یک کانال تمام‌فوتبالی در راه تلویزیون/ توضیح درباره پخش آرشیوی شبکه‌های جدید

خبرگزاری تسنیم: علی دارابی معاون سیما، از راه‌اندازی سه کانال تخصصی ورزشی خبر داد. یکی از این کانال‌ها فقط مختص پخش فوتبال است.

علی دارابی معاون سیما در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مورد آخرین وضعیت شبکه‌ جدید صدا و سیما گفت: هنوز اسم قطعی برای این شبکه انتخاب نشده و ما در حال گفت‌وگو برای انتخاب اسم این شبکه هستیم، اما در هفته جاری، قبل از ماه محرم حکم مدیریت شبکه را ابلاغ می‌کنیم و طبیعتاً باید مقدمات کار را فراهم کنند تا در چند ماه آینده منتظر شروع رسمی آن باشیم. البته مقدمات کار و جدول پخش برنامه فراهم شده و پخش بسیاری از برنامه‌ها آماده شده است اما به زمان احتیاج داریم.

وی درباره شبکه‌های جدید در دست تأسیس توضیح داد: ما طرح شبکه‌های جدید را داده‌ایم. شبکه علم و فناوری، شبکه اقتصاد، زیارت و 3 کانال ورزشی از جمله آنهاست. یکی از این کانال‌های ورزشی مختص پخش فوتبال است. این کانال‌های تخصصی ورزش یک کانال فوتبالی جزو زیرمجموعه شبکه ورزش می‌شوند. شبکه فرهنگ و هنر، توریسم و گردشگری هم شبکه‌های دیگر در دست تأسیس هستند.

دارابی افزود: طرح این شبکه‌ها تنظیم و مطالعات آن انجام شده و تشریفات اداری را طی می‌کند و از معاونت سیما به بخشهای بالاتر حرکت کرده تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود. طبیعتاً بخشی از آن مربوط به نیازهای فنی و پشتیبانی مالی می‌شود که اگر فراهم شود، امیدواریم شاهد افتتاح این شبکه‌ها باشیم.

معاون سیما در پاسخ به این پرسش "چقدر قرار است به‌سمت تولید و پخش آرشیوی پیش برویم؟" یادآور شد: مدیریت کردن داشته‌ها برای ما بحث مهمی است. اگر به شبکه‌های خارجی توجه کنید، می‌بینید که یک کار را چندین بار پخش می‌کنند و باید مبحث بازپخش را جدی بگیریم و نکته دوم اینکه طبیعتاً شبکه‌ها تلفیقی از تأمین و تولید هستند و این دو مؤلفه در کنار هم معنا پیدا می‌کند.

وی افزود: شبکه‌های نسل اول ما مثل شبکه یک و دو صرفاً تولید نیست بلکه بخشی از آن شامل تأمین می‌شود. البته باید ظرفیت تولید کشور را نیز در نظر بگیریم و به همین دلیل وقتی برای تخصصی شدن شبکه‌ها طراحی انجام می‌دهیم، بخشی از آن را به تأمین و بخشی را نیز به تولید اختصاص می‌دهیم. در حال حاضر که بخش قابل توجهی از برنامه‌های شبکه نسیم تأمینی است، آیتم‌ها، سکانس‌ها و پلان‌هایی دارد که تماماً تولیدی است.

علی دارابی در خصوص چگونگی رقابت این شبکه‌ها با شبکه‌های ماهواره‌ای در پایان تشریح کرد: روی کره زمین تنها جایی که دغدغه دین و اخلاق دارد، ایران است و این رسانه ملی است که می‌خواهد تولیدات پاک و اخلاق‌گرا داشته باشد. این رسانه ملی است که تلاش می‌کند انیمیشن دینی تولید کند و قسمت‌های دیگر این دغدغه را ندارند. در غرب یک ائتلاف بزرگ از شبکه‌های ماهواره‌ای با پولهای آن‌چنانی و با حمایت صهیونیست‌هاست. در این میان تلاش می‌کنیم هم وظیفه خودمان را انجام دهیم و هم در رقابت رسانه‌ای سربلند باشیم.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , افتتاح , صدا و سیما


تاريخ : شنبه ۱۳٩٢/۸/٤ | ٧:۳٧ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.