/ / / افتتاح فرستنده سوم مشهد و شهرستان های چناران، تربت جام، فریمان، سرخس، تایباد و نیشابور /// آخرین اطلاعات در خصوص مناطق تحت پوشش فرستنده سوم همدان:شهر همدان، رزن، کبودر آهنگ، بهار، فامنین و شهرهای قهاوند، جورقان، صالح آباد، قروه درجزین ، دمق و بخشی از روستا های تابعه برنامه تلویزیونی همه ی نامزد های ریاست جمهوری در صفحه ی اصلی

مشاور هنری سازمان صداوسیما از تغییر گرافیکی شبکه‌های تلویزیون در آینده‌ای نزدیک خبر داد و در عین حال نگاه ویژه رییس سازمان صداوسیما را دلیلی بر تحقق این امر دانست

محمدعلی قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا تاکید کرد: گرافیک تلویزیونی در ایران با شیوه نوین، ابتدا از شبکه‌های برون مرزی و به ویژه شبکه «پرس‌تی‌وی» به وجود آمد. همه این اتفاقات به این دلیل است که دکتر سرافراز - ریاست سازمان صداوسیما - همیشه نگاه ویژه و متخصصانه‌ای به موضوع گرافیک شبکه‌ها داشته و دارند و همین نگاه ویژه ایشان باعث شد که بحث گرافیک شبکه‌های تلویزیون به شکل تخصصی‌تر پیش برود.

او در ادامه همین مطلب توضیح داد: درخصوص بحث گرافیک شبکه‌های تلویزیونی، چیزی که به طور مشخص عنوان شده این است که شبکه‌ها به سمت ایجاد هویت بصری می‌روند و برای دسترسی به این هویت بصری با یکدیگر رقابت می‌کنند. نکته قابل توجهی که می‌توان درخصوص بحث گرافیک شبکه‌های تلویزیون به آن اشاره کرد، تعدد شبکه‌های تلویزیون است که به نظرم بحث هویت بصری آنها باعث می‌شود تا این شبکه‌ها بهتر و بیشتر در ذهن مخاطبانشان شکل بگیرد؛ به عنوان مثال شبکه سه سیما که مدتی است با رویکرد جدید گرافیکی به روی آنتن می‌رود، یک خط و منش گرافیکی جدید برایش طراحی شده که این اقدام اکنون در این شبکه در حال انجام است.

مشاور هنری سازمان صداوسیما سپس خبر داد: به زودی قرار است همین اتفاقی که در شبکه سه افتاده است، در شبکه تهران نیز ایجاد شود. با مدیریت خوبی که آقای احسان کاوه به عنوان مدیر در شبکه تهران دارند، به زودی این اتفاق در این شبکه خواهد افتاد و شبکه تهران با گرافیک منحصر به فرد و هویت بصری جامع و یکپارچه به کارش ادامه خواهد داد.

او در پاسخ به اینکه چه زمانی شبکه اچ‌دی تهران رسما افتتاح می‌شود؟ اعلام کرد: اطلاع دقیقی از زمان راه‌اندازی این شبکه ندارم ولی می‌توانم بگویم که این اتفاق به زودی و کمتر از یک ماه آینده خواهد افتاد.

قاسمی همچنین خبر داد: سایر شبکه‌های تلویزیون همچون شبکه‌های پویا و دیگر شبکه‌ها قرار است در آینده‌ای نزدیک یک روند رو به رشدی را در بخش گرافیک و ایجاد هویت بصری داشته باشند و طی چند ماه آینده با گرافیک جدید و هویت بصری جدید نیز بهره‌برداری شوند. به عنوان مثال شبکه آی‌فیلم اخیرا کل گرافیکش را تغییر داد که شامل وله‌های تصویری، پرکننده‌ها و لوگوی این شبکه می‌شود که به تازگی این اتفاق افتاد. به نظرم تمام این اقدامات به هویت بصری یک شبکه کمک می‌کند. در کل همه شبکه‌های تلویزیون قرار است به این سمت بروند و گرافیک‌هایشان را یونیک‌تر کنند.

مشاور هنری سازمان صداوسیما سپس از یک اقدام جدید در شبکه‌های تلویزیون در بخش گرافیکی خبر داد و اعلام کرد: یک کار جدید دیگر که به زودی شاهد آن خواهیم بود، این است که یک وحدت رویه در بخش گرافیک شبکه‌های تلویزیون ایجاد خواهد شد. ایجاد هویت بصری فقط در زمینه گرافیک و موشن گرافیک نیست بلکه موسیقی، دکور و تغییر در ریتم برنامه‌سازی از سایر ملزومات ایجاد هویت برای شبکه‌های تلویزیون است. بر این اساس آنچه که مشخص است این است که تمام شبکه‌های تلویزیون در آینده‌ای نزدیک با قطع قدیمی فرمت «اس‌دی چهار به سه» خداحافظی می‌کنند و فرمت «اس‌دی 16 به 9» در گام اول و سپس فول اچ‌دی شدن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی در پایان گفت: در پی این اقدام قرار است موسیقی‌های اورجینال برای شبکه‌های تلویزیون تهیه شود و آهنگسازان بر اساس حال و هوای گرافیک‌ شبکه‌ها، برایشان موزیک طراحی کنند. این اتفاق اکنون در حال برنامه‌ریزی است و در شبکه سه سیما این اقدام در حال انجام است اما شبکه تهران و سایر شبکه‌ها هم به‌زودی از این جریان بهره‌مند خواهند شد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه hd


تاريخ : پنجشنبه ۱۳٩٤/۱٠/٢٤ | ۳:٠٧ ‎ق.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.