اطلاعات واحد سیار HD

در حال حاضر، ظرفیت سیما در ارائه سرویس واحد سیار برای ضبط و پخش برنامه چگونه است؟

بضاعت کنونی ما برای شبکه‌ کمتر از شبکه‌های فعلی بوده است. تعداد استودیوهای تلویزیونی 5 استودیو در الوند و 5 استودیو در جام جم بود، با رشد شبکه‌های سراسری و چند برابر‌شدن آن‌ها و امکانات وسیعی که می‌طلبد، متأسفانه هنوز با همان 10 استودیوی سابق کارها انجام می‌شود و هر استودیو چند منظوره استفاده می‌شود، یا مجبوریم از لوکیشن‌های بیرون در بخش خصوصی برای ضبط برنامه استفاده کنیم که استاندارد و کیفیت تجهیزات ما را ندارند. همین موضوع به برنامه‌های تلویزیونی لطمه زده است، بنابراین لازم است متناسب با رشد شبکه‌ها، استودیوها نیز افزوده و مجهز‌شوند. درخصوص واحد سیار هم به همین‌گونه است. تعدادشان متناسب با شبکه‌ها و برنامه‌های ارائه شده نیست.

 مرکز تولید و فنی سیما 12 واحد سیاردارد که تجهیزات 10 واحد آن به‌صورت SD است و 2 واحد هم از تجهیزات HD برخوردارند. یکی از این واحدهای سیار HD  در داخل سازمان با امکانات 2014 تجهیز شده و دیگری به‌صورت آماده خریداری شده است. عمر این واحدهای سیار بیشتر از پانزده سال است، اما از نظر تجهیزات به نوبت، در حال به‌روزرسانی است. در این میان، از ظرفیت واحدهای سیار واحدهای دیگر مثل مرکز بسیج به‌طور متقابل هم استفاده می‌شود که کیفیت خوبی دارد. مرکز تولیدو فنی سیما  همچنین از 3 واحد سیار نور هم برخوردار است. کیفیت 2 واحد بسیار خوب و عملیاتی است اما عمرشان زیاد است البته نگهداری این واحدها در سطح بالایی صورت می‌گیرد با وجود این‌ که فشار کار روی واحدهای سیار به‌خصوص در مناسبت‌هایی مثل 22 بهمن، راه‌پیمایی قدس یا نماز جمعه و دیگر مناسبت‌ها بسیار زیاد است با این حال، نگهداری آنها با دقت‌نظر و حساسیت زیادی انجام شده است و همیشه آماده به کار هستند.

 

 تاکنون از واحدهای سیار بهویژه با فرمتهای HD در چه برنامههایی استفاده شده است؟

اولین تجربه استفاده سیستم HD در بازی‌های جام جهانی کشتی فرنگی بود که در تهران برگزار شد و در حال حاضر برای ضبط برنامه “خندوانه” از واحد سیار کوچکی که ارتقا داده شده است استفاده می‌شود. البته تا کنون چون تقاضا برای ضبط و تولید برنامه به‌صورت HD و امکان پخش آن وجود نداشته است ضبط دیگری نداشتیم که در آینده با افزایش تقاضا روند تولید HD افزایش می‌یابد.چندین بازی پیش رو داریم مثل فوتبال، جام بسکتبال، کشتی و والیبال که در خرداد ماه برگزار می‌شود که ان‌شاءالله با کیفیت HD پوشش خواهیم داد. کار شبکه HD هم با پوشش بازی‌های فوتبال جام جهانی آغاز شد. سپس بازی‌های اینچئون با کیفیت HD پخش شد.برای بازی‌های اینچئون نیز خودمان امکانات و تجهیزات HD را به کره فرستادیم و از همان جا ارسال کردیم. البته بازی‌های پارالمپیک نیز با همین سیستم پخش شد.

 یکی از اقدامات شما پوشش ویژه‌برنامههای نوروزی بود. با توجه به حساسیت این ایام، پوشش این برنامهها به چه صورت بوده است؟

امسال جزو تنها سال‌هایی بوده است که تحقیقاً تمام برنامه‌های زنده و ویژه تحویل سال نو در بیرون از استودیوها تهیه و پخش می‌شد. از شبکه یک تا شبکه قرآن همه در بیرون استودیو برنامه به‌صورت زنده تولید و پخش کردند. شبکه یک، دو، سه، چهار و تهران از واحدهای سیار ما استفاده کردند اما شبکه قرآن بخشی از واحد سیار ما و بخشی دیگر از امکانات PRESS TV استفاده کرد. واحدهای سیار همه به لوکیشن های پخش برنامه‌های زنده رفتند و از آنجا ارتباط زنده برقرار شد. البته پخش ارتباطی آن برعهده همکاران ما در معاونت رسانه‌ها و فناوری‌های نوین بوده است که با امکانات از طریق لینک و SNG این پوشش ارتباطی زنده برقرار شد. علاوه براین، هر سال برای پوشش سخنرانی رهبر معظم انقلاب و مراسم سال تحویل در حرم امام رضا (ع) واحد سیار به مشهد اعزام می‌شود. امسال نیز 2 واحد سیار برای پوشش برنامه‌های راهیان نور اعزام و با مرکز بسیج در این زمینه همکاری کردیم. برنامه عمو پورنگ در عید توسط واحد سیار مرکز فنی پوشش داده شد و تمام برنامه های زنده تا پایان تعطیلات، به همت همکارانمان در واحد رپرتاژ پوشش داده می‌شد، اگر چه استودیوهای ما کم و بیش در این ایام نیز فعال بودند.

و حرف آخر اینکه :

همکاران ما درتمام مناسبت‌های سال مثل سی شب ماه رمضان، تعطیلات نوروزی و غیره، مرتب و مداوم در نوبت‌های کاری حضور مستمر دارند که امیدواریم نادیده گرفته نشود. در حوزه تولید و فنی سیما کارهای زیادی انجام گرفته است؛ مهم‌ترین کار همکاران ما که در «مناظره سال 92 » انجام شد، کار خاصی بود که هم از نظر فنی و هم تولید و هم از نظر «عدالت رسانه‌ای»، آنچه رهبر معظم به آن اشاره کردند، کاملاً رعایت شد و بدون نقص بود. این مطلب چیزی نیست که ما بگوییم؛ همه مخاطبان اعلام کردند و این کار با تلاش صددرصد همکاران فنی صورت گرفته بود. پوشش اجلاس سران عدم تعهد نیز کار بی‌نظیری بود که از اول تا انتها پوشش تصویری آن به عهده ما بود. بناهای ماندگار که در شهرک غزالی است از آن‌ها برای لوکیشن‌های مختلف سریال‌های تاریخی از جمله «معمای شاه» استفاده شده است. هم‌چنین اثر معروف «سلطان صاحبقران» در لابراتوار احیا و بازسازی شد. آنچه در آرشیو ما در حال از بین رفتن است، در لابراتوار مرکز فنی در حال احیا است. ما همچنین اولین اتوماسیون سیما را با شبکه نمایش آغاز کردیم. اتوماسیون سایر شبکه‌ها نیز به همین روش انجام شد. البته اقدامات و کارهای انجام شده در مرکز تولید و فنی بسیار زیاد است که همه به همت دوستان و همکاران این مرکز انجام شده است.

/ 0 نظر / 94 بازدید