دبیر شورای معارف تلویزیون روز گذشته در جمع خبرنگاران، ویژه‌برنامه‌های تلویزیون در ماه محرم را معرفی کرد و توجه به کودکان و نوجوانان را یکی از سیاست‌های صدا و سیما در برنامه‌ریزی برای ماه محرم امسال برشمرد.

امسال نیز مانند چند سال گذشته برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برنامه‌های تلویزیون در ایام محرم به شورای معارف سیما واگذار شده است.

حسن گروسی ضمن اشاره به راهبردهای تلویزیون در برنامه‌ریزی برای ماه محرم گفت: برنامه‌های امسال ضمن تبیین ویژگی‌های شخصیتی امام حسین(ع) و تحلیل روش‌های ایشان به راز ماندگاری قیام عاشورا، شیوه فرزندپروری در مکتب امام حسین(ع)، نگاه امام به مرگ، زندگی و مهدویت، تقویت روحیه امید، عدالت، ایثار و فداکاری و نقش زنان و مادران در نهضت امام نیز توجه دارد.

به گفته مدیر شبکه قرآن، امسال برنامه‌های ماه محرم در قالب‌های مختلف ارائه می‌شود و از آن جلوه به مشاعره عاشورایی، مسابقه و کلیپ‌ و نماآهنگ اشاره کرد.

دبیر شورای معارف تلویزیون تاکید کرد: برخی شبکه‌های ماهواره‌ای و بخصوص شبکه‌های ضدشیعه، شبهات زیادی درباره فلسفه قیام عاشورا ایجاد ‌کرده تا ذهن مخاطبان را منحرف کنند؛ از این‌رو امسال رفع شبهات با استناد به مدارک تاریخی و مستدل یکی از مهم‌ترین اقدامات شبکه قرآن در ماه محرم است.

وی پرداختن به عزاداری‌های سنتی و آیین‌‌های بومی عزاداری در شهرهای مختلف کشور را یکی دیگر از اقدامات تلویزیون در ماه محرم 92 دانست و تاکید کرد: ضمن پخش مستندهایی با موضوع فرهنگ‌های عاشورایی، تلاشم می‌کنیم نهضت تولید مستندهای عاشورایی را در استان‌های مختلف کشور ایجاد کنیم.

به گفته دبیر شورای معارف تلویزیون، بهره‌گیری از چهره‌های جدید اعم از سخنرانان، مداحان و کارشناسان دینی نیز در دستور برنامه‌سازان برای محرم امسال قرار دارد.

گروسی درباره عملکرد شبکه‌های مختلف در ماه محرم توضیح داد: امسال هرکدام از شبکه‌های تلویزیون رسالتی برعهده دارند که براساس آن برنامه‌ریزی و برنامه‌سازی می‌کنند. شبکه یک تبیین ارزش‌های الهی و نظام تربیتی فرهنگ عاشورا را در دستور کار دارد، شبکه دو به معرفی خانواده موفق دینی می‌پردازد، شبکه سه به بررسی نقش ایمان در زندگی جوانان می‌پردازد و شبکه چهار تبیین ویژگی‌های زندگی انسان کامل و مولفه تربیتی آن را در دستور کار دارد. شبکه تهران در ماه محرم امسال به تبیین فرهنگ حسینی توجه می‌کند و شبکه جام‌جم نگاه جهانی به قیام عاشورا را مدنظر قرار می‌دهد.

براساس اظهارات دبیر شورای معارف سیما، از جمله نوآوری‌های تلویزیون در محرم امسال می‌توان به انتخاب و پخش مجالس سخنرانی بزرگانی اشاره کرد که دار فانی را وداع گفته‌اند. وی آیات عظام مجتبی تهرانی، خوشوقت و حق شناس را از جمله علمایی برشمرد که سخنانشان درباره امام حسین(ع) و قیام عاشورا از طریق شبکه‌های مختلف به مخاطبان ارائه می‌شود.

مدیر شبکه قرآن و معارف، ضمن اشاره به تفاوت رویکرد شبکه‌های تلویزیون در ارائه برنامه‌های مربوط به ایام محرم گفت: شبکه یک مسئول پخش برنامه‌های حرم امام رضا(ع) است و شبکه دو آیین‌های عزاداری حرم حضرت احمد بن موسی(ع) (شاهچراغ) را در دستور کار دارد.

به گفته گروسی، شبکه تهران عزاداری مردم در حرم امامزاده صالح(ع)، حرم عبدالعظیم حسنی و مصلای تهران را به نمایش خواهد گذاشت.

گروسی ضمن اشاره به خواست شورای معارف تلویزیون درباره پرداختن به مفاهیم عاشورایی در قالب مسابقات تلفنی، تاکید کرد: تلویزیون سوگواره «اهلا من العسل» را ششم محرم همزمان با شهادت «قاسم‌ بن حسن(ع)» به‌مخاطبان خود ارائه خواهد کرد.

دبیر شورای معارف تلویزیون، برگزاری مسابقه شعر و نواهای عاشورایی، معرفی چهره‌های جوان، معرفی 72 کتاب با موضوع قیام سیدالشهدا(ع)، معرفی مقتل حسینی عبدالرزاق محرب از مقاتل مستند شیعی و ارائه الگوی مقتل‌خوانی را از دیگر رویکردهای برنامه‌های امسال تلویزیون معرفی کرد.

