دبیر سومین جشنواره تلویزیونی جام جم در نشستی که امروز (11 آذر) در معاونت سیما برگزار شد، از احتمال وجود دو اختتامیه در جشنواره امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار سرویس رادیو و تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی فرجی در این نشست بیان کرد: ممکن است امسال دو اختتامیه داشته باشیم، اما هنوز قطعی نیست. اگر این اتفاق بیفتد، یک اختتامیه به بخش‌های مستند، فیلم تلویزیونی و گفت‌وگو محور و یک اختتامیه نیز به بخش سریال‌ها و تجلیل‌های ویژه اختصاص می‌یابد.

وی همچنین در توضیح بیشتر درباره جشنواره امسال گفت: در دو دوره قبلی، چهار بخش فیلم‌های تلویزیونی، سریال‌ها، مسابقه و کودک و نوجوان جشنواره را برگزار می‌کردیم. امسال با توجه به تنوع ساختارهای صداوسیما به این نتیجه رسیدیم که اگر هر سال با چهار بخش جلو برویم، بعضی از ساختارها هر چهار، پنج سال هم نوبتشان نمی‌شود. به همین دلیل در جشنواره امسال تعداد بخش‌ها را افزایش دادیم و به شش بخش رساندیم.

دبیر سومین جشنواره تلویزیونی جام جم افزود: همانطور که وعده داده بودیم، بخش بین‌الملل را هم با موضوع بیداری اسلامی و مقاومت به بخش‌های جشنواره اضافه کردیم.

فرجی خاطرنشان کرد: تقریبا جلسات معارفه داوری همه بخش‌ها به جز بخش سریال‌ها که چهارشنبه برگزار می‌شود، از دیروز رسما آغاز شده‌اند و امسال اولین سالی است که نشست‌های سیما تا پایان جشنواره به صورت منظم جلو خواهد رفت.

دبیرسومین جشنواره تلویزیونی جام‌جم همچنین بیان کرد: از داورها خواهش کردیم که آثار را نیز ارزیابی کنند و یک آسیب‌شناسی از آثار داشته باشند و به صورت مدون آن را در اختیار دبیر جشنواره قرار دهند.

او درباره بخش بین‌الملل عنوان کرد: این بخش با داوری ناصر اخضر از لبنان، ریاض شاهین از فلسطین و آیدا شلافر از سوئیس برگزار خواهد شد و تاکنون 300 اثر از کشورهای مختلف دریافت کردیم که اغلب از کشورهای اسلامی هستند. ضمن اینکه دو نوع دعوتنامه هدفمند و عام را برای آنها فرستادیم، 10 درصد آثار بین‌الملل یعنی 30 اثر نیز به بخش مسابقه راه پیدا خواهند کرد.

فرجی ضمن بیان اینکه هیچ یک از آثار داخلی تولید صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را در بخش بین‌الملل دخالت نداده‌اند، خاطرنشان کرد: داوری در بخش‌های دیگر در خود شبکه‌ها نیز صورت می‌گیرد و آنها براساس سهمیه‌ای که دارند، خودشان آثارشان را انتخاب کرده و برای داوری ارسال می‌کنند.

دبیر سومین جشنواره تلویزیونی جام جم بیان کرد: در بخش گفت‌وگو محور 83 اثر، در بخش پویا نمایی 160 اثر، در بخش مستند 65 اثر، در بخش سریال 121 اثر و در بخش فیلم‌های تلویزیونی 45 اثر قضاوت می‌شوند.


وی در ادامه این نشست گفت: در برگزاری این جشنواره اهداف متفاوتی وجود دارد که یکی از آنها ایجاد انگیزه و رقابت برای ارتقای کیفیت آثار است. ضمن اینکه در کنار این هدف خود مسوولان شبکه‌های سیما آثار را ارزیابی می‌کنند.

فرجی ادامه داد: برنامه‌سازان تلویزیونی به ویژه آنها که در جشنواره جایزه می‌گیرند، مورد توجه شبکه‌های مختلف هستند؛ آقای دارابی – معاون سیما – اعلام کردند همه برگزیدگان قبل نیز باید بر روی سفارش کار مورد توجه قرار بگیرند.

دبیر این جشنواره در این نشست درباره اینکه چرا موضوعات آثار تفکیک شده هستند و همه موضوعات را در برنمی‌گیرند، بیان کرد: چون ما در بخش نمایش یک دوره 9 ساله را قضاوت می‌کنیم، تعداد سریال‌ها به قدری زیاد است که در جشنواره امکان بررسی‌شان وجود ندارد. همچنین امکان رقابت بین گونه‌ها نیز وجود ندارد؛ سال گذشته که آثار طنز نمایشی را بررسی می‌کردیم، در بین‌شان آثار الف دیگر نداشتیم، اما از آنجا که امسال موضوع دفاع مقدس را در آثار نمایشی بررسی می‌کنیم و سریال‌های الف دیگر نیز در این موضوع زیاد هستند، آثار الف ویژه را جدا کردیم و گفتیم که در جشنواره امسال شرکت نکنند.

وی در بخش دیگری از این نشست ضمن بیان اینکه جشنواره تلویزیونی جام جم باید به مهم‌ترین جشنواره تلویزیونی منطقه تبدیل شود، درباره بخش انتخاب‌های مردمی در این جشنواره نیز خاطرنشان کرد: ما به موضوع انتخاب مردمی پرداخته‌ایم و تلاش داریم نظرات آنها را اعمال کنیم. تصورمان این است که اگر به نتیجه‌ای برسیم، در یک ماه منتهی به اختتامیه بازپخش بعضی از آثار را شروع کنیم و از مردم بخواهیم به ما رای بدهند.

او همچنین با اشاره به اینکه سومین جشنواره تلویزیونی جام جم دارای اسپانسر است، در این زمینه گفت: با اینکه جشنواره امسال اسپانسر دارد، اما سعی می‌کنیم جشنواره را با حداقل هزینه‌ها برگزار کنیم، ضمن اینکه مدیران هر بخش امکاناتی دارند که در اختیار جشنواره قرار می‌دهند.

دبیر این جشنواره ضمن بیان اینکه تولیدات مراکز استان‌ها داوری نمی‌شوند و فقط آثاری که در سیما تولید و پخش شدند، داوری می‌شوند، اعلام کرد: سومین جشنواره تلویزیونی جام جم تا 10 دی‌ماه افتتاح می‌شود و 25 دی‌ماه نیز خاتمه می‌یابد؛ همچنین امسال نیز از چند پیشکسوت تجلیل خواهیم کرد.

فرجی در پایان اظهار کرد: امسال سال رسانه‌ای ماست و در پایان جشنواره نشستی با اصحاب رسانه‌خواهیم داشت تا از آنان نیز تقدیر شود.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: افتتاح , صدا و سیما


تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٢/٩/۱۱ | ٧:۳٥ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.