شبکه بین‌المللی سحر، اولین شبکه برون مرزی سیمای جمهوری اسلامی ایران ، 25 آبان ماه امسال، هفدهمین سال فعالیت خود را آغاز می‌کند.


 به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، این شبکه فعالیت خود را از سال 1376 شروع کرد و هم‌اکنون با شش سیما در قالب دو کانال به پخش برنامه برای مخاطبان برون مرزی خود در نقاط مختلف جهان می‌پردازد.
 
"معرفی انقلاب اسلامی ایران به عنوان شاخص‌ترین و اثرگذارترین قیام دینی سده اخیر"، "معرفی شخصیت و نظرات امام خمینی (ره)"، "تحکیم همبستگی و ایجاد فضای اعتماد و تفاهم در بین مسلمانان ایران و سایر ملل"، "تبلیغ و معرفی فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی و پیشرفت‌ها دستاوردهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایران" و "مقابله با تبلیغات منفی و نادرست رسانه‌های غربی بر ضد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران" از جمله اهداف تاسیس شبکه تلویزیونی بین‌المللی سحر است که توانسته است با تولید و پخش برنامه‌های متنوع و مناسب برای جمع‌های خانوادگی، فضایی امن و سالم برای مخاطبان خود به ویژه خانواده‌های مسلمان فراهم آورد. ضمن اینکه موفق شده است آداب و سنن و زیبایی‌های سرزمین کهن ایران را به دوستداران این مرز و بوم در خارج از مرزهای ایران اسلامی معرفی کند.
 
کانال یک این شبکه شامل سیماهای فرانسوی، بوسنیایی و آذری به ترتیب به مدت 6:30، 5 و 8:30 و در مجموع 20 ساعت و کانال 2 آن نیز شامل سیماهای اردو، کردی و انگلیسی به ترتیب به مدت 8، 9 و 7 و در مجموع 24 ساعت در شبانه روز اقدام به پخش برنامه های مختلف اعم از اخبار، برنامه های سیاسی و تحلیلی، مذهبی، اجتماعی و خانوادگی، مستند، کودک و نوجوان، مسابقه و سرگرمی، مجموعه های تلویزیونی به صورت دوبله یا زیرنویس می‌کنند.
 
برنامه های کانال یک از ساعت 08:00 صبح با پخش برنامه‌های سیمای فرانسوی آغاز می‌شود.
 
در ادامه سیمای بوسنیایی از ساعت 11:00 تا 13:30 اقدام به پخش برنامه می‌کند. سپس از ساعت 13:30 تا 22:00 برنامه های سیمای آذری به صورت یکسره روی آنتن می‌رود.
 
بخش دوم برنامه بوسنیایی و فرانسوی نیز به ترتیب از ساعت 22:00 تا 00:30 بامداد و 00:30 تا 04:00 صبح پخش می‌شود.
 
کانال دو شبکه سحر نیز فعالیت روزانه خود را از ساعت 04:00 بامداد با پخش قسمت اول برنامه های سیمای اردو شروع می‌کند.
 
در ادامه بخش اول برنامه های سیمای کردی از ساعت 08:00 تا 12:00 و پس از آن بخش اول برنامه های سیمای انگلیسی نیز از ساعت 12:00 تا 14:00 روی آنتن می رود. بخش عصرگاهی این کانال از ساعت 14:00 با برنامه های سیمای اردو آغاز می‌شود و پس از آن بخش دوم سیمای کردی از ساعت 18:00 تا 23:00 و بخش دوم سیمای انگلیسی از ساعت 23:00 تا 04:00 پخش خواهد شد.
 
برنامه‌های شبکه سحر از طریق ماهواره های نایل ست، و اکسپرس (برای کانال1) و نایل ست، بدر و پاک ست (برای کانال 2) بدر قابل دریافت است و از جمله آثار شاخص تولید شده در این شبکه می توان به سریال های " قائم مقام فراهانی" (محمدرضا ورزی)، "ثقه الاسلام" حجت قاسم زاده اصل)، "سقوط" (محمدرضا ورزی)، "قاب های خالی" (ایوب دانشور و مرتضی احمدی هرندی)، "برگه های سفید" (حسن مددیان)، "مسافر پردردسر" (شاهرخ حمیدی مقدم)، مجموعه های مستند "ایرانشهر" (سید محمد میرسلطانی)، "کومور" (مهدی رضوانی)، "حیات آبی خلیج فارس" (عبدالرحیم نظری)، "ادواردو" (حبیب اله کاسه ساز)، "شیخ سیام"، "تعصب کور" و "به سوی آزادی" (حمید کوهپایی) و فیلم های سینمایی "آرزوها" (ایوب دانشور)، "مسیر سبز" (عباس رافعی)، "ستاره سهیل" (اکبر تحویلیان)، "عروس افغان" (علیرضا مزینانی)، "شکار روباه" و "ناسپاس" (سید محسن جاهد)، "صبح روز هفتم" (صدرا عبداللهی)، "پاریس تا پاریس" (منصور سهراب پور) ، "راه نجات" (سعید سعدی)، "راه بهشت" (محمد تقی انصاری)، "ناسپاس" (سید محسن جاهد) و "خاک و مرجان" (سید امیر پروین حسینی)  اشاره کرد.
 
سیماهای شبکه سحر در فضای مجازی نیز حضوری پررنگ دارند به طوری که همه سیماها دارای وب سایت اختصاصی به زبان مخاطب بوده و همچنین پایگاه اطلاع رسانی شبکه به  زبان فارسی نیز فعال بوده و بسیاری از برنامه‌ها در سایت‌های اجتماعی همچون فیسبوک، توییتر و ... از صفحه اختصاصی بهره‌مند و تعداد قابل توجهی از بازدیدکنندگان را به خود اختصاص داده‌اند.
 
شبکه سحر اقدامات خوبی در توسعه کانال ها و متعاقباً افزایش تولید و پخش برنامه‌های مورد علاقه مخاطبان خود انجام داده است.
 
مهدی مجتهد مدیر این شبکه بین‌المللی گفت:  با فراهم شدن مقدمات فنی، کانال سوم این شبکه نیز به زودی راه اندازی خواهد شد و در صورت تحقق این امر فضای مناسبی برای افزایش زمان پخش سیماهای ششگانه فراهم می‌شود.
 
 میزان ساعات پخش برنامه های شبکه سحر در دی ماه سال 88 از 19 ساعت به 38 ساعت در روز افزایش یافت که این میزان در حال حاضر به 44 ساعت رسیده است.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های صدا و سیما , شبکه سحر , افتتاح


تاريخ : شنبه ۱۳٩٢/۸/٢٥ | ٢:۱٩ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.