گفتگو با پورحسین مدیر شبکه مستند

ماه رمضانی متفاوت با شبکه مستند/ آثاری از جلیلی، برجی و یاری روی آنتن می‌رود.


مدیر شبکه مستند معتقدست قالب مستند که باید آن را جدی گرفت، یکی از بهترین قالب‌های انتقال پیام‌های پاک به شمار می‌رود و این شبکه به مناسبت ماه رمضان برنامه‌های متنوعی را برای پخش درنظر گرفته است.

ماه رمضان یکی از پربیینده‌ترین زمان‌ها برای شبکه‌های سیما و برنامه‌هایشان است. از این رو تک تک برنامه‌هایی که برای این مناسبت تولید می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردارند. در میان شبکه‌های سیما، شبکه مستند نیز در این زمینه دست به اقداماتی زده که برای اطلاع از آنها و جدول پخش شبکه گفتگویی با دکتر رضا پورحسین مدیر شبکه مستند سیما داشته باشیم. گفتگویی خبری که در ادامه می‌خوانید:

* رویکرد شبکه مستند سیما در ماه مبارک رمضان چیست؟

- سعی کرده‌ایم باتوجه به فضای معنوی و پربهجت ماه مبارک رمضان در انتخاب برنامه‌هایمان از عناصری چون نشاط معنوی و امید، پویایی و همدلی که به عنوان شعار اصلی سیما در ماه مبارک رمضان انتخاب شده است، استفاده کنیم. همچنین تلاشمان این بود که معرفی سبک زندگی اسلامی ایرانی و فضای شاد، جذاب و در عین حال آموزنده را در اولویت قرار دهیم.
بقیه در ادامه مطلب

*این رویکرد فقط در برنامه‌های تولیدی مد نظر شما بوده است؟

- قطعا فضای کلی برنامه‌های شبکه، فضایی سرشار از نشاط و آرامش خواهد بود. ما بهترین مستندهای جدید خارجی طبیعت را در دستور پخش در ماه مبارک رمضان قرار دادیم تا مخاطبانمان که به شدت به این گونه مستندها علاقمند هستند، از دیدن این تصاویر زیبا  احساس رضایت و آرامش داشته باشند. به طور مثال مجموعه 26 قسمتی "حیات آبی" را که یکی از مجموعه‌های جدید و جذاب و محصول سال 2008 در طول سه سال ساخته شده است، در ماه مبارک رمضان پخش خواهیم کرد.

در این مجموعه با استفاده از بهترین دوربین‌های تصویربرداری جهان، اکوسیستم و چرخه آب کره زمین به تصویر کشیده شده است. من معتقدم اینگونه مستندها، توحیدی هستند و با تصویرسازی، عظمت هستی را به انسان یادآوری می‌کنند. این یادآوری که نظام هستی چنین منظم و پیچیده است، باور مخاطبان را نسبت به مبدا هستی، خداوند بزرگ تقویت می‌کند. به همین دلیل مستندهای طبیعی و هر تصویری که بتواند عظمت و نظم هستی را به رخ بکشد، مستند دینی محسوب می‌شود. از آنجا که در ماه مبارک رمضان، دل‌های انسان‌ها گرایش بیشتری به معنویت دارند، پخش چنین مستندهایی تاثیر بیشتری دارند.

همچنین سری جدید برنامه موفق "آنسو" که جمعه ها از شبکه مستند پخش می‌شود و بهترین‌های سینمای مستند جهان را پخش و نقد می‌کند در ایام ماه مبارک رمضان به طور ویژه و هر روز ساعت 16 تا 18 روی آنتن می‌رود.

