چرا شبکه‌های رادیویی بی سروصدا راه‌اندازی می‌شوند؟

تعامل «صبا» و «نسیم»

شبکه رادیویی «صبا» به دلیل رویکرد مشترک با شبکه تلویزیونی «نسیم»، با این شبکه تعامل دارد.

رحمانیان در این‌باره توضیح می‌دهد:‌ ما از یکسری برنامه‌های شبکه «نسیم» به ویژه لطیفه‌هایش در «صبا» استفاده می‌کنیم. از طرف دیگر نیز قرار است برخی از برنامه‌هایی را که در رادیو «صبا» تولید می‌کنیم در اختیار شبکه «نسیم» قرار دهیم تا آنها را پخش کند کماینکه تاکنون چهار، پنج برنامه در رادیو «صبا» ضبط و از شبکه «نسیم» پخش شد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های رادیو «صبا» در ایام سوگواری از حالت تپش و شاد بودن خارج شده و به سمت سرگرم‌کنندگی می‌رود درباره‌ی تغییر عنوان این شبکه از «لبخند» به «صبا» بیان می‌کند: ضمن اینکه در ایام سوگواری با این نام مشکل داشتیم کلمه‌ی لبخند از نظر معنا و موضوع ما را دچار الزام و محدودیت می‌کرد اما کلمه صبا توسعه‌ی معنایی و موضوعی بیشتری دارد.

پخش مشاعره مهدی سهیلی از «صبا»

رحمانیان در ادامه خاطرنشان می‌کند:‌ تلاشمان این است که یکسری از برنامه‌های ماندگار رادیو مثل در «مکتب استاد سعید نفیسی» و همچنین «مشاعره‌ی مهدی سهیلی» را آماده و از رادیو صبا پخش کنیم.

او همچنین درباره‌ی اینکه آیا امکان افزایش ساعت پخش این شبکه وجود دارد؟ نیز می‌گوید: آنچه که برای ما در نظر گرفتند در نهایت هشت ساعت پخش در روز است ولی در آینده این امکان وجود دارد که این هشت ساعت افزایش پیدا کند اما این بستگی به تصمیم مدیران بالا دستی دارد.

سرپرست رادیو «صبا» و مدیر سابق گروه مطالعات فرهنگی رادیو فرهنگ در بخش دیگری از گفتگوی خود درباره‌ی جایگاه رادیو در میان رسانه‌های نوظهور عنوان می‌کند: زمانی که تنوع و تکثر رسانه‌ای وجود نداشت رادیو در یک دوران طلایی به سر می‌برد اما در حال حاضر رادیو در دوران تثبیت قرار دارد. اکنون رادیو نه در اوج است نه در فرود، بلکه در یک دوره تثبیت بینابین قرار دارد، کماینکه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد همیشه رادیو 30 درصد شنونده در سطح ایران دارد و این 30 درصد در 10، 15 سال گذشته حالت تثبیت شده دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، رادیو «صبا» با رویکرد طنز و سرگرمی و چهار محور نمایش طنز، گزارش، موسیقی، مسابقه و مشاعره برنامه‌های خود را از روی فرکانس 105/5 و به مدت چهار ساعت پخش می‌کند که از این میان تعدادی تولیدی و تعدادی آرشیوی هستند. همچنین از فروردین 93 این چهار ساعت به شش ساعت افزایش می‌یابد.

رادیو «صبا» در بخش موسیقی خود موسیقی‌های طنز - آهنگ که ترانه‌شان طنز است و موسیقی‌شان نیز بر اساس ملودی طنز ساخته می‌شود و موسیقی‌های پاپ و سنتی را پخش می‌کند.

ویژگی نمایش‌هایی که از این شبکه پخش می‌شوند نیز علاوه بر طنز بودن کوتاه بودن آنها است.

رادیو «صبا» در بخش مشاعره نیز از مشاعره‌های آرشیوی تلویزیون و همچنین قطعاتی از مشاعره طنز «قندپهلو» استفاده می‌کند.

/ 0 نظر / 27 بازدید