تشریح برنامه های فنی رسانه ملی در اجلاس سراسری فناوری رسانه

علی‌عسکری در ادامه افزود: در موج اول، گذر از آنالوگ به دیجیتال را شاهد بودیم و امروز ظهور پهنای باند باعث ایجاد رسانه‌های تعاملی شده که دنیای رسانه را عوض می‌کند.  ما باید در زمینه رسانه‌های تعاملی اقدام کنیم و رسانه‌های یک طرفه برای ما کافی نیست. پهنای  باند به شدت در بستر موبایل  فعال شده  به طوری که  فضا را از رسانه خواهد گرفت و ما هم اکنون در حال حرکت به آن سمت هستیم  و در زمینه راه‌اندازی شبکه تعاملی اقدام کردیم و خوشبختانه شبکه شیما به صورت آزمایشی راه اندازی شد و نتایج خوبی نیز به همراه داشت. همزمان با راه‌اندازی این شبکه نیروهای متخصص تربیت شده و آرام باید این بخش فراگیر شده و دوره‌های آموزشی آن برای  فراگیری کشوری آماده شود.


اقدامات فنی ما را در مقابل تهدیدات ماهواره‌ای بیمه می‌کند

قائم مقام رئیس سازمان در افتتاحیه دوازدهمین اجلاس فناوری و رسانه  مجموعه فعالیت‌های معاونت توسعه و فناوری را بیمه‌ای در مقابل تهدیدات ماهواره‌ای دانست.

در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی مقدم با اشاره به روایتی از حضرات معصومین(ع) مبنی بر اهمیت قصد قربت در پیشبرد اهداف در زندگی اظهار داشت: تجلی این امر را در شرایط تحریم و کاری که جوانان این مرز و بوم انجام دادند مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: باید با قصد قربت و بدون توقع داشتن‌های معمولی که مانند کف روی آب هستند به کارمان ادامه دهیم؛ بخش عمده‌ای از آنچه از نظر فنی در صدا و سیما مشاهده می‌کنیم مرهون این تفکر است.

قائم مقام سازمان با بیان اینکه خداوند بخشنده‌ای بسیار عظیم است گفت: بسیاری از کارها در برخی مواقع انجام می‌شوند و علیرغم ظاهر شکیل، پشتوانه معنوی و نیت خالصانه‌ای ندارند. امیدواریم از این سرمایه‌های معنوی عظیم که در اختیار ماست همواره بهره‌مند باشیم.

وی ضمن تشکر از مدیران صدا و سیما به ویژه معاون فناوری و رسانه عنوان داشت: امروز توسعه فناوری رسانه بر تارک رسانه ملی به خوبی دیده می‌شود و این مهم با وجود مشکلات فراوان به دست آمده است.

قائم مقام صدا و سیما با بیان اینکه مدیران و پرسنل صدا و سیما سرمایه‌ای ملی به شمار می‌روند گفت: کاری که در حوزه فناوری رسانه صورت گرفته واقعا بی بدیل است و نمونه‌ای از آن در کشور دیده نمی‌شود.

وی اهمیت سینگال‌رسانی و حساسیت بالای آن در شرایط کنونی را مورد توجه قرار داد و افزود: به لطف الهی با کوچک‌ترین اشکال و بی‌توجهی هم همراه نبوده‌ایم و این امر نشان می‌دهد وجدان کاری و اخلاص مورد نیاز مدیریت جهادی، بر مدیریت فناوری و رسانه جاری است.

حجت‌الاسلام موسوی مقدم خاطرنشان کرد: امروز در جایگاه خوبی قرار داریم و اگر هر یک از اقدامات کنونی انجام نمی‌شد، متوجه اشکالات و کمبودها می‌‌شدیم؛ مجموعه فعالیت‌های سازمان ما را در مقابل تهدیدات ماهواره‌ای و رسانه‌ای بیمه کرده است.

قائم مقام صدا و سیما با اشاره به اتفاق بزرگی که در حوزه تولید محتوا صورت گرفته است گفت: اثرات فرهنگی این امر و نیز دیجیتال‌سازی که بیش از 80 درصد جمعیت کشور را زیرپوشش قرار داده است کاملاً مشهود است.

