سرگذشت شبکه آی فیلم

آی‌فیلم یک شبکهٔ ایرانی است که با سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی پخش می‌شود. این شبکه در ۹ سپتامبر ۲۰۱۰ مصادف با عید فطر سال ۱۳۸۹ (تیر 89)آغاز به کار کرد. هدف اصلی این شبکه، پخش فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی برای جهان در تمام طول ساعات شبانه روز می‌باشد.رویدادهای تاریخی، مشاهیر و روحیه استعمارستیزی از موضوعاتی است که قرار است در این شبکه مطرح شوند.

مخاطبان مورد نظر این شبکه حدود ۳۰۰ میلیون نفر هستند و پیش‌بینی می‌شود یکی از شبکه‌های پرطرفدار جهان عرب شود. این شبکه در بسیاری از کشورهای عربی دفتر دارد. برنامه‌های تهیه‌شده در این شبکه توسط دوبلورهای کشورهای سوریه، لبنان و امارات متحده به زبان عربی برگردانده می‌شوند

این شبکه با حضور عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، و محمد سرافراز معاون برون‌مرزی صداوسیما، و نیز با حضور سفیر فلسطین در ایران و جمعی از مدیران معاونت برون‌مرزی سازمان صدا و سیما، با تلاوت سوره کوثر در شب عید فطر آغاز به کار کرد

مخاطبین این شبکه را غالباً عرب‌زبانانی از کشورهای ایران، بحرین، عراق، مصر، فلسطین، امارات، مراکش، کویت، الجزایر، عربستان،، انگلیس و فرانسه وآمریکا و ... تشکیل می‌دهند. بنابر گفته های دکتر حسن خجسته ـ معاون برنامه‌ریزی و نظارت سازمان صدا و سیما ـ این شبکه قرار است به زبان انگلیسی هم برنامه پخش کند

آی‌فیلم انگلیسی یک شبکهٔ ایرانی که فیلم و سریال‌های ایرانی را به زبان انگلیسی پخش می‌کند. این شبکه در روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ آغاز به کار کرد.

هدف این شبکه دوبله حرفه‌ای فیلم‌ها و سریال‌های فاخر ایرانی به زبان انگلیسی با هدف شناساندن فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران زمین به مردم سایر نقاط دنیا می‌باشد.و مخاطبان از طریق ۴ ماهواره هات‌برد، آپتوس (پوشش منطقه‌ای استرالیا)، نایل‌ست (پوشش منطقه‌ای خاورمیانه) و اینتل ست (پوشش منطقه‌ای اروپا و آفریقا) شبکه آی‌فیلم را دریافت می‌کنند

 برنامه‎های آماده شده برای شبکه آی‎فیلم توسط دوبلورهای توانمند در کشورهای سوریه، لبنان و امارات متحده به زبان عربی برگردانده شده‎اند.

گفتنی است، در میان کشورهای صاحب صنعت فیلم‌سازی در جهان، جمهوری اسلامی ایران با تولید سالانه ۶۰ تا ۷۰ فیلم بلند سینمایی، حدود ۱۰۰۰ ساعت مجموعه تلویزیونی و ۱۷۰ عنوان تله فیلم به عنوان یکی از کشورهای شاخص در این عرصه به شمار می‎آید.

برنامه‌های آی‌فیلم از این پس روی ماهواره‌های عرب‌ست (بدر ۴) فرکانس ۱۲۱۶۹ مگا هرتز و سرعت ۲۷۵۰۰ ورتیکال، نایل‌ست (آتلانتیک برد ۴ A) فرکانس ۱۱۳۹۳ ورتیکال ۲۷۵۰۰ و یوتل‌ست دابلیو ۶ با فرکانس ۱۱۵۶۴ ورتیکال ۳۲۱۴ قابل دیدن است.

/ 2 نظر / 59 بازدید
آرمان(محمد)

سلام. -واقعا ممنونم خیلی تشکر. برام بسیار جالب بود ! راستی ای فیلم انگلیسی روی گیرنده ها هم هست؟

وحید

سلام و خسته نباشید! کاش آی فیلم انگلیسی هم روی دیجیتال بود برای لیسنینگ زبان آموزان خوب بود! سریالهایش را با حجم کم برای دانلود جایی سراغ دارید؟