ارزیابی سه ماهه شبکه افق

در ابتدای این گزارش، آقایی 38 ساله - فوق‌ لیسانس تاریخ - عملکرد چند ماهه‌ی شبکه «افق» را اینگونه ارزیابی می‌کند: هنوز برای قضاوت در مورد این شبکه زود است؛ چراکه باید صبر کنیم تا افق به شکل رسمی افتتاح شود و ببینیم فعالیتش چطور قرار است ادامه پیدا کند اما درکل طی مدتی که در پخش آزمایشی‌اش به سر برده، عملکرد نسبتا خوبی داشته و اشکال بزرگی بر این شبکه وارد نیست.

وی می‌گوید: این اتفاق خوبی است که تلویزیون یک شبکه جداگانه داشته باشد که فقط به مقوله شهدا و دفاع مقدس بپردازد اما به شرطی که این شبکه در آینده به تکرار نیفتد و به دنبال سوژه‌های نو، جذاب و مخاطب‌پسند برای برنامه‌هایش باشد تا همچنان مخاطبان را حفظ کند؛ به دلیل اینکه برنامه‌های این شبکه مخاطبان خاص خود را دارد.

 

یک کارگردان 34 ساله در این زمینه به خبرنگار ایسنا می‌گوید: شبکه «افق» یکی از چند شبکه‌ی تلویزیونی است که شخصا روی آن مکث نمی‌کنم و سریعا کانال را عوض می‌کنم؛ چراکه هر زمان به این شبکه رجوع کردم کارهای عربی تکراری به روی آنتن می‌رفت به همین خاطر شخصا برایم هیچ جذابیتی ندارد. شبکه «افق» مدام برنامه‌هایش را شبانه‌روز تکرار می‌کند، این اتفاق مخاطب را دلزده می‌کند و نباید اینگونه باشد.

در ادامه این گزارش مردمی، خانمی 27 ساله - فوق لیسانس وکالت - با بیان اینکه برای شبکه «افق» تبلیغات خوبی صورت نگرفت، خاطرنشان می‌کند: به عنوان مخاطبی که معمولا همه شبکه‌های تلویزیون را رصد می‌کنم و تقریبا همه برنامه‌ها را نگاه می‌کنم، جا دارد بگویم برای این شبکه اصلا تبلیغات خوبی انجام نشد؛ ضمن اینکه افق اصلا اسم مناسبی برای این شبکه نیست. این شبکه با توجه به مأموریتی که دارد باید نام آن متناسب با مأموریتش انتخاب شود.

وی ادامه می‌دهد: شبکه «افق» متأسفانه همزمان با شبکه HD به تلویزیون آمد و خیلی نتوانست خودش را نشان بدهد و بهتر بود که تبلیغات خوبی برایش انجام می‌شد.

او همچنین می‌گوید: ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری و پرداخت آن در تلویزیون کار خوبی است اما به شرطی که برای چنین شبکه‌ای اطلاع‌رسانی کافی صورت بگیرد و بی‌سروصدا افتتاح نشود که مردم از وجود آن بی اطلاع باشند. همچنین یکی دیگر از ایرادات این شبکه این است که برنامه‌هایش را مدام تکرار می کند. برنامه‌های شبکه «افق»‌ به عنوان یک شبکه فرهنگی - حماسی در عین حال باید کمی هم چالش‌برانگیز باشد و صرفا میزگرد‌های کلیشه‌ای برگزار نکند.

وی در پایان تاکید می‌کند: «افق» نباید در سایر شبکه‌ها گم شود.

***

به گزارش ایسنا، خانمی 50 ساله - خانه‌دار- هم درباره عملکرد شبکه «افق» معتقد است: افق به عنوان یکی از شبکه‌های تازه تاسیس تلویزیون خیلی در پخش آزمایشی خود موفق نبوده است؛ چراکه طی این مدت نتوانسته مخاطبان زیادی را جذب خود کند.

او می‌گوید: شاید دلیل ناموفق بودن افق در جذب مخاطب، اطلاع‌رسانی نامناسب این شبکه باشد؛ چراکه این شبکه بی‌ سروصدا به تلویزیون آمد و در حال حاضر هم برنامه‌های تکراری زیادی پخش می‌کند اما در مجموع از میان برنامه‌های تکراری که طی این مدت پخش کرده است، گزارشی مربوط به فعالیت گروه داعش پخش کرد که به نظرم خیلی کار جالب و تأثیرگذاری بود و یک اتفاق خوب در افق بود.

