تاریخچه تلویزیون خراسان شهر مشهد تا سال 1327 فاقد رادیو محلی بوده و مردم اغلب صدای رادیو تهران یا ایران را که به سختی شنیده می‌شده است، می‌گرفته‌اند. در سال 1327 لشکر 12 خراسان با استفاده از فرستنده‌ای که در اختیار داشت، شبهای یکشنبه هر هفته یک ساعت برنامه رادیویی با نام « رادیو لشکر » پخش می‌کرد. اجرای همه قسمتها به صورت زنده بوده است. این برنامه در محدوده مشهد هم به زحمت و توأم با پارازیت شنیده می‌شد.

در سال 1328 لشکر 12 خراسان موافقت کرد که فرستنده‌ خود را در اختیار اداره انتشارات و تبلیغات بگذارد که آن زمان توسط استاندار وقت صدرالاشراف تشکیل و مسئولیت آن برعهده عبدالحسین آموزگار سردبیر روزنانه آفتاب شرق قرار گرفته بود.
سرانجام در 12 دی ماه 1328، رادیو مشهد طی مراسمی کار خود را آغاز کرد و اتاقی در باشگاه افسران بعنوان اولین استودیوی پخش آماده شد، رأس ساعت 4 بعد از ظهر فرستنده 75 واتی لشکر که پرقدرت‌ترین فرستنده‌ موجود در خراسان بود بکار انتشار امواج حامل صدا بر روی موج کوتاه ردیف 5/36 متر در فضای شهر پرداخت. این رادیو بعدها تعطیل شد و مجدداً در سال 1332 آغاز به کار کرد. 
رادیو مشهد ابتدا روزانه 2 ساعت پخش برنامه از ساعت 16 تا 18 داشته است که شامل اخبار، گفتار مذهبی، گفتار اجتماعی و موسیقی بود. اخبار این رادیو با گیرنده قوی‌ترین از اخبار ظهر رادیو تهران گرفته می‌شد و پس از بازنویسی مجدداً در ساعت 16 یا 30 : 16 ( برحسب فصول سال ) از این رادیو خوانده می‌شد.
امکانات فنی این رادیو شامل یک تقویت‌کننده 75 واتی، یک میکروفون و 2 دستگاه گرامافون بود.


به دلیل افزایش مراکز فرستنده های رادیویی در سایر کشورهای جهان و تداخل فرکانسهای مختلف، به تدریج دریافت صدا در نقاط مختلف استان رو به کاهش نهاد و در نتیجه لزوم نصب و راه اندازی فرستنده های مختلف در سطح استان احساس می شد. لذا فرستنده جدیدی برای رادیو مشهد در محل باغ بی سیم در ابتدا یک کیلوواتی و سپس 10 کیلو واتی نصب شد. پس از آن در سال 1355 فرستنده 400 کیلوواتی تایباد و تقریباً همزمان با آن فرستنده 10 کیلوواتی بیرجند راه اندازی شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرستنده 100 کیلوواتی صدای جمهوری اسلامی ایران در مشهد موسوم به فرستنده شهید هاشمی نژاد در سال 1360 آغاز بکار کرد و به دنبال آن فرستنده های بجنورد و طبس به قدرت 10 کیلووات راه اندازی شدند و در ادامه فرستنده های سبزوار، نهبندان و فردوس و کاشمر به مجموعه فرستنده های رادیویی خراسان اضافه شدند و در نتیجه تقریباً تمام استان خراسان بزرگ زیرپوشش رادیویی موج متوسط قرار گرفت.لازم به ذکر است که در سالهای اخیر نیز قدرت بعضی از فرستنده ها بسته به نیاز افزایش پیدا کرده است.
در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال 1375 مصادف با عید سعید قربان « شبکه استانی صدای خراسان » راه‌اندازی شد. این شبکه تا پایان سال 82 با تولید 38 عنوان برنامه به صورت ثابت روزانه و هفتگی و برنامه‌های مناسبتی و برنامه‌ای یک ساعته به لهجه کردی بیش از 92 درصد جمعیت استان را تحت پوشش دارد و در حوزه برون‌مرزی با سه رادیو دری، ازبکی و تاجیکی روزانه با 20 : 14 ساعت تولید و پخش برنامه مخاطبان خارج از کشور را پوشش می‌دهد. در مهرماه سال 1350 ساختمان رادیو و تلویزیون فعلی خراسان افتتاح وبا روزی پنج ساعت پخش برنامه شروع بکار کرد. این مرکز که از طریق خطوط ماکروویو از برنامه‌های شبکه‌های سراسری استفاده می‌کرد، در تولید محلی نیز از مراکز فعال تلویزیونی به شمار می‌آمد.
در خردادماه سال 1371 سیمای مرکز تبدیل به سیستم رنگی شد. در سال 1372 سیمای خراسان با تولید سالانه 210 ساعت برنامه‌ علاوه بر سیمای آدینه که تولید محلی و مهمترین عامل ارتباطی تلویزیون خراسان با مردم استان در هر صبح جمعه بود، در فواصل پخش برنامه‌های شبکه اول سراسری نیز گاه اقدام به پخش برنامه‌ها و پیام‌های کوتاه می‌کرد. 
در19 اسفندماه سال 1376 « شبکه استانی سیما » افتتاح شد و متجاوز از 50 درصد از جمعیت استان را تحت پوشش قرار داد. ( گفتنی است این پوشش جمعیتی تا تیر ماه سال 1389 به حدود97.6درصد رسیده است ).
در حال حاضر تولید و پخش برنامه‌های سیمای استانی به 24:00 ساعت در روز افزایش یافته است.

هم اکنون در شهریور 1392 پوشش دیجیتا استان خراسان رضوی به 90% رسیده است.

ایستگاه پرقدرت دیجیتال جوادالائمه شهرستانهای گناباد، بجستان، رشتخوار، بردسکن، کاشمر، مه ولات، فردوس، بخشهایی از خواف و تربت حیدریه و نیز شهرستان سرایان در استان خراسان جنوبی را تحت پوشش سیستم دیجیتال قرار می دهد.

همچنین امواج ایستگاه کلات سفید در شهرستانهای تربت جام و تایباد، ایستگاه شهید مدرس در شهرستانهای نیشابور، تربت حیدریه و تخت جلگه و سرانجام ایستگاه سربداران در شهرهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و برخی مناطق استان خراسان شمالی قابل دریافت می باشد.

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دیجیتال خراسان رضوی , صدا و سیما , شبکه های صدا و سیما , شبکه های استانی


تاريخ : شنبه ۱۳٩٢/٦/٢۳ | ٢:٢٤ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.