/ / / افتتاح فرستنده سوم مشهد و شهرستان های چناران، تربت جام، فریمان، سرخس، تایباد و نیشابور /// آخرین اطلاعات در خصوص مناطق تحت پوشش فرستنده سوم همدان:شهر همدان، رزن، کبودر آهنگ، بهار، فامنین و شهرهای قهاوند، جورقان، صالح آباد، قروه درجزین ، دمق و بخشی از روستا های تابعه برنامه تلویزیونی همه ی نامزد های ریاست جمهوری در صفحه ی اصلی

سوم آذرماه، شبکه پنج سیما 20 ساله می‌شود. شبکه پنج سیما یا همان شبکه تهران سابق، آذرماه سال 74 با هدف پاسخ‌گویی به نیازهای شهری، اجتماعی، فرهنگی، دینی و سیاسی استان تهران و انعکاس، تبیین مسائل و موضوعات مربوط به آن تأسیس شد. 19 سال از این مأموریت شبکه تهران گذشت تا آنکه سال گذشته، 29 آذر ماه 1393 از حالت شبکه استانی تهران خارج شد و به شبکه سراسری پنج سیما تغییر رویکرد داد و بنا بر سیاست‌های جدید مدیران رسانه‌ملی، شبکه‌ای با موضوع تخصصی اقتصاد آغاز به‌کار کرد. شبکه‌ای که جای آن در کنار سایر شبکه‌های ورزش، سلامت، آموزش، قرآن و... خالی بود، اما با آغاز مدیریت جدید رسانه‌ملی، این اتفاق مبارک محقق شد. به‌مناسبت سالگرد شبکه پنج سیما ، در یکی از روزهای سرد پاییزی به ساختمان اداری این شبکه رفتیم و با مدیران گروه‌های تولیدی و برخی از تهیه‌کنندگان برنامه‌های شاخص آن گفت‌وگو کردیم.

 برنامههای متنوع در قاب تصویر

 برنامه‌های شبکه پنج سیما از ساعت 6:30 بامداد شروع می‌شود و 2 بامداد به پایان می‌رسد. محمدرضا شریفی، مدیر تأمین‌برنامه شبکه پنج سیما برایمان چنین توضیح می‌دهد: جدول پخش برنامه شبکه پنج، شامل برنامه‌های روزانه یا هفتگی با موضوعات اقتصادی، برنامه‌های زنده، تولیدی و... است. علاوه بر این، دو باکس خبر18:30 و 24 نیز داریم. او می‌افزاید: در تهیه مستندها سعی می‌کنیم، محتوای آثار بر محور موضوعات اقتصادی مانند کارآفرینی، اشتغال، تولید، اقتصاد خانواده مبتنی بر سبک زندگی ایرانی- اسلامی و... باشد که خوشبختانه این نوع مستندها با استقبال خوب مخاطبان همراه شده‌است که مستند تأمینی “یک لقمه نان” از جمله این مستندهاست.

 فهم مشترک در مسائل اقتصادی

 تبیین و بررسی مباحث اقتصادی، تجاری و بازرگانی در سطح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی مهم‌ترین سرفصل‌های کاری گروه اقتصاد و توسعه شبکه پنج است که در دو حوزه اقتصاد خرد و کلان در قالب برنامه‌های مجله اقتصادی، گفت‌وگو محور، ترکیبی و... فعالیت می‌کند. مجله صبحگاهی روزآمد، اقتصاد ایران، مثبت و منفی پنج و... برنامه‌های این گروه تخصصی شبکه پنج سیماست که در ارائه موضوعات اقتصادی به مخاطبان از رویکرد جدیدی استفاده می‌کند.

