عصر امروز پنجشنبه 31 مرداد با حضور مدیر کل صداو سیمای استان آذربایجان شرقی سامانه شبکه دیجیتال مرند افتتاح شد.

علی نواداد مدیرکل سازمان صدا و سیمای استان آذربایجان‌شرقی در حاشیه این افتتاح در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مرند گفت: با افتتاح این سامانه پوشش شبکه دیجیتال در استان به 65 درصد رسید و با تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر، محمد حسن‌نژاد نماینده شهرستان‌های مرند و جلفا و کمک‌های شهرداری مرند، این سامانه از فروردین ماه سال‌ جاری فعالیت آزمایشی خود را برای استفاده مردم این شهرستان آغاز کرد که امروز این سامانه در ساختمان جدید استقرار یافته و به طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مدیر کل صدا و سیمای استان آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: راه‌اندازی این فرستنده در شهرستان مرند نیازمند اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال بود که یک میلیارد ریال آن توسط شورای اسلامی و شهرداری مرند تامین شد و همچنین احداث ساختمان استقرار سامانه دیجیتال و برق اضطراری نیز توسط شهرداری مرند صورت گرفته، هزینه شده است

راه‌اندازی سیگنال‌رسانی خط زمینی برای نخستین بار در آذربایجان‌شرقی

وی همچنین از راه‌اندازی سیگنال رسانی خط زمینی برای نخستین بار در استان در این شهرستان خبر داد و افزود: بیش از 20 میلیارد ریال برای راه‌اندازی سامانه جدید « اچ دی ام وان» در شهرستان مرند هزینه شده و از مزایای این سامانه می‌توان به پخش زنده برنامه‌های تلویزیونی از هر نقطه شهرستان اشاره کرد.

امکان ارتباط در تمام شبکه‌های سراسری به طور زنده در شهرستان مرند

مدیرکل سازمان صدا و سیمای استان آذربایجان‌شرقی از امکان ارتباط زنده در تمام شبکه‌های سراسری در شهرستان مرند نیز امکان‌پذیر شده است.

دریافت کانال‌های دیجیتالی در شهرستان مرند شامل 85 درصد جمعیت شهرهای مرند، یامچی، کشکسرای، بناب مرند و روستاهای اطراف از دریافت  20 کانال تلویزیونی از قبیل شبکه نمایش و شبکه مستند و شبکه‌های برون مرزی مثل پرس تی وی و آی فیلم و تعداد 21 کانال رادیویی مختلف با کیفیت بسیار بالای دیجیتال مقرر بود تا آخر 93 در مرند دریافت شود، اما به دلیل اهمیت فرهنگی و علاقه اکثر مردم شهرستان برای دریافت این کانال‌ها با کمک شهرداری مرند به صدا و سیما این کانال‌ها از نیمه نخست سال 92 در مرند قابل دریافت شد.

شهرداری مرند برای این کار مبلغ یک میلیارد ریال کمک به حساب صدا و سیما واریز کرد و احداث یک ساختمان شصت متر مربعی را در بالای کوه که فرستنده در آن نصب شده را نیز بر عهده گرفته و یک عدد موتور دیزل ژنراتور نیز برای کار این سیستم در مواقع قطع برق تهیه کرد تا مردم این شهرستان بتوانند شبکه‌های دیجیتال را در این منطقه دریافت کنند.

براساس این گزارش بعد از شهرهای تبریز، مراغه و اهر ، شهرستان مرند چهارمین شهر استان آذربایجان شرقی است که از نعمت شبکه‌های دیجیتال بهره‌مند می‌شود.

در سامانه دیجیتال، تصاویر تلویزیونی به شکل بیت‌های داده یعنی صفر و یک در آمده و پس از فشرده سازی، درهمان پهنای باند فرکانسی آنالوگ ارسال می‌شود.

برای اینکه این تصاویر به شکل قابل نمایش روی تلویزیون منازل در بیاید، لازم است یک دستگاه مبدل در کنار تلویزیون اضافه شود تا تصاویر دیجیتال را دریافت کرده و آنها به دستگاه تلویزیون منتقل نماید. اصطلاحاً این دستگاه، مبدل تلویزیون دیجیتال یا ست تاب باکس (set top box) نامیده می‌شود.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: افتتاح , شهر های دیجیتالی , فرستنده دیجیتال , شبکه های دیجیتال


تاريخ : شنبه ۱۳٩٢/٦/٢ | ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.