پنج طرح فنی با تکیه بر توانمندی‌های مهندسان رسانه ملی در معاونت سیما افتتاح شد .

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی ، در مراسمی که با حضور دکتر علی عسکری( معاون توسعه و فناوری رسانه ملی)، مهندس شعبان پور (رئیس مرکز تولید و فنی سیما)، مهندس عظیمی (قائم مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه)، دکتر طلوعی (مدیر شبکه جام جم )و جمعی از مدیران و مسئولان فنی رسانه ملی در ساختمان سیما برگزارشد ، پنج طرح فنی معاونت سیما  به بهره برداری رسید .

در این مراسم، دکتر علی عسکری  با بیان این‌که رسانه ترکیب پیچیده ای از مسائل فنی و محتواست، گفت: اگر رسانه را همانند انسان تصور کنیم ، تجهیزات فنی جسم و محتوا روح رسانه است . دکتر علی عسکری، حوزه فنی را حوزه حاکمیتی و اساس موجودیت رسانه دانست و افزود: اگرحوزه فنی نباشد، محتوا هرگز ظهور و بروز نخواهد کرد . معاون توسعه و فناوری رسانه ملی ، سازمان صدا وسیما را پس از رادیو وتلویزیون ملی چین ، بزرگ‌ترین سازمان رسانه ای جهان دانست و افزود : درحال حاضر، رسانه ملی 60 شبکه تلویزیونی و بیش از صد شبکه رادیویی دارد و یکی از سازمان های عظیم رسانه ای درجهان است .

دکتر علی عسکری در ادامه افزود: اگرچه رسانه ملی یکی از بزرگ‌ترین رسانه های جهان است، از نظر بودجه با بسیاری از رسانه های دیگر جهان مقایسه کردنی نیست. معاون توسعه و فناوری رسانه ملی با بیان این‌که کل بودجه رسانه ملی از  بودجه شبکه‌های انگلیس همچون  "بی بی سی وان" کمتر است ، تاکید کرد: آنچه باعث شده تا علی رغم این کمبودها ، رسانه ملی به یکی از بزرگ‌ترین رسانه های جهان تبدیل شود ، بالابودن راندمان بهره وری و وجود نیروی انسانی خدوم و ازخود گذشته در این سازمان است . دکتر علی عسکری با تاکید براین‌که امروز پرچم مبارزه علیه استکبار جهانی در دستان ماست، تصریح کرد : تاکنون پخش برنامه های رسانه ملی حتی یک ثانیه هم متوقف نشده که این مساله از درک بالا ، وجود نیروهای متخصص ، دانش فنی به روز و نظم و انضباط آهنین در رسانه ملی حکایت می‌کند.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی ، تجهیزات فنی صدا وسیما را بالاتر از استاندارهای جهانی و مطابق با آخرین تکنولوژی های روز دانست و افزود: در رسانه ملی، 140 استودیوی تلویزیونی و بیش از 200 استودیوی رادیویی فعال وجود دارد که بابالاترین کیفیت فعالیت می کنند و وجود این حد از توانایی نه در سازمان صدا وسیما ،بلکه در کل کشور پدیده است . علی عسکری با اشاره به اقدام های انجام شده در حوزه فنی رسانه ملی همچون ساخت مرکز پخش جدید، به روزرسانی تجهیزات سیگنال رسانی ، گسترش و استفاده ازپهن باندها وساخت فرستنده‌ها تصریح کرد: اقدام های انجام شده در حوزه فنی رسانه ملی ،  انقلابی تکنولوژیک است و تمام این دستاوردها با تکیه بر توانایی های داخلی انجام شده است . علی عسگری با تکیه بر همین قابلیت‌ها گفت : سازمان صدا و سیما از پیشرو ترین سازمان‌های کشور است و در تولید تجهیزات مضروری خود به خودکفایی رسیده است. در پایان این مراسم، از مهندسان و مجریان طرح‌های جدید فنی حوزه سیما قدردانی شد .

طرح بازسازی نودال تولید ،بازسازی و به روززسانی استودیو 13،بهره برداری از سیستم اطلاعات الکترونیکی برنامه ها (EPG) ،سیستم نور استودیو ایرانیان و اتوماسیون استودیوهای دوبلاژ سیما از جمله این طرح ها بودند .در  طرح بازسازی نودال تولید ، سیستم سیگنال رسانی استودیوهای تولید ، با بالاترین استانداردهای روز جهانی به روز رسانی شده است .هم‌چنین در پروژه بازسازی استودیو 13، این استودیو به عنوان یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای سیما ، به‌طور کامل بازسازی و به تجهیزات مدرن مجهز شده است . در حال حاضر، برنامه "مناظره" و "نود" از این استودیو پخش می شود .

 اجرای سیستم نور استودیو ایرانیان یکی دیگر از این طرح هاست که با کار شبانه‌روزی در مدت کمتر ازیکماه انجام شده و نوعی رکورد در طراحی و اجرای سیستم نوراستودیو ها به حساب می آید . در پروژه اتوماسیون واحد دوبلاژ سیما نیز، با نصب و راه اندازی تجهیزات مدرن ، امکان ضبط و پخش صدا به صورت دیجیتال وارتقای کیفیت و سهولت عملیات دوبله و میکس فراهم شده است .

طرح سیستم اطلاعات الکترونیکی برنامه ها (EPG) یکی دیگر از این طرح ها بود که در این مراسم به‌طور رسمی از آن بهره‌برداری شد. این سیستم، امکان ارائه اطلاعات متنی برنامه‌ها و هم‌چنین هرگونه محتوای متنی را درکنار سیگنال های صدا وتصویر فراهم می‌کند. بابهره‌برداری از این سیستم، 21 شبکه صدا وسیما برروی آنتن دیجیتال ،ازاین امکان برخوردار خواهند شد .


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های صدا و سیما , افتتاح , epg


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٢/۸/۱٤ | ۳:٢۱ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.