وی ادامه داد: 80 درصد تجهیزات فنی مورد نیاز سازمان در داخل کشور تأمین و به 30 کشور نیز خدمات فناوری صادر می‌شود؛ این موارد اقدامات بزرگی هستند که به همت مدیران و مهندسان سازمان صدا و سیما انجام شده‌اند و نشان می‌دهد با وجود همه مشکلات و تحریم‌ها جزو کشورهای پیشرفته از نظر تجهیزات فنی رسانه‌ای قرار گرفته‌ایم.

موسوی مقدم با اشاره به افق 1404 و لزوم تحقق اهداف پیش‌بینی شده در این سند چشم‌انداز گفت: جز رسانه ملی جمهوری اسلامی هیچ رسانه‌ای نمی‌تواند عطش مخاطبان را برای دسترسی به محتوای سالم تأمین کند بنابراین تعدد شبکه‌های خارجی نباید ما را مفتون کند.

قائم مقام ریس سازمان افزود: امروز بسیاری از باطل‌ها را لباس حقیقت می‌پوشانند و به مردم ارائه می‌دهند به عبارت دیگر از موارد مورد نیاز مخاطبان به صورت کاذبانه سوء استفاده می‌شود؛ در این میان به دنبال کارآمدترین توسعه رسانه‌ای با تکیه بر خلاقیت هستیم.

وی با بیان اینکه سالم‌ترین رسانه آموزشی و تفریحی با هدف ایجاد رسانه اثربخش برای سراسر جهان اسلام هدف عمده ماست گفت: رسانه ملی ما باید به مرجعیت امور معنوی، اخلاقی و پاکی با گستره بشریت تبدیل شود.

موسوی مقدم با تاکید بر رسیدن به امین‌ترین، جذاب‌ترین و مورد اعتمادترین رسانه جهانی از سوی رسانه ملی خاطرنشان کرد: باید حرفه‌ترین و گسترده‌ترین باشیم و اقدامات حوزه فناوری و رسانه هم در همین راستا بوده و بخشی از این هدف مهم، به فناوری اطلاعات و تکنولوژی‌های روز باز می‌گردد.

 موسوی‌مقدم با تاکید بر تسریع در فعالیت‌های گوناگون گفت: تجربه نشان داده آینده ما بسیار درخشان‌تر از امروز خواهد بود زیرا بارها با وجود همه محدودیت‌ها توانسته‌ایم مزیت‌هایمان را نشان دهیم و به پیشرفت برسیم که جایگاه کنونی ما گویای این حقیقت است چون سرمایه‌های خوبی در اختیار داریم.

وی با اشاره به رشد فزاینده مربوط به حوزه فناوری و رسانه در سازمان صدا و سیما خاطرنشان کرد: این امر باید همچنان ادامه یابد تا به همه ابعاد پیشرفت در حوزه رسانه دست یابیم؛ استقلال واقعی رسانه‌ای باید در حوزه ماهواره‌ها و فضا پیگیری شود.

موسوی مقدم بر ضرورت هماهنگی میان بخش‌های مختلف صدا و سیما به ویژه معاونت توسعه و فناوری گفت: پراکندگی یکی از آسیب‌های مهم است بنابراین باید قوانینی برای هماهنگی‌های لازم از نظر حقوقی وجود داشته باشند.

قائم مقام ریس سازمان با اشاره اینکه هیچ خط قرمزی برای بخش توسعه و فناوری رسانه وجود ندارد تصریح کرد: هرچه جلوتر برویم به اهمیت این کار بیش‌تر پی می‌بریم بنابراین نیازمند جدیت و تلاش افزون‌تری هستیم؛ باید از فرصت کنونی استفاده کنیم تا دانش فنی رسانه را بومی کنیم و در اختیار بگیریم.

این اجلاس طی دو روز و در 21 کمیته تخصصی با موضوعات مختلف فنی برگزار خواهد شد. اجلاس دوازدهم فنی فردا شب (یکشنبه) با حضور رئیس رسانه ملی و قدردانی از برگزیدگان حوزه فنی به کار خود پایان خواهد داد.

/ 0 نظر / 29 بازدید