فهرست معرفی مستند های جدید ماه رمضان

شبکه مستند برای جذب بیشتر مخاطب رویکرد متفاوت و طنز را در تولید برنامه‌هایش در نظر گرفته است.
به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران، امیر تاجیک در شست خبری اعلام برنامه‌های شبکه مستند سیما در ماه مبارک رمضان با تشریح برنامه‌های شبکه مستند در ماه مبارک رمضان گفت: شبکه مستند برای جذب بیشتر مخاطب برنامه‌های خود را از نظر محتوایی به دو مرحله تقسیم کرده‌ایم مرحله اول ایام عید نوروز و مرحله دوم ایام ماه مبارک رمضان است.
وی در خصوص برنامه‌های ماه مبارک رمضان افزود: برنامه‌های ویژه‌ای برای این ماه تولید کردیم که پخش آن از یک روز مانده به ماه مبارک رمضان شروع می‌شود و تا یک روز بعد از عید فطر ادامه خواهد داشت.
تاجیک ادامه داد: ما بر خلاف شبکه‌های دیگر محدود به پخش مستند هستیم. پس از گذشت 6 ماه از تغییر مدیریت این شبکه با پخش مستندهای طنز روش کار شبکه را تغییر داده‌ایم چرا که معتقدیم مستند آیینه‌ای از حقیقت در سطح جامعه است بنابراین سعی کردیم در بیان حقیقت کم‌ترین خط قرمز‌ها را رعایت کنیم چون برای بیان حقیقت به اصول خط قرمز معتقدی نیستیم.
وی در خصوص رویکرد جدید این شبکه عنوان کرد: در تلاشیم برای گروه سنی متخلف در این شبکه برنامه داشته باشیم با جشنواره فیلم کودک و نوجوان صحبت‌هایی در این زمینه شده تا یک زمان از روز را به پخش مستندات کودک اختصاص دهیم.
وی ادامه داد: تولید برنامه‌های ماه رمضان را از دو ماه پیش شروع کردیم و یک کنداکتور 12 ساعته برای این ماه در نظر گرفتیم.
تاجیک در خصوص معرفی این برنامه عنوان کرد: ویژه‌ برنامه به رنگ فوتبال با اجرای مزدک میرزایی در 26 قسمت 30 دقیقه‌ای درباره داستان‌های مرتبط با فوتبال در سراسر جهان است. که از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:30 از این شبکه پخش خواهد شد.
برنامه ایران مجموعه تلفیقی از مستندهای گزارشی کوتاه با مضامین فرهنگی، گردشگری که توسط مستند‌سازان جوان و خلاق در شهرهای مختلف ایران تولید می‌شود که در 26 قسمت 30 دقیقه‌ای جمعه‌ها ساعت 21:30 روی آنتن خواهد رفت.
«پایین‌تر از ابرها» مجموعه مستند در خصوص کودکان است که در 20 قسمت 5 دقیقه‌ای تولید شده است.
برنامه‌ی «هلال 27» از خاطرات رزمندگان دفاع مقدس از ماه مبارک رمضان در جبهه‌ها در 30 قسمت 5 دقیقه‌ای «خرده‌های مینا» 1 قسمت 40 دقیقه‌ای ساعت 22 از شبکه مستند پخش می‌شود.
«یک ماه یک ستاره» که مقطعی از زندگی یک هنرمند برجسته از سحر تا افطار را به تصویر می‌کشد در 12 قسمت 25 دقیقه‌ای، «آوای گل» روایتی از فصل گل و گلاب‌گیری در قمصر کاشان در 1 قسمت 52 دقیقه‌ای.
*«آب، مار، طناب» در 1 قسمت 40 دقیقه‌ای
*«یک لقمه نون» (سری جدید) در 25 قسمت 30 دقیقه‌ای
* «اعتکاف» در 4 قسمت 15 دقیقه‌ای 
*«اهل ایمان» در 30 قسمت 30 دقیقه‌ای 
«خفقان» در 1 قسمت 25 دقیقه‌ای 
*«روایت دیدار» در 10 قسمت 20 دقیقه‌ای
*«بخشش مریم» در 1 قسمت 30 دقیقه‌ای 
*«طعم سیب» در 1 قسمت 25 دقیقه‌ای 
*«کانی‌های پر طاووسی» در 1 قسمت 30 دقیقه‌ای
*«فاتحان ثریا» در 30 قسمت 30 دقیقه‌ای 
*«ضیافت الهی» در 1 قسمت 25 دقیقه‌ای
*«ارتباط اسرائیلی» در 4 قسمت 30 دقیقه‌ای
*«نیویورک زیرزمینی» در 1 قسمت 52 دقیقه‌ای
*«سرزمین ناشناخته» در 5 قسمت 30دقیقه‌ای
*«شبنم و داس» در 1 قسمت 52 دقیقه‌ای
*«نظام جاسوسی آمریکا» در 6 قسمت 30 دقیقه‌ای
*«روزی روزگاری» در 5 قسمت 30 دقیقه‌ای
*«حقیقت گم‌شده» در 1 قسمت 70 دقیقه‌ای
*«تولید در سرزمین سوخته» در 1 قسمت 70 دقیقه‌ای
*«دریچه» در 5 قسمت دقیقه‌ای 
*«ریشه‌ها» در 8 قسمت 30 دقیقه‌ای 
*«جمله‌های کرانه باختری» در 1 قسمت 52 دقیقه‌ای 
*«خروج ممنون» در 1 قسمت 52 دقیقه‌ای
*«تقلا» در 7 قسمت 52 دقیقه‌ای
*«شگفتی‌های حیوانات» در 12 قسمت 52 دقیقه‌ای 
*«سرانجام گربه سانان» در 4 قسمت 52 دقیقه‌ای 
*«مورچه‌های سبز دوست یا دشمن» در 1 قسمت 52 دقیقه‌ای 
*«حیات‌وحش» در 5 قسمت 52 دقیقه‌ای 
«تاجیک» در ادامه اظهار داشت: هدف ما این است تا در برنامه‌هایمان تنوع و خلاقیت داشته باشیم و به آثاری که تاکنون پرداخته نشده، بپردازیم.
وی تصریح کرد: یکی از این برنامه‌های متنوع ویژه برنامه «به رنگ فوتبال» است که نحوه اجرا و پوشش مجری با سایر شبکه‌ها متفاوت است.
وی در پاسخ به اینکه تا کنون بودجه‌ی این شبکه از کجا تهیه‌ شده، عنوان کرد: بودجه همه شبکه‌ها تصویب شده که باید برای تولیدات آن شبکه در نظر بگیرید تا کنون این بودجه به ما نرسیده ولی ما از نهاد‌های مختلف در تولید کارها برای تأمین بودجه مشارکت گرفتیم.
وی در خصوص نشستی که چندی پیش با رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این شبکه برگزار شد، گفت: تا کنون 20 نفر از مستند سازان 20 طرح مختلف ارائه دادند که در حال حاضر یک مستند درباره قاچاق چای در مرحله راف‌کات است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: بودجه شبکه مستند معادل تولید 2 سریال الف ویژه در سال می‌تواند باشد.
/ 0 نظر / 26 بازدید