سوالات متداول در مورد تلویزیون دیجیتال

سوال : آیا می توان گیرنده های مخصوص رایانه را به در گاه USB تلویزیون های LCD و غیره متصل کرد ؟

جواب : خیر این درگاه تنها قابلیت باز گشایی  فرمتهای محدودی از چند رسانه ای و بروز رسانی را دارد و قابلیت بازگشایی تصاویر تلویزیونی را ندارد .

 

 

 سوال : آیا گیرنده های تلویزیون دیجیتال به آنتن پشت بامی نیاز دارند ؟

جواب : بله باید از یک آنتن پشت بامی برای دریافت تصاویر دیجیتال استفاده کرد.

سوال : در برخی مناطق از سطح شهر سیگنال یک فرستنده قابل دریافت و دیگری قابل دریافت نمی باشد . علت جیست ؟

جواب : این مساله دو حالت دارد . برخی از گیرنده ها بعلت اشکال موجود در نرم افزارشان با این مشکل مواجه می گردند که لازم است این مشکل توسط بروزرسانی نرم افزار ، برطرف گردد . اما حالت عمومی تر این است که ممکن است در قسمت تقویت کننده آنتن بوستر دار ، نویز ایجاد شده باعث بروز اشکال در دریافت آن کانال گردد و یا استفاده از کابل نامناسب و نامرغوب باعث تضعیف سیگنال و قرار دادن آن در حد آستانه شده باشد .

سوال : آیا استفاده چند تلویزیون از یک گیرنده دیجیتال امکانپذیر است ؟

جواب : بله در شرایطی که همگی بخواهند یک شبکه را مشاهده کنند . در اینصورت می توانند از خروجیهای متعدد دستگاه بهره ببرند .

 سوال : در آینده وضعیت فرستنده های تلویزیونی آنالوگ چگونه خواهد بود ؟

جواب : بر اساس انتخاب سال 2015 بعنوان سال خاموشی آنالوگ در جهان ، حداکثر تا این سال فرستنده های آنالوگ به پخش همزمان با شبکه های دیجیتال خواهند پرداخت . یا بعبارتی در نهایت یا باید از تلویزیون هایی با قابلیت گیرندگی دیجیتال استفاده کرد و یا گیرنده دیجیتال تلویزیونی را خریداری نمود .


 سوال : آیا تلویزیون های دارای قابلیت گیرندگی دیجیتال در فروشگاهها ارائه می شوند ؟

جواب : بله اطمینان درخصوص تعبیه شدن این امکان در تلویزیونهای جدید تنها با مراجعه به دفترچه راهنمای تلویزیون و یا حصول اطمینان از فروشنده امکانپذیر است .

 سوال : استفاده از گیرنده های خودرویی با چه کیفیتی امکانپذیر است ؟

جواب :  یکی از مزایای مهم تلویزیون دیجیتال ، پیوستگی تصویر در حالت متحرک است بدین معنی که با حرکت کردن ، مادامیکه سطح سیگنال از حد معینی کاهش نیابد ، تصویر خوبی ارائه می گردد . با توجه به پوشش محدود سیگنال فرستنده های دیجیتالی ( فعلاً پوشش محدود به شهر ها است ) ، این دستگاهها با راه اندازی فرستنده های پرقدرت در سطح شهر ها و جاده های بین شهری بتدریج جای خود را باز خواهند کرد . هرچند DVB-T مخصوص دریافت ثابت است اما می توان در سرویس های متحرک با سرعت کم از آن بهره گرفت .

سوال : برای مصرف کنندگان متحرک چه سیستمی توصیه می شود ؟

جواب :  سیستم DVB-H که در آن حرف H بیانگر Handheld ( اصطلاحاً به معنی متحرک ) می باشد ، برای مصرف کنندگان متحرک مناسب می باشد که لازم است این سیگنالها نیز توسط فرستنده های جداگانه ارسال و توسط گیرنده های مخصوص این سرویس دریافت گردند. برخی از گوشی های تلفن همراه دارای قابلیت دریافت این سرویس می باشند که می توان بوسیله این گوشیها ، شبکه های تلویزیونی را در مناطق تحت پوشش مثل تهران دریافت نمود . لازم به توضیح است که استفاده از گیرنده های تلویزیون دیجیتال DVB-T در خودرو برای سرعت های بالای 120 کیلومتر در ساعت مناسب نمی باشد .

