برنامه‌های شبکه های تلویزیونی و رادیویی برای ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با تغییرات کلی تنظیم شد.

به گزارش حوزه رادیو و تلویزیون باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی رسانه ملی  مدیران شبکه های رادیویی و تلویزیونی با توجه به ایام عزاداری در  روزهای تاسوعا و عاشورا  بخش های زیادی از جدول هفتگی خود را تغییر دادند تا علاوه بر پخش تصاویری از عزاداری  های مردم در نقاط مختلف کشور و خارج از کشور  ، مخاطبان خود را پای سفره معارف عاشورا نیز دعوت کنند .برجسته ترین برنامه های تلویزیون و رادیو در این دو روز به شرح زیر معرفی شدند .
به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه‌های روز تاسوعا و عاشورای شبکه‌های سیما بدین شرح اعلام شد:

شبکه یک سیما

سخنرانی آیت ا... مجتبی تهرانی03:30 بامداد، پخش زنده مراسم تاسوعا و عاشورا در شهرهای مختلف کشور ساعت 10:10 و 19:40 ، مداحی ویژه این ایام ساعت 14:40 و 21:50، برنامه  "طرحی برای فردا " ساعت 18:00با موضوع هنر در نهضت عاشورا، پنجمین و ششمین قسمت شرح بی‌نهایت با موضوع زائرانی که پای پیاده به حرم امام حسین علیه السلام می‌روند ساعت 00:30 بامداد و برنامه "این شب‌ها" در تاسوعا 22 آبان ماه با کارشناسی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی طباطبایی و در روز عاشورا 23 آبان با کارشناسی استاد بهرام پور ساعت 20:30 به روی آنتن خواهند رفت.شبکه دو سیما

این شبکه همچنین در برنامه های مختلف با به تصویر کشیدن عزاداری نوجوانان قم و مناسک مذهبی دیگر استان ها به معرفی آیین های عزاداری در میان اقوام مختلف ایرانی می پردازد .

این برنامه‌ها در برگیرنده آیتم‌های گزارش، نوحه خوانی، مداحی ،سینه زنی و مباحث کارشناسی هستند.

23 و 24 آبان مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی از ساعت 9 و 30 تا 14 و 30 دقیقه پخش همه برنامه های روتین این شبکه متوقف شده و آنتن به پوشش عزاداری ها محرم اختصاص داده خواهد شد .

این شبکه امسال نیز مانند سال های گذشته ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با اکثر مراکز استانی به ویژه کرمان، آبادان، شهرکرد، مشهد، شیراز،اصفهان،اهواز،قم ،البرز،اردبیل ،تبریز،آذربایجان غربی،کرمانشاه،همدان  و ایلام ارتباط زنده برقرار خواهد کرد .

ارتباط زنده با مراکز استانی به صورت چهارقاب صورت می گیرد و طی آن عزاداری حسینی و تجمع بزرگ مردم در سوگ سید الشهدا را در قاب تلویزیون به نمایش گذاشته می‌شود.

همکاران شبکه دو سیما در میادین، حسینیه و تکایای بزرگ که مرکز تجمع عموم عزاداران مستقر شده از مراسم مذهبی اقوام مختلف تصویر می‌گیرند.

"مکانی برای همیشه" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی موسسه تلویزیونی شاهد 22 و 23 آبان ماه ساعت 14 و 30 دقیقه از شبکه دو پخش می‌شود.

این مستند که در دو قسمت 25 دقیقه ای تولید شده است عزاداری سنتی مردم قزوین و کرمانشاه در حسینیه شهدای این شهرها را به تصویر می‌کشد.

مستند "ستارگان عشق" روایت زندگی شهید حبیب لک زائی جمعه 24 آبان ساعت 14 روی آنتن شبکه دو می‌رود.

این مستند به همت گروه تامین برنامه در 25 تولید شده و به شرح زندگی و شهادت حبیب لک‌زائی  از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب شرق ایران و جانشین سپاه سلمان سیستان و بلوچستان معروف به "حبیب دل‌ها" می‌پردازد.

حبیب لک‌زایی در شرایطی به جنگ می‌رفت که فرماندهان تمایل بیشتری به حضور او در پشت جبهه و تلاش برای تقویت نیروهای اعزامی داشتند و بارها پس از ورودش به جبهه به دستور فرماندهان به عقب باز می‌گشت.

وی در منطقه شلمچه به شدت مجروح شد و ترکش‌هایی در ناحیه سر و گردن و چشم و قفسه سینه و دیگر جاهای بدنش، سال‌ها همنشین این سردار پرتلاش بوده‌اند.

وی پس از تحمل 24سال رنج ناشی از جراحات و مصدومیت‌های دوران جنگ در حالی که بیش از 63 ترکش در بدن داشت، در بیمارستان بعثت نیروی هوایی ارتش در تهران به دیار حق شتافت و پس از انتفال به زادگاهش، در حسینیه شهدا و در گلزار شهدای ادیمی به خاک سپرده شد.

مستند "وقتی ابرها پایین می آیند" با نویسندگی و کارگردانی معین کریم الدینی جمعه 24 آبان ساعت 21 و 30 دقیقه روی آنتن شبکه دو می‌رود.

این مستند با موضوع زندگی شیعیان در شهر محمود آباد هند و برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ایام محرم الحرام و عاشورای حسینی در شبکه الکوثر تولید شده است.

