تلویزیون تعاملی

امروزه، تلویزیون در تمام دنیا رسانه اى با بیشترین مخاطب است. بر طبق تحقیقات، به طور میانگین یک چهارم از وقت بیدارى مردم در پاى تلویزیون مى گذرد. نسل گذشته و فعلی تلویزیون های خانگی نقش پخش برنامه هایی متمرکز فراگیر برای همه مخاطبین را داشته و دارد. مخاطب برای تماشای برنامه مورد علاقه خود هیچ انتخابی بجز تغییر کانالهای موجود ندارد و هیچ درخواستی از جانب مخاطب به مرکز تهیه و پخش برنامه های تلویزیونی جهت پخش برنامه دلخواه ارسال نمی گردد. به عبارتی دیگر خطی یک طرفه از مرکز پخش تا تلویزیون خانگی (توسط آنتن هوایی) ارسال امواج را بر عهده دارد.

اما  امروزه می توان از تلویزیون تعاملی استفاده کرد به طوری که ارطباط دو طرفه باشد.

گفتنی است خدمات قابل ارایه از طریقIPTV عبارتند از:

پخش شبکه های تلویزیونی -  Live TV

این رسانه به شما کمک می کند تا تمامی شبکه های تلویزیونی مورد علاقه را مشاهده کنید. اگر دوست داشتید آن را متوقف و در زمان دلخواه تماشا کنید.

برنامه تلویزیونی درخواستی -  Catch-Up TV

با Catch-up TV کاربران می توانند برنامه هایی را که ممکن است از دست داده اند را تماشا کنند. از آنجایی که سیستم بطور خودکار برنامه ها را ذخیره می کند آنها کاربران می¬توانند به برنامه هایی که از دست داده اند دسترسی داشته باشند.

خرید تلویزیونی -  TV Shopping

از طریق شبکه منحصر بفرد خرید تلویزیونی ، کاربران می توانند خریدشان را از بین سبد محصولات بسیار متنوع انتخاب و از طریق تلویزیون خریداری کنند.

ضبط شخصی برنامه - PVR

خدمات پزشکی -Health TV

خرید بلیط -  TV Ticketing

خدمات کتابخانه ای -  TV Library

دنیای تصویر و صدا -  VOD & AOD

اطلاع رسانی -  Walled Garden

بازی -  Game TV

پنجره آموزشی -  TV Learning

خدمات بانکی -  TV Banking

خدمات مطبوعاتی -  TV Newspaper

خدمات آگهی ، نیازمندی ها - TV Yellow Page

تلویزیون های کنونی و آینده در شکل زیر با هم مقایسه گردیده است


 

 در ادامه به مزیت های دیگر تلویزیون تعاملی می پردازیم.


در یک تلویزیون تعاملی شما مى توانید از یک بانک فیلم، فیلمى دلخواه را براى پخش مختص خود انتخاب کنید، یا با استفاده از آن با افراد دیگر یک بازى انجام دهید، و یا خریدى را از خانه توسط تلویزیون خود انجام دهید.

تلویزیون تعاملی را نه تنها می توان ترکیبی ساکن از دستگاه پخش تلویزیون زنده، پخش ویدئو، ضبط صوت، رادیو، کامپیوتر، کنسول بازی، تلفن، دفتر تلفن، زنگ بیدار کننده از خواب، ساعت، تقویم ، ماشین حساب، مرکز خرید خانگی، مرکز اطلاع رسانی هواشناسی، بورس و غیره دانست، بلکه در آینده ای نه چندان دور تلویزیون تعاملی مدیریت خانه و خانه داری را بر عهده خواهد گرفت و کارهایی از قبیل کنترل چراغها، پرده ها، باز و بسته کردن پنجره ها، دما و برودت اتاق و … را انجام خواهد داد. از این طریق گذار به خانه های هوشمند در آینده نزدیک هموار خواهد شد.

بجز استفاده های خانگی، استفاده دیگر تلویزیون تعاملی در هتل و هتلداری می باشد. در کنار امکانات بیان شده در بالا، ارائه انواع سرویسهای الکترونیکی هتلداری توسط تلویزیون درون اتاقها امکانپذیر است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: صدا و سیما , تلویزیون تعاملی , افتتاح


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٢/۳/۱٤ | ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.