نقاط ضعف و قوت شبکه افق

یک پژوهشگر در یادداشتی درباره شبکه افق به فراز و فرودهای شبکه افق و نقاط قوت و ضعف آن اشاره کرد و برنامه های آن را مورد بررسی قرار داده است.

حالا مدت زیادی از فعالیت شبکه «افق» می گذرد و می توان در موردش به قضاوت نشست و نقدش کرد، بیش از یک سال از فعالیت آزمایشی آن گذشته و ۶ ماه نیز هست که به صورت رسمی افتتاح شده است، شبکه ای بر اساس گفتمان انقلاب و با رویکردی جدید در برنامه سازی که هرچند شکل و قالب کار، درست مانند دیگر شبکه ها از آب درآمده و این می تواند نخستین نقطه ضعفش باشد.

در واقع شبکه افق معجونی از شیوه دیگر شبکه هاست؛ مستند دارد، برنامه تلویزیونی تولید می کند، فیلم های سینمایی از آن پخش می شود، ایرانی و خارجی در آن هست و خلاصه هر چه دیگران دارند این شبکه تازه متولد شده هم دارد ولی اگر بخواهیم منصفانه تر به ماجرا بنگریم باید محتوای آنچه را در همین قالب های تکراری نمایش داده می شوند مورد بررسی قرار دهیم.

«افق» طی این مدت نشان داده جسارت لازم برای پخش آنچه دیگر شبکه ها به طور ناخواسته و نانوشته، آن سوی خطوط قرمز نگاهش داشته اند، دارد؛ پخش مستندهایی مانند «۳۳ سال سکوت» شاهد آن است که سکوت ۳۳ ساله دیگر شبکه ها در افق معنا ندارد و اینجا، باید دید و شنید و هر آنچه را بهتر است برگزید.

«نیمه پنهان ماه» از جمله برنامه های شبکه افق را می توان نمونه ای از تفکر رسانه ای دانست که پیام شهدا را بتوان در بستر محیط خانوادگی، این بنیان اصیل اسلامی جستجو کرد یا «شاهد عینی» بیانگر ناگفته هایی است از مهمترین اتفاق قرن که در قالب تاریخ شفاهی انقلاب روایت می شود.

حجم گسترده مستندهای شبکه افق شاید در ابتدای امر برای مخاطب عام آزار دهنده باشد و او را یاد شبکه «مستند» بیندازد ولی رویکردها در افق تفاوت دارند با آنچه در دیگر شبکه ها می توان یافت البته این مساله تا حدی موجب کاهش مخاطب نیز می شود چه اینکه ژانر مورد علاقه افق، ظرفیت پاسخگویی به همه سلیقه ها را ندارد و شاید مدیران و دست اندرکاران آن، تمایلی هم به این کار ندارند یا شاید به دنبال تغییر ذائقه مخاطب ایرانی باشند که باید دید در این راستا تا چه حد موفق بوده اند و استراتژی آنها چیست.

در هر روی آنچه در «افق» دیده می شود طلیعه روشنی است هر چند غبار صبحگاهی بر آن دیده می شود و هنوز تا طلوع، فاصله هاست.»

/ 0 نظر / 45 بازدید