تلویزیونHD چیست؟

HD)High Definition)  به نوعی از تصاویر گفته می شود که کیفیت آنها بالاتر از کیفیت معمول شبکه های تلویزیونی است.

به کیفیت معمولی برنامه ها در حالت دیجیتال، SD )Standard Definition) گفته می شود. HDTV تلویزیونی است که امکان مشاهده تصاویری که به صورت HD پخش می شوند را داراست. البته داشتن تلویزیون HD یا همان HDTV به تنهایی به معنای تماشای تلویزیون با کیفیت بالا (HD) نیست. تلویزیونها و فیلم های دارای کیفیت استاندارد یا SD) مخفف Standard Definition ،) معمولا 480 p نیز نامیده میشوند. بدان معنی که از بالا تا پایین آنها 480 ردیف پیکسل وجود دارد

واژه HD مخفف عبارت High Definitionکیفیت بالا است. این اصطلاح اغلب برای توصیف تلویزیون ها و فیلم هایی استفاده می شود که در مقایسه با نمونه های استاندارد کیفیت بالاتری دارند. فیلم هایHD  از بالا تا پایین معمولا از 720 تا 1080 ردیف پیکسل تشکیل شده اند. لذا 720p/1080p نیز نامیده میشوند.

هدف اصلی صفحات نمایش HD آن است که در مقایسه با نمایشگر های SD تصویر بسیار بهتری ارائه دهند. این مسئله با دوربین های دیجیتال و نیاز به دستیابی به کیفیتی با مگاپیکسل های بالاتر برای تولید عکسهای بهتر قابل قیاس است.

تفاوت بین فیلم های HD و SD ، زمانی که با نمایشگر های کوچک روبرو هستیم چندان محسوس نیست.

ولی زمانی که از نمایشگر های بزرگتر استفاده شود، آشکار می شود که تصاویر SD گوشه دارتر و نامتعادل تر از تصاویر HD هستند. این مسئله به خاطر آن است که مستقل از میزان بزرگی نمایشگر یا تصویر، همواره از تعداد ثابتی پیکسل برای نمایش تصویر استفاده می شود.


نمایشگر های کوچکتر دارای پیکسل های کوچکتر و نمایشگر های بزرگتر دارای پیکسل های بزرگترند که احتمالا به چشم می آیند. در در حالی که یک نمایشگر 720p میتواند درحالی که از تعداد پیکسل یکسانی تشکیل شده است، تا 1.5 برابر بزرگتر از یک نمایشگر 480p باشد.

خوب است که بدانید فناوری HD هنوز به اندازه SD عمومیت نیافته است. تنها تعدادی از رسانه ها (فیلم ها) هستند که به صورت HD به فروش می رسند و تعداد شبکه های تلویزیونی که تصاویر خود را با کیفیت HD پخش می کنند از آن هم کمتر است. خرید یک دستگاه تلویزیون با کیفیت HD ممکن است بلافاصله باعث نمایش تصاویر بهتر نشود ولی می تواند این امکان را برای شما فراهم کند.

نتیجه گیری:

1- HDدر مقایسه با SD از پیکسلهای بیشتری تشکیل شده است.

2- HD در مقایسه با SD تصاویر را با کیفیت بالاتری ارائه می دهد.

3- در نمایشگرهای بزرگتر، SD تصویر را به صورت گوشه دار و ناهموار نسبت به HD نشان می دهد.

4- برای بهره بری کامل از کیفیت یک فیلم HD ، باید تصاویر ویدیویی در یک نمایشگر HD به نمایش گذارده شوند.

5- SD مخصوصا در پخش تلویزیونی همچنان فناوری غالب است (در مقایسه با HD.)


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تلویزیون hd , فناوری دیجیتال


تاريخ : جمعه ۱۳٩٢/۳/۳ | ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.