 مجله تصویری روزآمد با گویشی ساده و مخاطب پسند

 اگر بیننده همیشگی برنامه‌های شبکه پنج باشید، حتماً با مجله تصویری روزآمد آشنا هستید. برنامه صبحگاهی روزآمد با آیتم‌های متنوع و مختلف، جدیدترین موضوعات اقتصادی روز کشور را به اطلاع مخاطبان و فعالان اقتصادی می‌رساند. امیرحسین خرمشاهی، تهیه‌کننده و کارگردان مجله تصویری روزآمد در این خصوص می‌گوید: مباحث اقتصادی یکی از اساسی‌ترین مشکلات زندگی جوامع بشری این روزهای جهان به‌شمار می‌آید، اما ارائه سخت و تئوریک آن‌ها سبب شده تا بسیاری از شهروندان از آن فاصله گیرند. ساختاری که “مجله تصویری روزآمد” آن را شکسته  تا  براساس آن «توسعه اقتصادی» را با گویشی ساده و مردم‌پسند، اما زیر چتر تعاریف تئوریک اقتصادی دنبال کند.

  به این منظور “روزآمد “ که هر روز صبح ساعت 10 از شبکه پنج سیما پخش می‌شود، لحن تازه‌ای در گفتمان اقتصادی برای خود خلق کرده است، به‌گونه‌ای که برخلاف این باور که «ابتدا به هدف تیراندازی کن و سپس دور آن خط قرمز بکش» هدف را به‌طور دقیق شناسایی و همت می‌کند تا با بیانی تازه، ذائقه مردم را در حوزه اقتصاد به هدف نزدیک‌تر کند. در همین خصوص و با استناد به گفته‌های کارشناسان این برنامه تلویزیونی، تلاش بر این است تا بخش زیادی از شهروندان به‌عنوان کنشگران اصلی اقتصادی و بازیگران طراز نخست این عرصه بتوانند برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در زمینه اقتصاد از حالت منفعل به فردی فعال تغییر وضعیت دهند. این اتفاق در ذیل سرفصل‌هایی نو درباره اقتصاد تعریف می‌شود که به‌ظاهر الگویی جهانی است، اما لعابی از جنس فرهنگ ناب ایرانی برای آن درنظر گرفته شده‌است تا بر این اساس، شیوه‌ای مدرن از زبان اقتصاد ایجاد شود. گفته‌هایی که جملگی آن‌ها در نهایت به توسعه اقتصادی، روان‌سازی فضای کسب و کار، تسهیل تجارت و خلق ثروت منتهی خواهد شد و در این زمینه جغرافیای برنامه صرفاً از دایره استودیوی تلویزیونی خارج شده تا  با سفرهای هفتگی، روایت مستندی از فرصت‌های اقتصادی سرزمین عزیزمان باشد.

 توجه به هنرمندان عرصه صنعت و قدردانی از آنان در فرش قرمز “روزآمد” ارائه‌ای نو و بدیع از معرفی الگوهای تلاش و پایداری برای عزت ایران عزیز است که در “روزآمد” سنت پایداری شده تا کارآفرینان برتر “تندیس سپاس” را از دست رسانه‌ملی به نمایندگی از مردم دریافت کنند و بدانند و ببینند که رسانه‌ملی اراده‌ای قوی و پیوسته در حمایت از اقتصاد و توسعه دارد.

  علاوه بر این، در بخش‌های متنوع تولیدی مستند و کارشناسی، برنامه زنده “روزآمد”  تلاش کرده خودش را همتای نامش به‌روز نگه دارد و صدای مردم را در عرصه اقتصادی رسا بشنود. به‌طوری‌که با راه‌اندازی کانال‌های مجاز ارتباطی در فضای مجازی حضوری فعال پدید آورده که این موضوع می‌تواند زمینه شنیدن دغدغه شمار زیادی از شهروندان را فراهم آورد تا براساس آن «نیازسنجی» مناسبی برای ارائه یک برنامه اقتصادی «خواص‌پسند» از جنس «عوام فهم» فراهم باشد.

 توقف ممنوع  در کنار خانه آرام من

 “اقتصاد و جامعه” یکی دیگر از گروه‌های تخصصی شبکه پنج سیماست که در حوزه اقتصاد خرد فعالیت دارد. این گروه با تولید برنامه‌های مختلف، نگاهی اجتماعی به مسائل اقتصادی روز جامعه دارد. مهدی خلجی مدیر گروه اقتصاد و جامعه شبکه پنج در این‌باره توضیح می‌دهد: اقتصاد هر جامعه تأثیر زیادی بر زندگی مردم و فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها دارد. در این گروه سعی داریم، مسائل روز جامعه را در حوزه اقتصاد مطرح و تحلیل کنیم. معرفی و تلاش فعالیت‌های اقتصادی مردمی، معرفی مخترعان، مبتکران و پیگیری موانع گسترش فعالیت‌های اقتصادی مردمی، نمونه‌ای از آن است. ایرانشهر، توقف ممنوع، خانه آرام من و... از برنامه‌های این گروه است.