سوال : با توجه به اینکه تصاویر تلویزیونی در کشور ما با کیفیت SD پخش می شوند ، چرا گیرنده های HD توصیه می گردند ؟

جواب : یکی از دلایل تغییر سیستم از آنالوگ به دیجیتال ، توجیه پذیری تغییر در کیفیت تصاویر تلویزیونی و تغییر از SD به HD بود . با راه اندازی فرستنده های دیجیتال و تامین بستر دیجیتال ، تغییر در کیفیت ویدئوی استودیو های صدا و سیما دور از ذهن نیست . از طرفی با تهیه گیرنده دیجیتال HD می توان فیلم هایی با کیفیت HD را از طریق درگاه USB در تلویزیون های HD مشاهده کرد . توجه داشته باشید که تلویزیون های معمولی حداکثر توانایی نمایش تصاویر SD را دارند و اتصال دستگاه HDبه آنها تغییر چشمگیری ایجاد نمی کند .

 

سوال : آیا برای دریافت شبکه های تلویزیون دیجیتال ، به آنتن خاصی نیاز داریم ؟

جواب : خیر اما انواعی از آنتن های دارای مدار تقویت کننده وجود دارند که ولتاژ کاری آنها توسط گیرنده دیجیتالی تامین و از طریق کابل آنتن ارسال می گردد . این ولتاژ تغذیه 5 ولتی در برخی از گیرنده های تلویزیون دیجیتال وجود ندارد . در گیرنده هایی که این امکان وجود دارد ، برای فعال و غیر فعال کردن آن به قسمت تنظیم آنتن در منوی دستگاه رجوع نمائید . معمولاً این امکان بصورت پیش فرض غیر فعال می باشد .

سوال : آیا سیستم بروزرسانی از طریق آنتن یا OTA فعال است ؟

جواب : خیر چراکه لازم است کلیه اطلاعات بروزرسانی گیرنده های دارای تاییدیه تکتا ، تهیه و توسط فرستنده های دیجیتال ، در کنار اطلاعات دیگر ارسال گردند و این امکان فعلاً میسر نمی باشد .

سوال : آیا احتمال افزایش شبکه های دیجیتالی در آینده نزدیک وجود دارد ؟

جواب :بله با گسترش فرستنده های دیجیتال شبکه های دیجیتال نیز افزایش می یابد هم اکنون در آذر 92  21 شبکه تلویزیونی و 20 شبکه رادیویی داریم و در آینده این رقم بیشتر خواهد شد.

سوال:چرا تلویزیون های امروزی نیازی به گیرنده دیجیتال ندارند؟

گیرنده‌های دیجیتال یا همان Setup Box دستگاه‌های هستند که به عنوان واسط برای تلویزیون‌های آنالوگ قدیمی هستند. اما تلویزیون‌های جدید که با نام LCD و یا DED شناخته می‌شوند، نوعی دستگاه دیجیتالی هستند که نیازی به رابط ندارند. چون مستقیماً امواج دیجیتالی را مورد استفاده قرار می‌دهند و تصاویر مربوطه را با کیفیت به مراتب بالاتری به شما نشان می‌دهند.

پس این ذهنیت که تلویزیون‌های امروزی خود دارای گیرنده‌ی دیجیتال هستند، کاملاً غلط است. چون آنها نیازی به تبدیل این امواج ندارند. در اصل آنها مستقیماً از امواج دیجیتال برای نمایش تصاویر استفاده می‌کنند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: گیرنده دیجیتال , مبدل دیجیتال , فناوری دیجیتال , تلویزیون دیجیتال


تاريخ : پنجشنبه ۱۳٩٢/٩/٢۸ | ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.