فیبر نوری

برای ارسال سیگنال ها می توان از نور استفاده کرد،مثالا با استفاده ازچراغ قوه.اما نوری که به هوا فرستاده می شود توسط اجسامی که سر راهش قرار می گیرند متوقف می شوند. فیبر نوری نور از سطح شیشه به درون باز تابیده می شودو قادر به فرار نیست . یک فیبر نوری می تواند پالس های نور لیزر را تا کیلومتر ها هدایت کند بعضی فیبر ها نور را تقویت کرده و سیگنال هارا به آن طرف دنیا می فرستند.

کابل فیبر نوری

امروزه تقریبا تمام تماس های تلفنی بین شهر های بزرگ به صورت لیزری و از طریق رشته ای نازک به نام فیبر نوری انجام می شود.لیزر با سرعتی بسیار بالا خاموش و روشن می شود و کد های دیجیتال پر سرعت را ارسال می کند.

کدبندی هوشمند تا آنجا که ممکن بوده تماس های مختلف فراوانی را در هرفیبر نوری، هر چند به طور فشرده جا داده است؛ اما این امکان را به آن ها می دهد که وقتی به جعبه تقسیم تلفن بعدی می رسند دوباره از هم جدا شوند.

فیبر نوری نسل سوم

طراحان فیبر های نوری نسل سوم،فیبر هایی را مد نظر داشته اند که کمترین تلفات و پاشندگی باشند. برای دستیابی به این نوع فیبر ها، محققین در عمل با تغییراتی در پروفایل ضریب شکست فیبر های نسل دوم که حداقل پاشندگی آندر محدوده 1،3 میکرون انتقال داده شد و بدین ترتیب فیبر نوری با ماهیت متفاوتی موسوم به فیبر نوری D.S.F ساخته شده است.

*پاشندگی: نوری که از منشور میگذرد و پاشیده و به هفت رنگ تبدیل می شود نوعی پاشندگی در طبیعت است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فیبر نوری , کابل فیبر نوری , فناوری دیجیتال


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٢/٢/۳۱ | ۳:۳۳ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.