در این مستند معین کریم الدینی در این فیلم وارد یک سرزمین ناشناخته شده و در آن ظرف مکانی، یک آیین را به تصویر می کشد، او تلاش می کند و این فیلم را طوری بسازد که صرفا برای مخاطب آشنا با آیین عاشورا نباشد و حتی تماشاگری که برای اولین بار نام حضرت امام حسین (ع) را می‌شنود نیز از آن لذت ببرند.

"وقتی ابرها پایین می آیند" در بسیاری از جشنواره ها حضور داشته ودر بخش های مختلف  موفقیت  های بسیاری را کسب کرده است.

مستند "ماما نزیهه" به تهیه کنندگی وحید چاووش و کارگردانی امین قدمی  پنجشنبه  23  آبان ساعت 20و 50 دقیقه روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود.

این مستند در 38 دقیقه به  واگویه رنج زنی عراقی در دوران حکومت صدام و تصویر شور و شعور شیعیان عراقی در ایام عزاداری سالار شهیدان می‌پردازد.

"ماما نزیهه" قصه زنی عراقی است که در زمان صدام فشارهای روحی و روانی بسیاری را متحمل شده است.

در این مستند این زن عرب به   روایت خاطرات  و شرح درد و رنجی که صدام به این زن و مردم این سرزمین وارد کرده، می‌پردازد.

انتهای این مستند نگاهی دارد به اربعین در عراق و آیین هایی که نسل در نسل بین مردم این سرزمین رایج بود و به واسطه حکومت جاعل صدام  برای مدت زمانی منقطع شده بود. به گفته وی با سقوط حکومت صدام  شیفتگان حسینی و مردم عراق دوباره به احیای سنت های مذهبی خود پرداخته و مراسم اربعین را با شکوه خاصی برگزار می‌کنند.
در این مستند ماما نزیهه دیگی بار گذاشته و خانواده‌ای را دوره هم جمع کرده است که به واسطه صدام پراکنده شده بودند، آن‌ها حالا دور هم جمع شدند و مشغول خدمت به امام حسین (ع) و شیفتگان حسینی هستند.

شبکه دو سیما همچنین فیلم‌های سینمایی با مضامین مذهبی و عاشورایی برای پخش در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی تدارک دیده است.
در تعطیلات 22، 23 و 24 آبان هر روز 3 فیلم سینمایی در ساعات 8 صبح ، 17:30 و 23:30 از این شبکه پخش می‌شوند.

" صحرای کربلا" 22 آبان ساعت 8 صبح به کارگردانی محمد یقضان و تهیه‌کنندگی مرکز فرهنگی هنری صبا محصول 2007 لبنان- بیروت پخش می‌شود. این فیلم به روایت تاریخی واقعه عاشورا می‌پردازد.

"روشنی صبحدم" 22 آبات ساعت 17:30به کارگردانی جواد مزدآبادی و تهیه‌کنندگی حجت الاسلام محمدتقی انصاری محصول 1389ایران درباره خزیمه جوان زیرک و باهوشی است که پس از بازگشت از سفر به کوفه می‌رسد و به سراغ خانواده نامزدش می‌رود تا قرار ازادواجشان را برای دهم محرم بگذارد اما پدر نصیبه نامزدش حضور ندارد. خزیمه به دنبال پدر نامزدش جاهای مختلف را سرمی‌زند و به ناچار با رئیس شورطه خانه کوفه اشعث کندی مجبور به معامله می‌شود و به سمت عمر سعد می‌رود. قرار است او برای جاسوسی به خیمه‌های امام برود ولی او با دلایل اصلی جنگ امام حسین و یارانش روبرو می‌شود.

"عاشورائیان" 23 آبان ساعت 8 صبح به کارگردانی ناهید صمدی امین و تهیه کنندگی مرکز فرهنگی هنری صبا محصول 1387 ایران  به روایت داستان مسلم ابن عقیل و طرح توطئه خیانت به او  و قتلش در کوفه می‌پردازد.

"صلات ظهر" 23 آبان ساعت 17:30 به کارگردانی فشین صادقی و تهیه کننده گی افشین صادقی درباره دو دوست است.

یحیی و بهروز از دوستان و هم محله ای های قدیم، پس از سالها همدیگر را پیدا می کند محل قرار آن‌ها، تکیه و هیئت محله دوران بچه گیشان است. یحیی اکنون افسر پلیسی است که می بایست رد خلافکاری عده ای قاچاقچی رو بزند که بهروز یکی از اعضای آن باند است. یحیی شرایطی را ایجاد می-کند که بهروز به خود بیاید که چگونه بچه خوب و هیئتی دیروز محله، به انحراف کشیده شده است. روزهای عزاداری این ماه، فرصتی ایجاد می کند که بهروز علاوه بر تسلیم شدن به قانون....
"سجده عشق" 23 آبان ساعت 23:30 به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه کننده گی سعید منتظر‌المهدی پخش می‌شود.

مـراد بعد از سه سال از زندان آزاد می‌شود. مراسم عزاداری و سوگواری سالارشهیدان امام حسین (ع) برپاست. او سراغ خانواده و اقوام خود می‌رود، اما از طرف آن‌ها طرد شده‌ و مورد بی مهری قرار می‌گیرد، اما در لحظه آخر، بزرگ خانواده (عمویش) یک موقعیت در اختیارش می‌گذارد که مراد با خودروی او کار کرده است و مراد پس از به امانت گرفتن خودرو و شروع کار، با ماجرایی روبرو می‌شود که در انتها حق به حق‌دار می‌رسد.

