تاسیس شبکه عصر از کجا آغاز شد؟

شبکه عصر مسیری طولانی و پُر فراز و نشیب را برای رسیدن به این نقطه طی کرده است. این شبکه که در مجموعه «سازمان هنری ـ رسانه ای اوج» تشکیل شده، از نظر تشکیلاتی زیر مجموعه «قرارگاه قُرب» است. این قرارگاه با هدف فعالیت های فرهنگی در سپاه پاسداران تاسیس شده است. یعنی به همان ترتیب که قرارگاه خاتم الانبیا در بخش های عمرانی فعالیت دارد، قرارگاه قُرب نیز در بخش های فرهنگی فعال خواهد بود.
این سازمان فعالیت خود را از سال 1390 به صورت چراغ خاموش آغاز کرد و از همان زمان، برنامه ریزی برای راه اندازی یک شبکه تلویزیونی آغاز شد؛ شبکه ای که قرار بود روزانه 6 ساعت برنامه تلویزیونی داشته باشد. قرار بود پخش برنامه های شبکه ازساعت 17 آغاز و تا ساعت 11 شب ادامه یابد. ترکیبی از برنامه زنده، سرود، مناظره، بررسی رسانه ها، بررسی شبکه های تلویزیونی اسرائیل و... بخش هایی از برنامه های این شبکه بود.
 

این شبکه قرار بود به جای شبکه آموزش قرار بگیرد و شبکه آموزش به جمع شبکه های ستاپ باکسی بپیوندد. شبکه عصر قرار بود بر روی ماهواره هات بِرد نیز پخش شود، اما به دلیل موانع پیش رو در قانون اساسی، مسوولان سازمان اوج بنا به توصیه هایی تصمیم گرفتند به جای رو در رویی با عزت الله ضرغامی، رییس سازمان صدا و سیما را با خود همراه کنند.
ضرغامی در ابتدا به این شبکه روی خوش نشان نداد و حتی رییس این سازمان در مذاکرات خود با فرمانده سپاه پاسداران، بر سختی کار اداره شبکه تاکید و اعلام کرد حاضر است برنامه های تولید شده توسط سازمان اوج را با لوگوی این سازمان در ساعاتی مشخص و از شبکه های مورد نظر آنها پخش کند؛ اما دست اندرکاران اوج به دنبال آنتن مستقل بودند. در نهایت به مرور روابط میان این سازمان و مسوولان صدا و سیما رو به بهبود گذاشت و در ماه های اخیر، هم عزت الله ضرغامی و هم معاون سیما از این شبکه بازدید و با دست اندرکاران آن دیدار و گفت و گو داشته اند. حتی در جشنواره اخیر سیما نیز رییس سازمان اوج به عنوان یکی از داوران بخش مستند در ترکیب داوران این جشنواره حضور داشت.
شبکه ای که قرار بود در پاییز سال 1391 فعالیت خود را آغاز کند، در مناسبت های بعدی اعلام شده همچون 22 بهمن سال 91، سوم خرداد سال 92، هفته دفاع مقدس سال 92 و... نیز آغاز به کار نکرد تا در نهایت چند روز قبل فعالیت خود را به صورت درون سازمانی آغاز کرد.
تنظیم کننده : وبلاگ فناوری و تلویزیون دیجیتال
/ 0 نظر / 18 بازدید