به گفته گروسی، مراسم عزاداری روزهای عاشورا و تاسوعا از شهرهای یزد، حسینیه اعظم زنجان، بم، کرمان و تفت به‌صورت زنده از شبکه‌های تلویزیون پخش خواهد شد و مجالس مداحی حاج‌منصور ارضی از شبکه یک، محمود کریمی از شبکه دو و مجالس سعید حدادیان و محمدرضا طاهری از شبکه سه پخش می‌شود.

محرم، زمانی برای عاشقی

دبیر شورای معارف تلویزیون برنامه‌ «این شب‌ها» از شبکه یک، «شیرخوارگان حسینی» از شبکه دو و برنامه «استوا» از شبکه سه را جزو برنامه‌هایی دانست که در ایام محرم با محوریت مباحث عاشورایی به نمایش درمی‌آیند.

مستند زخم‌های شانه پیامبر، فیلم تلویزیونی روز سرنوشت، سخنرانی مذهبی و سریال زمانی برای عاشقی به‌کارگردانی محمدحسین لطیفی از جمله برنامه‌هایی است که در ایام ماه محرم از شبکه یک پخش می‌شود.

شبکه دو با برنامه‌های کوی محبت، بچه‌های مسجد، به دنبال محمل و مستندهای نخل و عباس می‌آید، میزبان مخاطبان محرم خود می‌شود. به گزارش روابط عمومی شبکه دو، به‌دنبال محمل به‌تهیه‌کنندگی سیدجواد میری و کارگردانی محمد رفعتی، مسیر کاروان اسرای کربلا و مصائبی که بر اصحاب و خانواده مطهر پیامبر اکرم(ص) رفته را به تصویر می‌کشد. این مستند که به سفارش گروه معارف شبکه دو تولید شده، از یازدهم محرم به نمایش درمی‌آید.

سیدجواد میری درباره این برنامه گفت: «به دنبال محمل» بر اساس مستندات تاریخی ساخته شده و کاروان اسرای دشت کربلا را دنبال می‌کند که چگونه مسیر پررنج و محنت 4000 کیلومتری را منزل به منزل پیمودند تا به موطن خود مدینه بازگردند.

این تهیه‌کننده تاکید کرد: سفر گروه ما از شهر کربلای عراق آغاز می‌شود و راوی این مستند منزل به منزل به توضیح وقایع تاریخی کربلا می‌پردازد. از اتفاقات جالب «به دنبال محمل» این است که ما براساس نقشه قدیم کوفه، مکانی که حضرت زینب(س) در آنجا خطبه خواندند را پیدا کرده و در همان مکان به بازخوانی این خطبه تاریخی پرداختیم.به گفته میری در بخش‌های دیگری از این مستند بقایای دارالعماره و همچنین مسجد النقطه به تصویر کشیده می‌شود.

دبیر شورای معارف شبکه سه درباره برنامه‌های ویژه محرم این شبکه گفت: شبکه سه نیز برنامه‌های متنوعی تدارک دیده که از آن جمله می‌توان به بی‌تاب، مصباح، در پی کاروان، سفیر هدایت و سریال خرده‌ستمگران اشاره کرد.

مدیر شبکه قرآن و معارف به ویژه‌‌برنامه‌های شبکه چهار در ماه محرم اشاره کرد و گفت: برنامه‌هایی مانند کارنامه و اردیبهشت حال و هوای حسینی پیدا می‌کنند و برنامه‌های روایت‌محرم، مستند آداب و‌ رسوم مربوط به عزاداری‌ها، فرمول 4، راسخون و پرده عشاق نیز به مخاطبان ارائه می‌شود.

به گفته دبیر شورای معارف، شبکه تهران با برنامه زنده نغمه عشاق و ویژه‌برنامه‌های تسبیح فرات، سوگواره، عرش، عبرت‌های عاشورا و درس‌های عاشورا میزبان عزاداران حسینی است.

گروسی تاکید کرد، بهترین و فاخرترین مداحی‌ها، سخنرانی‌ها و عزاداری‌ها انتخاب شده و هرکدام براساس موضوع و رویکردشان در اختیار یکی از شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفته است.

محرم در شبکه‌های دیجیتال

براساس توضیحات دبیر شورای معارف، شبکه‌های اصلی و فراگیر تلویزیون با ارائه برنامه‌های تازه و متناسب با ایام محرم در خدمت مخاطبان خود هستند و شبکه‌های دیجیتالی مانند شبکه‌های ورزش، تماشا، نمایش و نسیم نیز با تغییر برنامه میزبان مخاطبان خود خواهند بود.

شبکه ورزش برای ایام محرم برنامه‌ با قهرمانان تا خورشید را تدارک دیده است. این برنامه عنوان مستند ترکیبی است که ویژه دهه اول محرم در 11 قسمت 30 دقیقه‌ای در شبکه ورزش تولید شده است.

در این برنامه قهرمانان و پیشکسوتان ورزش در رشته‌های مختلف درباره تاثیر معنوی قیام امام‌حسین(ع) در زندگی شخصی و قهرمانی‌شان صحبت می‌کنند.

با قهرمانان تا خورشید به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی کرامتی از اول محرم از شبکه ورزش پخش می‌شود. پخش عزاداری‌های عاشورایی و کلیپ با موضوع واقعه عاشورا در ایام محرم از دیگر برنامه‌هایی است که از شبکه ورزش سیما پخش می‌شود.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : چهارشنبه ۱۳٩٢/۸/۸ | ٢:٢٤ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.