"خورشید نینوا" 24 آبان ساعت 8 صبح به کارگردانی علیرضا فرمانی و تهیه کننده گی مرکز فرهنگی هنری صبا روایتگر وقایع بعد از مرگ معاویه تا حادثه عاشورا در سال 61 هجری قمری است.

"فرمانده" 24 آبان ساعت 17:30 به کارگردانی علی عطشانی و تهیه کننده گی سید محسن طباطبایی پور پخش می‌شود.

مرتضی از فرماندهان دوران جنگ اکنون زندگی ساده و عزتمندی دارد، در ایام محرم، یکی از افراد تحت فرماندهی او (ناصر) که اکنون دچار مشکلات اقتصادی و ورشکستگی در تجارت شده است، به قصد یاری نزد مرتضی می آید، مرتضی به کج راه رفتن و زد و بندهای اقتصادی ناصر پی می‌برد، حضور فرمانده و نیرو و همنشینی دوباره و آموختن ناصر از فرمانده، در ایام محرم تلنگری برای او و بازگشت دوباره‌اش به راه درست است.

"پس از آن روز" 24 آبان ساعت 23 به کارگردانی  مجتبی یاسینی و تهیه‌کنندگی مجتبی یاسینی درباره یکی از اهالی کوفه است.

بعد از واقعه عاشورا عبیدالله اهل کوفه از اینکه با امام حسین (ع) هم پیمان نشده پشیمان است برای اینکه گرفتار خشم ابن‌زیاد نشود از کوفه فرار می‌کند. چگونگی فرار و دستگیری او در داستان دنبال می‌شود. ‏

 شبکه سه سیما

"ویژه برنامه تاسوعا و عاشورای حسینی" عزاداری‌های تمامی شهرهای کشور را در نهم و دهم ماه محرم الحرام به تصویر می‌کشد. این برنامه چهارشنبه 22 و پنجشنبه 23 آبان از ساعت 8:00 بامداد تا 14:30 و از 16:00 تا اذان مغرب از شبکه سه سیما پخش خواهد شد .   

 برنامه گفتگو محور "سمت خدا" به تهیه کنندگی عبدالمجید رکنی که چند سالی است هر روز ساعت 13:30 بطور زنده از شبکه سه پخش می‌شود در ایام ماه محرم به مبحث تخصصی درباره موضوع محرم و مقتل خوانی می‌پردازد.

این برنامه از شنبه 18 تا سه شنبه 21 آبان به ترتیب  باحضور کارشناسانی چون حجج اسلام  میر باقری،حسینی قمی ، فرحزاد  و  قرائتی به  موضوعات سلوک با بلای اهل بیت ،  معاد باوری در عاشورا ، محبت اهل بیت در مسیر رحمت الهی و فرهنگ حسینی  می‌پردازد. باز پخش این برنامه روز بعد ساعت  4:00بامداد است.


برنامه "در آستان خورشید" در 13 قسمت 45 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی مهدی زمانی بیدختی کاری از واحد پخش شبکه سه سیما، هر شب ساعت 17:45 به صورت زنده پخش خواهد شد. این برنامه با اجرای سید کاظم  احمدزاده فضای داخلی حرم مطهر ابا عبدالله الحسین (ع) ،فضای اطراف  حرم مطهر و همچنین گفت‌وگو با زائران حرم حسینی درباره فریاد مظلومیت آن حضرت و اهل بیت بزرگوارش را  به تصویر می‌کشد.

برنامه گفت‌وگو محور "مصباح"  در 13 قسمت 70 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی سید افضل میرلوحی از اول محرم سه شنبه 14 آبان، هر شب  ساعت 22:30 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می‌گیرد.

این برنامه  کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که به صورت زنده و با حضور کارشناسانی چون سید مرتضی خاتمی، حجج اسلام سید مهدی  طباطبایی،سید کاظم طباطبایی و رضا محمدی وهمچنین  دکتر حشمت ا...قنبری به شبهات و سوالاتی که پیرامون حادثه کربلا وجود دارد ، پاسخ داده می‌شود. این برنامه علاوه بر گفت و گو و تحلیل واقعه کربلا، وله‌ها و مداحی‌هایی از نوحه سرایان مطرح کشور به روی آنتن می‌رود. اجرای برنامه به عهده حسن سلطانی است.

برنامه ترکیبی "در پی کاروران" در 13 قسمت 30 دقیقه‌ای کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که برای پخش از سه شنبه 14 آبان ،هر روز ساعت 9:45 از شبکه سه پخش خواهد شد.این برنامه نقد حال 13 نفراز جمله  عمر بن سعد، زبیر، حبیب بن مظاهر، معاویه، شمر و ...  است که هریک در حادثه کربلا به نوعی( چه مثبت و چه منفی) نقش داشته اند. 10دقیقه از برنامه شامل آیتمی نمایشی درباره زندگی این افراد می‌شود. همچنین در بخش دیگری از آن گفت‌وگوهایی با کارشناسانی چون سید مرتضی خاتمی وحجت‌الاسلام سید محمدکاظم طباطبایی، دکتر مجید معارف ودکتر علی‌محمد بشارتی در مسجد کوفه صورت گرفته است که به پخش می‌رسد.

