خداحافظی با آنالوگ به مدد مدیریت جهادی

عسکری با اشاره به این‌که در سال‌های قبل دو ماهواره در اختیار سازمان بود،گفت: این تعداد در سال گذشته به حدود 29 ماهواره افزایش یافت که این مساله حسادت دشمنان را برانگیخت و به تعطیلی آن مبادرت کردند.

وی افزود:حفظ نقطه‌مداری در فضا کار مهم دیگری بود که داشت از دست می رفت و نیروهای صداو سیما همت و نقطه 26 درجه شرقی را حفظ کردند و همین ماهواره بود که در روزهای حادثه به کمک ما آمد و نقش حیاتی خود را ایفا کرد.

معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما از اتصال تمام مراکز استان‌ها به بستر فیبرنوری و ارتباط دائمی زنده و همچنین سیگنال رسانی زمینی به ایستگاه‌ها به عنوان دستاوردهای این معاونت اشاره کرد و افزود:اقدام جهادگونه‌ای دیگر انتخاب فرمت MPG4 برای پخش بود که با وجود محدودیت بودجه و بی توجهی دولت‌ها به تهیه بودجه برای این بخش توانستیم با کاری ابتکاری به دیجیتال‌سازی اقدام کنیم و امروز 83 درصد کشور از نعمت دیجیتال برخوردار شده است.

علی عسکری ایجاد تغییرات گسترده در خصوص AM را تحول دیگر حوزه فناوری دانست و بیان داشت:تمام فرستنده‌ها تعویض و نوسازی شده و 28 فرستنده جدید نیز نصب شده است و امروز 266 فرستنده پر قدرت AM در کشور فعال است.

وی همچنین از افزایش توانمندی در عرصه فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: در حال حاضر 550 سایت و 22 سامانه نرم افزاری در سازمان فعال است؛ درخشیدن نیروهای سازمان در مجامع عمومی از دیگر افتخارات این معاونت است.

معاون فناوری و رسانه با اشاره به این‌که سازمان ما سازمانی است که سیستم نظارت بر فنی و مانیتورینگ آن بی‌نظیر است،گفت:تلاش برای رسیدن به فناوری‌های نوین در تمام عرصه‌های سازمان مانند استودیو مجازی،نیوز روم،اتوماسیون کامل صدا و تصویر و تلاش برای جلوه‌های ویژه نیز از جمله اقدامات شایسته در سازمان است.

عسکری مبارزه با تحریم در تجهیزات را برگ دیگری از افتخارات معاونت توسعه و فناوری رسانه برشمرد و ابراز کرد: در این زمینه سازمان کار خود را عالی انجام داد و نگذاشت تحریم‌ها بر کار اثر بگذارد و توانستیم با لطف الهی و همت متخصصان و نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان از آن عبور کنیم و در برخی تجهیزات نیز به خودکفایی برسیم و امروز مجموعه‌های پیچیده در داخل کشور که در بالاترین سطوح تکنولوژی قرار دارد به همت نخبگان تولید می شود.

وی افزود:طرح 150 میلیارد تومانی کار بزرگ و مهمی بود و اثر جالبی بر سازمان گذاشت و هنوز آثار آن وجود دارد.تمام متخصصان به صورت شبانه‌روزی درگیر بودند و با بهترین روش این کار انجام شد.

معاون توسعه و فناوری رسانه گفت: ما نگران بودیم که آیا MPG4 جواب می دهد یا نه و امروز می بینیم کوچک‌ترین مشکلی نداریم و این کار به خوبی انجام شده و از شما می‌خواهیم فرمان خاموشی آنالوگ را صادر فرمایید.راه اندازی آزمایشی تلویزیون تعاملی حرکت بزرگ دیگری است که درباره آن کار زیادی انجام و شبکه شیما با بهترین کیفیت راه‌اندازی شده است و در حال کار است و در آینده‌ای نزدیک سرویس انبوه آن را نیز راه‌اندازی خواهیم کرد.

علی عسکری ادامه داد: اقدام اساسی در شکل‌دهی به آرشیو دیجیتال و اقدام راهبری در افزایش قدرت پردازش صدا و تصویر در سازمان تنها بخشی از فعالیت‌ها و موفقیت‌های سازمان صدا و سیما بوده است.

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما افزود: صدا و سیما امروز در پیچی تاریخی قرار دارد و در این مقطع به تصمیم‌گیری بزرگ،حساس و تاریخی نیاز است. حوزه فنی صدا و سیما برای تصمیم‌گیری بزرگ مهندس ضرغامی زمینه‌ها را آماده کرده است.

عسکری نخستین تصمیم را ضرورت ورود به ارائه صدا و تصویر در بستر پهن باند دانست و ادامه داد:صدا و سیما به نوعی مهندسی فرهنگی در عرصه پهن باند فکر می کند و اگر در این زمان به فوریت تصمیم نگیریم و در صحنه غیبت کنیم روندهایی شکل خواهد گرفت که بعدها تغییر آن بسیار مشکل خواهد بود.

وی گفت: دوم این‌که شبکه های مرسوم باید اساسی‌تر به تعامل به مخاطبان فکر کنند و از پهن باند به نحو احسن برای رسیدن به سیستم تعاملی استفاده کنند.بهترین گزینه برای آینده ترکیب پهن باند با DVTV است که آخرین تدبیر سازمان صدا و سیما است و در ده سال آینده می‌توانیم آن را انجام دهیم و باید وارد این کار خطیر شویم.

 در این مراسم با حضور رئیس سازمان صدا و سیما از برخی عوامل فنی سازمان و مدیران مراکز صدا و سیما قدردانی شد./

/ 0 نظر / 16 بازدید