شبکه سلامت تعدادی از مستندهای خوب و کاربردی شرکت‌های بزرگ دنیا را برای پخش از این شبکه خریداری کرده است.

حسین بزرگی مدیر تامین برنامه شبکه سلامت به جام‌جم گفت : هم‌اکنون قسمت‌های جدیدی از مستند‌های اسرار بدن انسان، علم ژنتیک، سلامت و بیماری، علم تغذیه، امداد و نجات، بخش اورژانس، اکتشافات علم پزشکی، آشنایی با جراحی و... از تولیدات داخلی و خارجی در مرحله آماده‌سازی و دوبله قرار دارد. این مجموعه‌ها بزودی از شبکه سلامت به نمایش درمی‌آیند و جدیدترین مستند‌های مرتبط با پیشگیری و درمان در حوزه فردی و اجتماعی در کنار آنها به مخاطبان شبکه سلامت ارائه می‌شود.

 

بزرگی درباره تهیه و تامین مستندهای جدید شبکه سلامت توضیح داد: تعداد زیادی از مستندهای خوب شرکت‌های بزرگ را شناسایی کرده‌ایم. جستجوی آثار ارزشمند همواره در تامین برنامه شبکه سلامت انجام می‌شود. این مستندها بعد از شناسایی، بازبینی و ارزیابی در فهرست خرید قرار می‌گیرند. مستندهای خریداری شده ترجمه و دوبله می‌شوند و در جدول پخش شبکه سلامت جای می‌گیرند.

مدیر تامین برنامه شبکه سلامت درباره معیار انتخاب مستندها گفت: تازگی و جذابیت بصری از مواردی است که در انتخاب مستندها مدنظر قرار می‌گیرد، اما مهم‌ترین ویژگی برای ما آموزنده بودن مستندهاست. بزرگی تاکید کرد، مستندهای شبکه سلامت باید برای مخاطبان آموزنده باشد و به دانش مخاطبان این شبکه تخصصی بیفزاید. شاه‌کلید ارتقای بهداشت فردی و عمومی جامعه آموزش است و برنامه مستند نگاه آموزشی را در قالبی جذاب و دیدنی طرح می‌کند.

مدیر تامین برنامه شبکه سلامت تاکید کرد: برخی مستندهای علمی به مرور زمان سندیت علمی خود را به دلیل پیشرفت علم و دستاوردهای روز علمی از دست می‌دهد. بنابراین لازم است از این لحاظ مستندهای پیشین تلویزیون را در صورت نیاز اصلاح کنیم.

تا امروز تمام مستند‌های شبکه سلامت به صورت تامینی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، اما به گفته بزرگی تولید مستندهای مربوط به حوزه سلامت در دستور کار بوده و مورد اهتمام مدیران شبکه واقع شده است.

وی افزود: در این زمینه گام‌هایی برداشته شده است. طرح اولیه ارائه شده و بزودی تولید مستندهای مرتبط با ماموریت‌های شبکه سلامت آغاز خواهد شد. با توجه به پیشرفت علوم پزشکی در کشور امکان ساخت فیلم‌های مستند با موضوعات متعدد و متنوع وجود دارد که هم می‌توانیم نیاز مخاطبان را برطرف کنیم و هم بر جذابیت‌های شبکه سلامت اضافه کنیم.

مدیر تامین برنامه شبکه سلامت تصریح کرد: تولید و تامین فیلم و مجموعه مستند در شبکه سلامت اهمیت ویژه‌ای دارد، چرا که مستندها جزو پربیننده‌ترین برنامه‌های ما هستند. مخاطبان شبکه در تماس‌های تلفنی و پیامک‌ها درخواست پخش مستندهای بیشتر دارند و حتی برخی از آنها علاقه‌مندند که این مستندها را در اختیار داشته باشند.

بهداشت و درمان فردی و اجتماعی، آموزش پزشکی، محیط‌زیست و سلامت معنوی موضوعات اصلی شبکه سلامت را شکل می‌دهند و مستندهای این شبکه نیز زیرشاخه‌ای از همین موضوعات هستند.

مدیر تامین برنامه شبکه سلامت درباره شیوه تهیه این مستندها گفت: مستندهای شبکه سلامت به دو صورت تهیه می‌شوند، برخی از آنها مستندهایی هستند که پیشتر توسط تلویزیون خریداری شده‌ و در یکی از شبکه‌های تلویزیون به نمایش درآمده‌اند. از آنجا که این مستندها به یکی از موضوعات بهداشت، درمان، آموزش پزشکی یا محیط‌زیست اختصاص دارند، برای پخش در اختیار شبکه سلامت قرار گرفته‌اند. دیگر مستندها هم مستقیما توسط تامین برنامه شبکه سلامت انتخاب شده و در فهرست خرید قرار می‌گیرد.

بزرگی پیش از تاسیس شبکه سلامت در واحد دوبلاژ تلویزیون مشغول کار بوده و درباره بسیاری از برنامه‌ها از جمله مستند‌های حوزه سلامت که قبلا تلویزیون خریداری کرده آشنایی دارد. او در این باره گفت: براساس تجربیات و آشنایی با برنامه‌ها از جمله مستند‌های مرتبط با اهداف شبکه، این آثار را از شبکه‌های دیگر دریافت می‌کنیم و بعد از بررسی و گاه اصلاحات مجدد برای مخاطبان شبکه سلامت پخش می‌کنیم.

مدیر تامین برنامه شبکه سلامت درباره موضوعات مورد توجه این شبکه در انتخاب مستندها توضیح داد: مستندهای مربوط به حوزه سلامت برای شبکه ما اهمیت دارد. البته این حوزه بسیار وسیع است و فقط به پزشکی یا درمان محدود نمی‌شود. موضوعاتی مانند سلامت، ناخوشی، بیماری، دستاوردهای علمی، محیط‌زیست و بسیاری موارد دیگر در حوزه سلامت تعریف می‌شوند.

مستندهای بسیاری در شبکه‌های مختلف تلویزیون درباره موضوعات مربوط به حوزه سلامت به نمایش درآمده و احتمالا در آینده نیز شاهد چنین مستندهایی در شبکه‌های مختلف تلویزیون خواهیم بود. بزرگی درباره پخش انحصاری چنین مستندهایی گفت: معتقدم تولد شبکه‌هایی با ماموریت‌ها و اهداف مشخص یا به اصطلاح تخصصی، ضرورت هدایت مخاطبان به دسترسی از این ظرفیت را بیش از پیش میسر ساخته است. پس بنابراین وجود حجم فراوانی از برنامه‌های پزشکی و درمانی چه به صورت تامینی و چه به صورت تولیدی در تمام شبکه‌های سیما نیازمند تصمیم‌گیری و بازنگری مجدد است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه سلامت


تاريخ : چهارشنبه ۱۳٩٢/٦/٦ | ۱:٠۸ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.