"زلال سخن" عنوان برنامه‌ای است از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما که به تهیه‌کنندگی محمد هادی حجتی و هادی آشتیانی که سخنرانی حجج الاسلام عالی و دکتر رفیعی را در مراسم‌های عزاداری ایام محرم پوشش تصویری می‌دهد.این سخنرانی‌ها با موضوع قیام عاشورا و فرهنگ عاشورایی از سه شنبه 14 آبان، هر روز ساعات 11:10(حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر  رفیعی) و 19:10(حجت‌الاسلام والمسلمین عالی) پخش می‌شود.

مجموعه "بیرق" اثری مستند-ترکیبی است که با توجه به نزدیک شدن به ماه محرم سعی دارد الگوهای مناسبی در جهت نحوه عزاداری صحیح را ارائه کند. این برنامه در 13 قسمت 20 دقیقه ای کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که موضوع عزاداری و برگزاری هیات های مذهبی را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد.این برنامه از سه شنبه 14 آبان،هر روز ساعت 19:45 روی آنتن شبکه سه می رود.تهیه کننده این برنامه  محمد سلیم کیا و نویسندگی و کارگردانی این مجموعه مستند ترکیبی را مرتضی یعقوبی برعهده دارد.

مداحی سعید حدادیان در هیات رزمندگان اسلام در 13 قالب  قسمت 15 دقیقه ای توسط محمدهادی حجتی تهیه  و تولید شده است.زمان پخش این مداحی از اول محرم ساعت 17:35است .

همچنین مداحی محمدرضا طاهری در 13 قسمت 15 دقیقه ای برای دهه اول محرم توسط  نبید تهیه شده است. زمان پخش این مداحی از اول محرم ساعت 14:20است .

مداحی محسن میردامادی نیز به تهیه کنندگی سید جواد مبینی پور در 13 قسمت 15 دقیقه ای برای پخش از شبکه سه سیما آماده شده است.زمان پخش این مداحی از اول محرم ساعت 13:00است .
"زمزمه عشق" نیز عنوان میان برنامه هایی از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که به تهیه کنندگی هادی آشتیانی مداحی علی انسانی در مراسم های عزاداری ایام محرم را پوشش تصویری می دهد.زمان پخش این مداحی ساعت 22:15 است.

برنامه ترکیبی تاریخی  "عابران عاشورایی"  به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی جهانبخش در 12 قسمت 15 دقیقه‌ای کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که برای پخش از سه شنبه 14آبان، هر روز ساعت 12:30 به روی آنتن شبکه سه قرار می‌گیرد. این برنامه به بررسی شخصیت‌های مهم واقعه عاشورا چون حبیبب بن مظاهر،عمر بن سعد، حر بن ریاحی ،شمر  و ...که برخی مثبت و برخی منفی هستند، با حضور کارشناسانی چون دکتر محمد رضا سنگری،حجت الاسلام‌والمسلمین محمود ریاضت ،سرکارخانم الهام حیادار  می‌پردازد. در هر قسمت از این برنامه تصاویر آرشیوی نیز پخش خواهد شد.باز پخش این برنامه، روز بعد ساعت 5:30 بامداد به روی آنتن می‌رود.

مجموعه "خرده ستمگران" در 10 قسمت 60 دقیقه‌ای به کارگردانی مسعود شاه محمدی و تهیه‌کنندگی سعید شاهسواری از دوشنبه 13 آبان ساعت 20:00به روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

این مجموعه کاری از گروه فیلم و سریال شبکه سه است که به نویسندگی مسعود شاه محمدی و هنرنمایی بازیگرانی چون احمد آقالو، احمد ساعتچیان، بهار کاتوزی، بهناز جعفری، الیکا عبدالرزاقی، رامین ناصرنصیر، مسعود سخایی، امیر آقایی، حمیدرضا آذرنگ، مجتبی رستگار و فلامک جنیدی به روی آنتن می‌رود.

این فیلم داستان خرده ستم‌هایی است که انسان‌ها در روابط اجتماعی در حق یکدیگر مرتکب می‌شوند، قصه مبارزه آدم‌ها با ستمگران کوچک است؛ ستمگرانی که در نقش همسایه، دوست، صاحب کار و صاحب خانه به اطرافیانشان ستم می‌کنند. در این مجموعه  سعی شده به موضوعاتی به ظاهر بی‌اهمیت که ما به آنها توجه نمی‌کنیم، پرداخته شود.

خرده ستمگران  از دوشنبه 13آبان ،هر روز به جز پنجشنبه ها و جمعه ها ساعت 20:00 از شبکه سه سیما پخش  می شود و باز پخش آن ،روز بعد ساعت 14:45 خواهد بود.

شبکه چهار سیما

فیلم تلویزیونی "همه افتادگان" به کارگردانی بهرام عظیم پور و تهیه‌کنندگی علی پورکیانی وحسین آقا هرندی ،22آبان ساعت 20:30، پخش خواهد شد.

"همه افتادگان" درسه اپیزود ساخته شده و داستان سه زوج از سه نسل مختلف را روایت می‌کند که هرکدام از آن‌ها بنابه حوادث  قصه به  هتلی وارد می‌شوند و ماجراهایی برایشان اتفاق می‌افتد که به یکدیگر مرتبط است .