وی در عین حال درباره‌ی نام شبکه «افق» اظهار می‌کند: نام شبکه افق اصلا مناسب نیست و بهتر بود متناسب با مأموریتی که دارد نام بهتری برایش انتخاب می‌کردند. به شبکه افق از 20، نمره 10 می‌دهم.

***

ادامه این گزارش مردمی با نظرات خانمی 37 ساله - کارمند بانک - همراه می‌شود.

وی می‌گوید: به نظرم شبکه «افق» در بخش پخش سریال‌های عربی موفق است؛ چراکه شخصا سریال‌های این شبکه را دوست دارم و همیشه آنها را دنبال می‌کنم اما یکی از بزرگترین ایرادات این شبکه این است که به طور بی‌ حد و اندازه برنامه‌هایش را تکرار می‌کند که به نظرم این اتفاق برای شبکه افق یک نقطه ضعف است که اگر نقطه ضعفش را اصلاح نکند با ریزش مخاطبان روبرو می‌شود؛ این در حالی است که افق به عنوان یک شبکه حماسی - فرهنگی مخاطبان خاص خود را دارد پس نباید مخاطبان خاصش را هم از دست بدهد.

 

***

یک دانشجوی رشته علوم سیاسی - 23 ساله - در زمینه عملکرد شبکه «افق» بیان می‌کند: شبکه افق به شکل تک بعدی در بحث مبانی امنیت دفاعی فعالیت می‌کند و همان‌طور که از نام این شبکه پیداست چشم‌اندازهای دفاعی کشور را در عرصه‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی به شیوه‌ای جدید و با کیفیت بیان می‌کند اما این شبکه تاکنون نتوانسته برای رده سنی کودک برنامه‌های خوبی به روی آنتن ببرد و بیشتر مخاطبان این شبکه خاص هستند نه همه افراد جامعه.

وی سپس به تکرار برنامه‌های شبکه «افق» اشاره می‌کند و می‌گوید: به نظر می‌رسد در بخش برنامه‌سازی این شبکه به درستی تصمیم گرفته نشده و در راه‌اندازی آن تعجیل کردند؛ اگرچه این شبکه در پخش آزمایشی به سر می‌برد ولی تکرار برنامه‌هایش از حد معمول زیادتر است.

او در ادامه عنوان می‌کند: در مجموع شبکه افق در بخش برنامه‌های گفت‌وگو محور که با حضور همسران شهدا در حوزه دفاع مقدس همراه است، عملکرد خوبی داشته و توانسته مطالب جدیدی از زندگی فرماندهان بسیاری را بیان کند که شاید در گذشته بنا به مصلحت این مسائل گفته نمی‌شد.

***

در پی صحبت‌های این دانشجو، خانمی 33 ساله - خبرنگار - با انتقاد از شبکه «افق» تصریح می‌کند:‌ به نظرم راه‌اندازی این شبکه هدر دادن بودجه‌ی بیت‌المال است؛ چراکه بود و نبود این شبکه هیچ خلائی در تلویزیون ایجاد نمی‌کند. در کل به دلیل اینکه این شبکه تم برنامه‌هایش جهت‌گیری فکری دارد، احساس می‌شود که فقط مختص یک طیف خاصی از جامعه است؛ بنابراین فکر می‌کنم شبکه افق در آینده با ریزش مخاطب روبرو شود، به دلیل اینکه شبکه‌ای نیست تا مخاطب را جذب کند و آن‌هایی هم که با این شبکه همراه می‌شوند از مخاطبان خاص هستند.

 

***

گزارش مردمی ایسنا از عملکرد شبکه «افق»، با ارزیابی آقایی 53 ساله - دارای شغلی آزاد - خاتمه پیدا می‌کند.

وی معتقد است: شبکه «افق» به قدری در پخش کارهای عربی‌اش تکرار را در پیش گرفته است که شخصا برای من هیچ جذابیتی ندارد تا سایر برنامه‌های این شبکه را دنبال کنم، به همین خاطر هر زمان که شبکه افق را مشاهده کردم، در آن تکرار دیدم و همین تکرار مرا به عنوان بیننده تلویزیون دلزده کرده است تا جایی که تصمیم گرفتم دیگر به این شبکه مراجعه نکنم.

/ 0 نظر / 25 بازدید