این حوزه در واقع نیاز جدی‌تری دارند و می‌توانند مخاطبان جدی‌تر برنامه باشند، جذب کند. البته به نظر من برای همه مردم مفید است، اما مشخصا با یک هدف‌گذاری روشنتری برنامه‌های مشخصی خواهد داشت. مقدمات این کار فراهم شده و تولیدات لازم در حال انجام است. امکانات فنی آن فراهم می‌شود و در آینده نه‌چندان دور پخش آزمایشی آن آغاز و بعد از آن پخش دائم ان آغاز خواهد شد.

رئیس رسانه ملی افزود: علت عقب افتادن افتتاح این شبکه به این دلیل است که می‌خواهیم تا حد زیادی برنامه‌ها در این شبکه تولیدی باشد؛ وگرنه شبکه‌های دیگری که ما داریم و از برنامه‌های تأمینی استفاده می‌کنند، زودتر راه افتادند و این شبکه به خاطر محتوای تولیدی خود، زمان بیشتری می‌خواهد.

ضرغامی اظهار امیدواری کرد که در صورتی که تمهیدات کار انجام شده و به نتیجه برسد، این شبکه تا قبل از عید به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کند.

/ 0 نظر / 120 بازدید