در این فیلم امیر آقایی ،الهام پاوه نژاد بازیگرانی همچون کاظم هژیرآزاد، شمسی صادقی، مژگان خالقی، شهروز دل‌افکار، مهرداد فیاض،بهمن صادق حسنی، ابوذرجلالی و...به ایفای نقش پرداخته‌اند .
فیلم "به رنگ حضور" ساخته مهدی تبریزی، 23 آبان ساعت 20:30 ،از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

این فیلم با بازی محمود مقامی  و ولی ا... مومنی داستان رزمنده جانبازی به نام آقای رفعت است که مسئولیت حسینه ای با او سپرده می‌شود اما به علت کمبود هزینه لازم جهت تکمیل شدن و آماده کردن آن برای مراسم عزای امام حسین (ع) در ماه محرم فکرو خیال آقای رفعت را درگیر کرده است. او تصمیم می‌گیرد برای حل این مشکل ماشین خود را بفروشد که به ناگاه نامه‌ای از جانب یکی از دوستان قدیمی‌اش که حامل چکی به مبلغ ده میلیون تومان برای کمک به حسینه است به دستش می‌رسد.

شبکه پنج سیما

برنامه زنده " بوسه گاه عرش "در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در دو نوبت صبح ساعت 10 تا  12:30 و شب ساعت 21 از شبکه تهران پخش می‌شود.

 ویژه برنامه زنده "بوسه گاه عرش" در نوبت صبح  در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به پوشش تصویری مراسم عزاداری، سینه زنی و روضه خوانی هیئت مذهبی در شهر و استان تهران مانند میدان امام حسین، امامزاده صالح ( ع) تجریش، حرم عبدالعظیم الحسنی ( ع) می‌پردازد و ارتباط مستقیم و زنده ای نیز با کربلای معلی برقرار می‌کند. آیتم‌های مقتل خوانی، وله‌های نوحه‌خوانی و... ازدیگر بخش‌های این برنامه است که با اجرای مجید یراق بافان و  تهیه‌کنندگی سید مصطفی موسوی روی آنتن می‌رود.

همچنین این برنامه در روز عاشورای حسینی نماز ظهر و عصر عزاداران حسینی را به طور زنده به تصویر می‌کشد.

این ویژه برنامه در شب‌های تاسوعا و عاشواری حسینی نیز در ساعت 21 ازشبکه تهران پخش می‌شود که حجت الاسلام علی ثمری به عنوان کارشناس مذهبی برنامه در شب تاسوعا به معرفی شخصیت والای حضرت ابوالفضل ( ع) و در شب عاشورا به معرفی سالار شهیدان اباعبدالله الحسین ( ع) می‌پردازد.

برنامه‌های "سوگواره"، "نغمه عشاق"، "دلدادگان حسینی"، "پیرغلامان عشق"، "آیه‌های سرخ"، "حج بی انتها"، "نینواییان"، "تسبیح فرات" و... نیز در جدول پخش برنامه‌های محرمی شبکه تهران در دهه اول  قرار دارد.

شبکه قرآن سیما

" حلقه‌های توسل" عنوان ویژه برنامه شبکه قرآن و معارف سیماست که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، از ساعت 9 صبح، به صورت زنده و مستقیم پخش می‌شود.

حجج اسلام‌والمسلمین قاضی عسکر و حائری‌زاده از جمله میهمانان و کارشناسان این برنامه در روزهای تاسوعا و عاشورا هستند که با حضور در استودیو "حلقه های توسل" به بیان فضایل امام حسین (علیه السلام) و یاران باوفای ایشان و هم‌چنین بررسی واقعه عاشورا خواهند پرداخت.
مرثیه خوانی و سینه زنی، شعرخوانی، ارتباط های زنده و مستقیم با کربلای معلا و مسجد ارک از جمله آیتم‌های این برنامه است که به همت گروه حج و زیارت این شبکه تهیه و تولید شده است."مرثیه خورشید" عنوان دیگر برنامه این شبکه در تاسوعا و عاشورا است که به صورت زنده از ساعت 20، میهمان مخاطبان شبکه قرآن و معارف سیما، با دعوت از حجج اسلام‌والمسلمین مرتضوی و اراکی به جایگاه تربیت حسینی در رشد فضایل اخلاقی با محوریت‌های حیا و امر به معروف و نهی از منکر خواهد پرداخت.


رادیو فرهنگ

برنامه "سخن آشنا " روز تاسوعا و عاشورای حسینی به طور ویژه از رادیو فرهنگ پخش می شود . در روز نهم محرم سخنرانی حجت الاسلام میرباقری درباره «مراقبت از محرم» از این رادیو پخش می شود و در روز دهم محرم و روز عاشورا نیز سخنرانی حجت الاسلام راشد یزدی با موضوع « حسین زنده همیشه تاریخ» تقدیم عزاداران حسینی می شود .   