 90 دقیقه انتقاد در اقتصاد

 برنامه تولیدی”توقف ممنوع” کاری از گروه اقتصاد و جامعه شبکه پنج سیماست که موضوعات اقتصادی را با رویکردی مطالبه‌گرانه و پرسشگرانه پیگیری می‌کند. به بیان دیگر، این برنامه، برنامه‌ای انتقادی در حوزه اقتصاد و فرهنگ اقتصادی است.

 مخاطبان رسانه‌ملی، محمد دلاوری؛ مجری بخش خبری 20:30 را به‌خوبی می‌شناسند که این‌بار اجرای یک برنامه اقتصادی را بر عهده دارد. برنامه هفتگی “توقف ممنوع”، بخش‌های مختلفی دارد. انتخاب موضوع مورد بحث برنامه شاید یکی از جذابیت‌های آن باشد که مخاطبان را به‌مدت 90 دقیقه، چهارشنبه شب‌ها باخود همراه می‌کند. فساد اقتصادی، برند و مارک و... نمونه‌ای از این موضوعات است.

 مخاطبان، مهمان خانه آرام میشوند

 سری جدید برنامه “خانه آرام من” از گروه اقتصاد و جامعه در مرحله تولید قرار دارد و به‌زودی از شبکه پنج سیما روانه آنتن می‌شود. بیش‌تر مخاطبان رسانه‌ملی با این برنامه آشنا هستند. امیرمهرداد خسروی، کارشناس این برنامه، مباحث دینی را با شیرینی و سادگی خاصی بیان می‌کند. شاید همین موضوع سبب شده تا با اقبال بینندگان روبه‌رو شود.

 در قسمت‌های جدید “خانه آرام من” که با حضور مخاطبان ضبط و تولید می شود، درکنار خسروی از مخاطبان به‌عنوان مجری برنامه استفاده می‌شود. این برنامه در 26 قسمت 60 دقیقه‌ای تولید می‌شود و موضوع مباحث آن از دانایی افراد تا شناخت، موضوعات قبل از ازدواج مانند انتخاب همسر، مسائل جوانان، تأثیر ازدواج صحیح و شکل‌گیری خانواده و رفتار اقتصادی مورد توجه قرار می‌گیرد و در بخش دوم، موضوعات بعد از ازدواج بررسی می‌شود. در سری جدید این برنامه سعی شده، برنامه‌ای کارآمد در زمینه نهاد خانواده به‌دور از کلیشه و تکرار به مخاطبان عرضه شود.

  ایرانشهر، یک مجله اقتصادی شبانه

 مجله اقتصادی شبانگاهی “ایرانشهر” برنامه‌ای است که به موضوعات اقتصاد خرد می‌پردازد. این برنامه کار دیگری از گروه اقتصاد و جامعه است و سه هدف اصلی؛ یعنی ارتقای آگاهی خانواده از مسائل اقتصادی، ارائه آخرین اخبار اقتصادی به مخاطبان و نمایش یک برنامه اقتصادی جذاب را دنبال می‌کند.  ایرانشهر در سه شب اول هفته، یعنی از شنبه تا دوشنبه به موضوع “اقتصاد و خانواده”، “اقتصاد و کارآفرینی” و “اقتصاد و جامعه” از شبکه اقتصاد می‌پردازد و محسن آزادی مجری و حسام مزینانی در یک دکور بزرگ و متفاوت برگرفته از نمادها و نشانه‌های اقتصادی برای مخاطبان برنامه اجرا می‌کنند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه تهران


تاريخ : چهارشنبه ۱۳٩٤/٩/٤ | ۳:٤۱ ‎ق.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.