/ / / افتتاح فرستنده سوم مشهد و شهرستان های چناران، تربت جام، فریمان، سرخس، تایباد و نیشابور /// آخرین اطلاعات در خصوص مناطق تحت پوشش فرستنده سوم همدان:شهر همدان، رزن، کبودر آهنگ، بهار، فامنین و شهرهای قهاوند، جورقان، صالح آباد، قروه درجزین ، دمق و بخشی از روستا های تابعه برنامه تلویزیونی همه ی نامزد های ریاست جمهوری در صفحه ی اصلی
قاب تصویر بینندگان سیمای جمهوری اسلامی به فرمت 16:9 ارتقاء یافت

نسبت تصاویری که از شبکه های یک ، دو ، چهار ،پنج ، نمایش ، قرآن ،ورزش ، آموزش ، سلامت و نسیم پخش می شوند از فرمت 4:3 به 16:9 ارتقاء یافت

به گزارش روابط عمومی معاونت فنی سازمان صدا وسیما ، نسبت تصاویر دریافتی مخاطبان در سراسر کشور از وضعیت غیر عریض 4:3 به وضعیت عریض استاندارد 16:9 ارتقاء یافت و مردم می توانند تصاویر مطلوب عریض را بدون حالت دفرمه در نمایشگرهای عریض خود مشاهده کنند.

این امر با تلاش و جدیت مهندسان معاونت فنی رسانه ملی در ادارات کل فنی پخش، ارتباطات زمینی و ماهواره ای، همچنین فرستنده های تلویزیونی و در اقدامی هماهنگ و جهادی با صرف حداقل هزینه و در مدت زمان بسیار کوتاه اجرا شده که یک جهش بزرگ فنی و کیفی محسوب می شود و افزایش رضایتمندی مخاطبان رسانه ملی را در بر خواهد داشت.

بر اساس این گزارش،مخاطبان رسانه ملی می توانند ارتقاء کیفیت پخش برنامه های تلویزیونی را از فرمت 4:3 به 16:9 از طریق گیرنده های تلویزیونی خود در منازل مشاهده کنند.

تا پیش از این، گیرنده های تلویزیونی عریض مخاطبان، تصاویر را 4:3 پخش می کرد و در کناره های تصویر باند سیاه رنگی مشاهده می شد که بینندگان با ورود به قسمت تنظیمات گیرنده های خود ، برای حذف سیاهی ها، اندازه ی تصویر را به فرمت 16:9 تغییر می دادند که این امر باعث دِفُرمه شدن تصاویر می شد ، لیکن با این اقدام معاونت فنی رسانه ملی، تصاویر از مبداء یعنی استودیوهای پخش برنامه های تلویزیونی با فرمت 16:9 ارسال می شود که نه تنها دفرمه نیست بلکه مانند پرده عریض سینما حاشیه های بیشتری از تصاویر را در معرض دید بیننده قرار می دهد.

تلاش مهندسان معاونت فنی رسانه ملی،آنجا بیشتر نمایان است که بدانیم اولا 27 دوربین استودیویی موجود در9 استودیوی پخش سازمان به این قابلیت یعنی (SD16:9) ارتقاء پیدا کردند. همچنین تصاویری که به شکل تامینی قبلا تولید شده اند به این قابلیت ارتقاء پیدا کرده و دست آخر اینکه تولید گرافیک، متن و لوگوی شبکه ها توسطGraphic Systems  و Character Generator باید با استاندارد عریض 16:9 صورت بگیرد که سیستم های قبلی برای پیدایی این قابلیت ، ارتقاء یافتند.

در مورد تصاویر تامینی که قبلا تولید شده اند نیز تجهیزات سِروِر پخش (Playout Server) و سایر ملزومات چرخه پخش چند رسانه ای از جمله Injest Servers  و Non linearEditingsبه استاندارد 16:9 سوئیچ شدند. در عین حال ملاحظاتی در فرستنده و انتقال سیگنال باید صورت می گرفت و بخش تولید نیز آمادگی تامین محتوای پخش به صورت عریض(16:9wide) را کسب می کرد که با تمهیدات اندیشیده شده، این ارتقاء فنی میسر شد  که تاثیر بسزایی در کیفیت محتوایی و افزایش رضایتمندی مخاطب دارد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , صداوسیما


تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٥/٢/٢٠ | ٧:۱٢ ‎ق.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.