 "از گلوی غمگین فرات" ویژه برنامه ای از گروه ادب است که به روایت و خوانش ترکیب بند عاشورایی موسوی گرمارودی اختصاص دارد و شنوندگان می توانند این برنامه را چهارشنبه 22 آبان همزمان با تاسوعای حسینی از ساعت8:30 تا 9 بشنوند .  «اسوه برادری» ویژه برنامه روز تاسوعا در رادیو فرهنگ است که به شرح رشادت ها و دلاوریهای علمدار کربلا ، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و شهادت مظلومانه آن حضرت به دست سپاه یزید می پردازد . دکتر علیرضا رضازاده استاد دانشگاه علامه طباطبایی و عباسعلی فراهتی رییس دانشگاه پیام نور کاشان به عنوان کارشناس در برنامه حضور خواهند داشت . این برنامه به تهیه کنندگی امیررضا راز از ساعت 9:30 تا 11 به سمع مخاطبان می رسد .

همچنین برنامه «سرا پرده راز» پنج شنبه 23 آبان در روز عاشورا ، وقایع روز عاشورا و رخدادهایی که برای سالار شهیدان و یاران باوفایش اتفاق فتاد را بازخوانی و روایت می کند . این برنامه را روز عاشورا از ساعت 9:30 تا 11:30 از رادیو فرهنگ بشنوید . «طواف در طف » نیز برنامه ای از گروه مطالعات فرهنگی است که به تهیه کنندگی پرویز جمالی، روز عاشورا از ساعت 8:30 تا 9:30 با عزاران ابا عبدالله الحسین (ع) همراه است . این برنامه به معرفی محل شهادت سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و همچنین اهداف قیام امام حسین (ع) می پردازد. برنامه «اشک جیحون» در روز عاشورا مروری بر شعر معروف میرزا محمد جیحون با مدیحه سرایی استاد سید محمد موسوی سجاسی خواهد داشت. این برنامه از رادیو فرهنگ ساعت 13:30 تا 14 روی آنتن می رود. برنامه «پله پله تا ملکوت» کاری از گروه اندیشه ، پنج شنبه 23 آبان همزمان با عاشورای حسینی ، به بررسی ابعاد مختلف قیام عاشورا و تاکید حضرت بر حفظ و ترویج اصول دین و معارف اسلامی می پردازد. این برنامه از ساعت 11:30 تا 13 با عزاداران همراه است . گفتنی است برنامه های "پرده عشاق" ، "آواز غم" ،" سقای آب و ادب" ، " پیمانه های سرخ" و " ترکیب بند عاشورایی" از دیگر برنامه های رادیو فرهنگ در روز عاشورا است.

رادیو ایران

رادیو ایران نیز به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی ، ویژه برنامه هایی را تدارک دیده است .در برنامه "پیر غلامان" که در روز تاسوعا و عاشورا ساعت 12:30 پخش می شود ، مرثیه هایی از نقاط مختلف کشور پخش می شود . در روز تاسوعای حسینی مرثیه هایی با صدای حاج اصغر رجب زاده و حاج حسین خفاجه از رفسنجان پخش می شود. همچنین در روز عاشورای حسینی نیز مرثیه هایی با صدای حاج جواد حسینی و حاج رضا سبزعلی از زنجان و لرستان پخش خواهد شد . ویژه برنامه های "گلبانگ" در هشتم محرم ، تاسوعا و عاشورای حسینی این بار با عنوان "سوگنامه حسینی " به سمع مخاطبان می رسد. کلام صمیمی و اثر گذار شنوندگان ، قطعات کوتاه ادبی سرکار خانم مریم نشیبا و نمونه های وزین و فاخر آثار موسیقیایی مختص واقع کربلا زینت بخش این برنامه است. "سوگنامه حسینی" از ساعت 14:45به مدت یک ساعت پخش می شود. همچنین ترجیع بندهای مشهور شاعران آشنا با قیام عاشورا در قالب برنامه "سوگ سروده های جاودان" با اجرای استاد امیر نوری، بار دیگر یاد آور قله های بی نظیر ادب و هنر این سرزمین می شود. برنامه "سوگ سروده های جاودان" از شنبه 25 آبان از ساعت 19:30 از گروه فرهنگ رادیو ایران پخش می شود. گفتنی‌های دفاع مقدس با قیام امام حسین (ع) در دو برنامه "نگاه روز "رادیو ایران تلفیق می‌شود. این برنامه از ساعت 15:30به مدت 60 دقیقه تاسوعا و عاشورا روی آنتن می‌رود. در روز تاسوعا "نگاه روز"به تهیه کنندگی حسین معصومی و در روز عاشورا به تهیه کنندگی آرمان ستوده و گویندگی مهدی طهماسبی روی آنتن می رود . همچنین در این برنامه محمد فرخی و محمد مهدی رضایی از کارشناسان مذهبی و علی گلی جانباز و رزمنده در برنامه حضور دارند و در خصوص ولایت پذیری و عاشورا و ایثار صحبت می کنند . در برنامه "خیمه گاه "که روز عاشورا از ساعت 9 صبح از آنتن رادیو ایران پخش می شود ، نماز عاشورای حسینی به امامت آیت الله مکارم شیرازی به طور زنده شنیده می شود . در این برنامه ، ضمن ارتباط با گزارشگران سراسر کشور ، قیام امام حسین(ع)، اهداف و جایگاهش در نزد مسلمانان و شیعیان در گفت و گو با حجت الاسلام آقا بابا بررسی می شود .

