از مهمترین اثراتی که شبکه انقلاب اسلامی در عرصه داخلی و خارجی می تواند بگذارد،دفاع از فرهنگ انقلاب اسلامی و نشر آن در خارج از ایران است .جام جم آنلاین در یادداشتی به تاسیس این شبکه از جنبه های مختلف آن می پردازد.

انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی به عنوان رویکرد یکی از شبکه‌های جدید تلویزیونی درنظر گرفته شده است؛ شبکه‌ای که قرار است به نام امید یا سروش خوانده شود و شروع آزمایشی آن را علی دارابی ، معاون سیما نوید داد .
راه‌اندازی شبکه‌ای با این مختصات از چند دیدگاه حائز اهمیت است؛ نخست آن که باوجود توجه به موضوعات درنظر گرفته شده برای این شبکه در همه برنامه‌های صداوسیما و تلاش پراکنده و گسترده‌ای که در این سال‌ها در این زمینه صورت گرفته، ایجاد شبکه مذکور می‌تواند همه ظرفیت‌های موجود در برنامه‌سازی با رویکردهای خاص انقلاب اسلامی را یکجا متمرکز کند و این تمرکز، اگر درست و علمی مدیریت شود و بودجه لازم نیز برای بهره‌گیری از نیروی انسانی و تجهیزات روزآمد برنامه‌سازی درنظر گرفته شود، نتایج کیفی پرباری به ارمغان خواهد آورد.
از دیدگاهی دیگر باید به کارکردهای این شبکه در بازخوانی تاریخ انقلاب برای نسل جدید اشاره کرد؛ کارکردی که اگر با هوشمندی در انتخاب قالب‌های متنوع برنامه‌سازی همراه باشد، خواهد توانست با استفاده از قالب‌های نمایشی و دیگر قالب‌ها، مخاطب نوجوان و جوان را (بویژه در بحث انقلاب و دفاع مقدس) با خود همراه کند.
تجمیع برنامه‌سازان، کارشناسان و هنرمندان انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت از دیگر ثمرات ایجاد این شبکه است. چهره‌های شاخصی که بسیاری از آنها یا در عرصه رسانه فعالند یا درگیر مسائل و مشکلات حوزه نشر هستند یا برخی، در شبکه‌های متعدد تلویزیونی برای ارائه برنامه‌های خود به مخاطب تلاش می‌کنند. تشکل‌های مختلفی نیز در زمینه انقلاب اسلامی یا مقاومت و دفاع مقدس در عرصه ادبیات و سینما و رسانه مشغول به کارند که مدیران و دست‌اندرکارانشان می‌توانند آستین بالا بزنند و برای آغاز به کار قدرتمندانه این شبکه تازه‌تأسیس به میدان بیایند. در واقع وقتی اینها زیر چتر مدیریتی واحد دور هم جمع شوند، قطعا خواهند توانست در هر سه زمینه تعریف شده برای این شبکه بیشترین بازدهی را داشته باشند، البته به شرطی که مدیر این شبکه بتواند با شناخت کامل از همه فعالان متعهد و متخصص این عرصه، بهترین بهره را از نیروی انسانی قابل توجه فعال در این عرصه ببرد.
اما یکی از مهم‌ترین کارکردهای ایجاد شبکه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی، کارکرد جهانی آن است. گرچه نباید از تلاش شبکه‌های مختلف برون مرزی و ماهواره‌ای رسانه ملی در تقابل با امواج تخریبی بیگانگان علیه آرمان‌های نظام اسلامی، گذشت، اما شبکه جدید می‌تواند آغازگر راهی جدید در این زمینه باشد و با تاثیرگذاری گسترده، مخاطبان مختلفی را که تشنه حقیقت هستند، از سراسر دنیا گلچین کند و پای برنامه‌های خود بنشاند.
در واقع، کارکرد جهانی شبکه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی، در کنار دیگر ویژگی‌هایش به دلیل بهره‌برداری از همه شاخصه‌هایی که در صدور فرهنگ انقلاب اسلامی به جهانیان خلاصه می‌شود، از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. این شبکه می‌تواند در کنار شبکه‌هایی چون العالم یا پرس‌تی‌وی قرار بگیرد و با رویکردی مستقیم به محافظت و اشاعه این فرهنگ ریشه‌دار بپردازد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه های جدید , افتتاح


تاريخ : جمعه ۱۳٩٢/۸/٢٤ | ٧:٥٢ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.