*برای ماه رمضان برنامه‌های تولیدی هم در نظر گرفته‌اید؟

- برنامه های تولیدی و داخلی ما بسیار متنوع هستند.  به طور مثال "یک زندگی ساده" ساخته خانم اشرفی و ابوالفضل جلیلی نیز در ایام ماه مبارک رمضان پخش می‌شود. این مستند کار شبکه یک سیما است و نگاهی عاطفی و انسانی به زندگی آدم‌هایی خاص دارد. کسانی که زندگی روحانی و ساده‌ای دارند و این می‌تواند الگویی برای مردم باشد.

"در امتداد غدیر" برنامه دیگری است که ساخته رضا برجی از مستندسازان برجسته و خوب کشورمان است در این ماه پخش می‌شود. این مستند به زندگی شیعیان اروپا می‌پردازد. "اهل ایمان" از سه گانه داریوش یاری است که آداب و رسوم و آیین‌های ماه مبارک رمضان را در سراسر ایران به تصویر می‌کشد و همچنین مستندهای "مهمانی خدا" ، "حدیث سرو" ، "روایت فتح" در دستور پخش شبکه قرار دارند. ضمن این که مجموعه شاخص "فرقه‌های سری" نیز در ماه مبارک رمضان پخش خواهد شد.

*بله همان که شان استون و حسن عباسی در آن کارشناس هستند. درباره آن توضیح بیشتری می‌دهید؟

- "فرقه‌های سری" با هدف به تصویر کشیدن حقایق پشت پرده فرقه‌های سری سیاسی مذهبی در 13 قسمت 30 دقیقه‌ای در شبکه مستند سیما تهیه شده است. هدف ما از تولید این مجموعه آشنایی مردم با نحوه شکل گیری و قدرت یافتن شبکه انجمن‌های سری، افشا واقعیت‌های پشت پرده این انجمن‌ها و آشنایی با نمادها و نشانه‌های مشترک بین این جوامع است. به این منظور در طول قسمت‌های مختلف تاریخچه شکل‌گیری فرقه‌های سری در مصر و یونان باستان، قرون وسطی، رنسانس و... تا شکل گیری فرقه‌های امروزی با حضور بهترین کارشناسان داخلی و خارجی مورد بررسی قرار گرفته و در قالب تصاویری منحصر به فرد عرضه شده است. این مستند ساخته اسماعیل حاج حیدری است که من توصیه می‌کنم بینندگان عزیز دیدن آن را از دست ندهند. این کار به لحاظ ساختاری و پژوهشی بسیار جذاب و تاثیرگذار است. انشاالله هر شب ساعت 23:15 پخش خواهد شد.

*ظاهرا برنامه "نردبان" نیز در این ایام پخش نمی‌شود. آیا این توقف به خاطر حال و هوای ماه مبارک رمضان است؟

- پخش برنامه "نردبان" در ماه رمضان متوقف نمی‌شود بلکه پخش آن منحصر به روزهای جمعه شده است. آن هم به این دلیل که قرار است شکل برنامه بعد از ماه مبارک رمضان تغییر کند و ضمن این که محتوای برنامه همان مقوله فیلم کوتاه و مستند آماتور و توجه به فیلمسازان غیر حرفه‌ای است. بنا شده قالب ارائه برنامه جذاب‌تر شود و ماه مبارک رمضان نیز فرصت خوبی را برای تیم برنامه ساز "نردبان" فراهم می‌آورد که با شکلی تازه و محتوایی بهتر بلافاصله پس از ماه مبارک در خدمت بینندگان شبکه باشند.

*چه پیشنهادی برای مخاطبان دارید؟

- همه باید شبکه مستند و البته مستند را جدی بگیریم. مستند، یک مزیت نسبی است که یکی از بهترین قالب‌های انتقال پیام‌های پاک به شمار می‌رود. به دلیل مستند بودن پیام، میزان اعتماد به برنامه‌های مستند بسیار بالاست و البته جذابیت‌های خاص خود را دارد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ماه رمضان , شبکه مستند , شبکه های دیجیتال


تاريخ : شنبه ۱۳٩٢/٤/۱٥ | ۳:٥٥ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.