رادیو تهران

رادیو تهران دربرنامه ایی با عنوان "منهاج " به معرفی و تفسیر نمادهای محرم، آیین های عزاداری در شهرستانهای استان تهران و معرفی برنامه ها و مراسم تکایا و حسینیه های معروف تهران می پردازد.از دیگر بخش های این برنامه پخش کلام بزرگان معاصردرباب واقعه کربلا و پخش روضه هایی از مداحان مشهور و معروف تهران است. این برنامه،روزهای تاسوعا و عاشورا و 12 محرم از ساعت 15 تا 19 پخش می شود. شنوندگان رادیو تهران همچنین می توانند، تحلیل وبررسی تابلوی نقاشی عصر عاشورا اثر ماندگار و ارزشمند استاد پیشکسوت و فرهیخته محمودفرشچیان را جمعه 24 آبان، در برنامه "محدوده کلگون" از ساعت 13 و 30 بشنوند. "سقای کوچک" عنوان برنامه دیگری است که جمعه ساعت 15 و 15 دقیقه به زبان کودکانه، آموزه ها و مفاهیم عاشورایی را معرفی می کند. همچنین نواهای آیینی و نغمات دینی پیرغلامان حسینی در برنامه ای با عنوان "آوای کاروان" به صورت زنده از شبکه رادیویی تهران پخش می شود. این برنامه درروزهای تاسوعا و عاشورا و شهادت حضرت امام زین العابدین (ع) از ساعت 13 و 30 دقیقه به مدت یک ساعت روی آنتن رادیو تهران می رود. برنامه "با حسین می مانیم"، "شرح بی نهایت"، "چراغ هدایت"، "سیاه و سفید" و... از دیگر برنامه هایی است که به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی از رادیو تهران موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز پخش می شود.

رادیو معارف

رادیو معارف همزمان با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی ویژه برنامه‌های «خورشید بر نی»، «موج اشک» و «حسینیه» و مستندهای رادیویی «نغمه کوثری» و «ضریح» ازرادیو معارف پخش می‌شود. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،ویژه برنامه زنده «خورشید بر نی» با هدف شرح آیات عاشورایی و آیات ناظربه حادثه عاشورا از 21 تا 23 آبان 92 مصادف با شب تاسوعا تا شام غریبان حسینی از ساعت 19:15 تا 21 تقدیم شنوندگان رادیو معارف می‌شود. همچنین ویژه برنامه‌های زنده «حسینیه» و «موج اشک» که از اول محرم به روی آنتن رفته است به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی با افزایش زمان پخش و اضافه شدن کارشناسان جدید به ترتیب ساعت 8:40 تا 11 صبح و 14:30 تا 17 عصر روزهای تاسوعا و عاشورا پخش خواهند شد. دو مستند ویژه رادیویی با عنوان «نغمه کوثری» و «ضریح» ازدیگر برنامه های رادیو معارف ویژه عاشورا و تاسوعای حسینی است.مستند رادیویی«نغمه کوثری» مستندی است درباره زندگی مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید محمد کوثری روضه خوان، مداح و ستایشگر اهل بیت علیهم السلام .این مستند چهارشنبه 22 آبان مصادف با تاسوعای حسینی ساعت 3:30 پخش می‌شود. مستند رادیویی «ضریح» نیز روایتگر مراحل ساخت، انتقال و نصب ضریح جدید حضرت امام حسین علیه السلام است. این مستند پنجشنبه 23 آبان 92 مصادف با عاشورای حسینی از ساعت 3:30 تقدیم سوگواران شنونده رادیو معارف خواهد شد. رادیو معارف برروی موج اف ام ردیف 96 تا 97 مگاهرتز و از طریق گیرنده ‌های دیجیتال خانگی «ست تاپ باکس» قابل دریافت است. همچنین پخش زنده این رادیو از طریق سایت www.radiomaaref.ir نیز قابل دسترسی است.

 رادیو جوان

 شبکه رادیویی جوان در ایام تاسوعا وعاشورا با برنامه‌های متنوع در کنار عزاداران حسینی خواهد بود. "ظهرآن روز" عنوان برنامه ای از گروه جوان و اندیشه است که در 2 قسمت تهیه شده و در روزهای تاسوعا و عاشورا ساعت 10بخش می شود .این برنامه شامل معرفی شخصیت ها و چهره های تأثیر گذار واقعه عاشورا و شرح وقایع به شکل روایی ، نمایشی ومقتل خوانی است. برنامه "کسی صدام می زنه " کاری از گروه جوان و اندیشه، در یک قسمت 45 دقیقه ای تهیه شده و روز تاسوعا ساعت 11:30 پخش می شود.این برنامه ضمن تلاش برای فرهنگ سازی نماز اول وقت به تشریح عزاداری واقعی به مناسبت ایام عاشورا می پردازد .

 همچنین برنامه "بهتر از این" به مدت 60 دقیقه، روز تاسوعا ساعت 12:30 از رادیو جوان روی آنتن می‌رود. این برنامه شامل گفت وگو با کارشناسان با موضوع عاشورا ، مداحی و نوحه و گزارش مردمی است. برنامه" این حال غریب"از گروه جوان و جامعه در 3 قسمت 60 دقیقه ای تهیه شده و از تاریخ 22 تا 24 آبان ساعت 9 پخش می شود. این برنامه درباره روز های تاسوعا و عاشورا است. برنامه "برای امشب" نیز از 21 تا 24 آبان ساعت 22 درباره چگونگی یاری رسانی به دین و حفظ آن بحث می‌کند.

 "سایبان"عنوان برنامه ای از گروه جوان و فرهنگ است که در 4 برنامه 60 دقیقه ای تولید شده است. این برنامه در ساعت 21 روزهای 20 تا 23 آبان روی آنتن می رود. این برنامه به بررسی آئین های بومی و ملی، موسیقی آئینی و نواحی، عزاداری اصیل ایرانی، پرده خوانی و هنرهای آیئنی می پردازد. برنامه " شور و شیون " شامل بررسی تاریخچه نواهای عاشورایی استان های مختلف و گفت وگو با مداحان پیشکسوت است که روزهای 21 تا 24 آبان ، ساعت 20:15 می توانید شنونده آن باشید .

 برنامه " تغزل سرخ " کاری از گروه جوان و فرهنگ است که در دو قسمت 45 دقیقه ای با موضوع قرائت شعرهای عاشورایی ، مشاعره باشعر های عاشورهایی و آشنایی جوانان با اشعار عاشورایی تولید شده است . این برنامه روز تاسوعا و عاشورا ساعت 16:15 پخش می شود. برنامه"نی نامه"نیز با حضور کارشناسان به بررسی 5 منظومه عاشورایی می پردازد. این برنامه به مدت 30 دقیقه روز 23 آبان درساعت 15:15 همراه شنوندگان است. گفتنی است برنامه های یگر رادیو جوان نیز در این ایام حال و هوایی عاشورایی می‌گیرد.

رادیو ورزش

رادیو ورزش ویژه برنامه های تاسوعا وعاشورای رادیو ورزش به این شرح است . برنامه "شام غریبان " را به تهیه کنندگی صدف صبحانی و گویندگی سبحان اکرامی ، بیست وسوم آبان ساعت21 بشنوید . این برنامه به نوحه سرایی ومرثیه خوانی بر مظلومیت وارد شده برکاروان اسیران می پردازد . بحث های کارشناسی و نکات اخلاقی قیام عاشورا را از زبان کارشناس برنامه حجت السلام میر هاشمی در برنامه "اخلاق در ورزش " که روز تاسوعا و عاشورا ساعت 14 پخش می شود بشنوید .

 همچنین برنامه " مویه های غریبانه " نیز به مناسبت شب عاشورا به نوحه سرایی و مرثیه خوانی برای امام حسین (ع) و یاران با وفایش می پردازد . این برنامه به تهیه کنندگی عبادا...رضایی و گویندگی مهرداد محمدی ساعت 19:30 روی آنتن می رود. در برنامه "راست قامتان " مجید مرادی گزارشگر برنامه به معرفی قهرمانان ورزشکاری که به درجه رفیع شهادت نائل شده اند می پردازد. این برنامه 22و23 آبان ماه ، به سردبیری صدف صبحانی و گویندگی سبحان اکرامی ساعت 15به روی آنتن می رود. گفتنی است برنامه "سوگ آسمانها " که در روز تاسوعا و عاشورا از ساعت 16:30 به مدت 90 دقیقه پخش می شود به نوحه سرایی ، مرثیه خوانی ، بحث کارشناسی در باب قیام عاشورا می پردازد. این برنامه به تهیه کنندگی عبادا...رضایی و گویندگی علیرضا کنگرلو به روی آنتن می رود.

"عاشورا سراپرده راز" ویژه برنامه شنیدنی روز عاشورا است که به مقتل خوانی برای امام حسین(ع) ویاران با وفایش می پردازد. این برنامه ساعت 9 به مدت 90 دقیقه روی آنتن می رود. "آخرین شب " ویژه برنامه شب عاشوراست که از ساعت 21:15 به مدت 45 دقیقه به سمع مخاطبان می رسد. در این برنامه در خصوص وفای به عهد و پیروی از ولایت و رهبری با کارشناسان حوزه فرهنگ صحبت خواهد شد . برنامه "برآستان جانان " به سردبیری احمد طاهری و گویندگی علیرضا کنگرلو ،نیز روز تاسوعا از ساعت 7:30 تا 9 به گفتگو با ورزشکارانی که نائل به زیارت حرم حسینی شده اند می پردازد .

رادیو گفت و گو

 رادیو گفت وگو برنامه"حقیقت جاوید" شبکه رادیویی گفت وگو ،در روز تاسوعای حسینی(ع) علت ماندگاری عزاداری سید و سالارشهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)را در میان ملل مختلف جهان اسلام بررسی می کند . به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، ویژه برنامه "حقیقت جاوید" از گروه تاریخ و فرهنگ رادیو گفت و گو ،به مناسبت تاسوعای حسینی ،به موضوع عزاداری حضرت امام حسین (ع) در میان ملل مختلف جهان ،بیان نظر اندیشمندان اهل سنت و هم‌چنین اندیشمندان غیر مسلمان درخصوص سیدالشهدا(ع) می پردازد. دکتر رجبی دوانی، دکتر صفری ،حجج السلام مهدی طائب ،میرلوحی و دهدار از کارشناسان برنامه هستند. برنامه "حقیقت جاوید" ،چهارشنبه22 آبان، ساعت12:20 ،از شبکه رادیویی گفت وگو، موج اف ام ،ردیف 103.5، پخش می شود .


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های صدا و سیما , رادیو , ماه محرم


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٢/۸/٢۱ | ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.