/ / / افتتاح فرستنده سوم مشهد و شهرستان های چناران، تربت جام، فریمان، سرخس، تایباد و نیشابور /// آخرین اطلاعات در خصوص مناطق تحت پوشش فرستنده سوم همدان:شهر همدان، رزن، کبودر آهنگ، بهار، فامنین و شهرهای قهاوند، جورقان، صالح آباد، قروه درجزین ، دمق و بخشی از روستا های تابعه برنامه تلویزیونی همه ی نامزد های ریاست جمهوری در صفحه ی اصلی

مدیر شبکه مستند سیما از بازسازی و ترمیم 10 هزار دقیقه از تصاویر مربوط به دفاع مقدس خبر داد که قرار است در هفته دفاع مقدس به روی آنتن برود.

به گزارش خبرنگار رادیو تلویزیون خبرگزاری فارس ، صبح امروز طی مراسمی در دفتر شبکه مستند از گنجینه های مستند دفاع مقدس و اولین تصاویر دفاع مقدس با فرمت اچ دی رونمایی شد.

در این مراسم که با پخش مستند یک دقیقه‌ای از دوران دفاع مقدس آغاز شد امیر تاجیک مدیر شبکه مستند گفت: امروز یکی از روزهای مهم در تقویم شبکه مستند است و مفتخریم که برای اولین بار در کشور از تصاویر مستندهایی که ترمیم شده با فرمت HD رونمایی می‌کنیم.

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که همواره روی آن تاکید داشتیم استفاده از داده‌های صدا و سیما و تحویل آن به مخاطبین بود و از مدتی پیش جمع آوری این مستندات در اولویت‌های اجرایی ما قرار داشت.

تاجیک ادامه داد: از این بابت بسیار خوشحالیم تصاویر مربوط به دفاع مقدس برای اولین بار از مجموعه مستندهای این شبکه با فرمت HD پخش خواهد شد.

وی با اشاره به سخت بودن ترمیم‌سازی مستندهای آرشیوی بیان داشت: همان طور که می‌دانید کار ترمیم مستندهای آرشیوی بسیار هزینه و زمان بر است اما برای ما دارای برکات بسیاری است و به نمایش گذاشتن این تصاویر از شبکه مستند و سایر شبکه سیما برای ما و مردم بسیار خوشایند است.

تاجیک درباره مستندهای موجود با فرمت HD از شبکه مستند بیان داشت: حدود 25 ساعت از راش‌های دفاع مقدس در قالب 7 مستند 30 دقیقه‌ای آماده پخش از این شبکه با شروع هفته دفاع مقدس خواهد بود. همچنین همین مجموعه با توجه به درخواست سایر شبکه های سیما در اختیارشان قرار خواهد گرفت. وجود این تصاویر  کمک زیادی به انتقال خاطره بصری در اذهان سایر نسل‌ها خواهد شد.

وی درباره ادامه بازسازی و ترمیم مستندها از شبکه مستند اظهار داشت: ما سعی می‌کنیم آثار بیشتری را در زمینه مستند و در سایر ژانرها بازسازی کرده و روانه آنتن کنیم.

به گزارش فارس، در فواصل صحبت‌های تاجیک کلیپ‌های یک دقیقه ای از مجموعه مستندهایی چون گنجینه آسمانی برای حضار پخش شد.

در ادامه مراسم نیز سعید انبارلویی مدیرکل آرشیو سازمان صدا و سیما درباره ترمیم مستندها گفت: همان طور که می‌دانید ضبط تصاویر مستند جنگ با شرایطی سخت و دشوار مواجه بوده است و نسل دوم و سوم جنگ در دهه 70 بخش عمده ای از این تصاویر مستند در  مستندهای شهید آوینی دیده‌آند که همه آن‌ها به خاطر مشکلات کیفیتی فرمت بصری مطلوبی نداشته‌اند.

وی ادامه داد: بازسازی این تصاویر در حقیقت روایتی جدید از دفاع مقدس است که حتی کهنسالان نیز چنین تصاویری را ندیده‌اند؛ چرا که در آن‌ها رنگ‌ها و تصاویر به صورت زنده بازسازی شده است.

انبارلویی ادامه داد: امیدواریم چنین اقدامی رویداد فرخنده‌ای باشد تا مخاطب تلویزیون در صحنه نمایشگر خانگی خود از این تصاویر استفاده کند و ما نیز دین خود را به عزیزانمان در آن دوره دفاع مقدس ادا کرده باشیم.

وی درباره نحوه بازسازی این مستندها نیز افزود: توسط اسکنر، فریم به فریم فیلم‌ها بازسازی می‌شود که در این زمینه فرایند تکنولوژی به خوبی به کمک ما آمده است. اسکن اولیه بدون بازسازی است و در مراحل بعدی بازسازی و ترمیم شروع می‌شود.

وی درباره برآوردی که در حال حاضر در شبکه مستند از این تصاویر ترمیم شده وجود دارد نیز گفت: هم اکنون حدود 10 هزار دقیقه تصاویر اصلاح شده برای پخش داریم و قرار است تجهیزات جدیدی برای این موضوع خریداری کنیم. تا کند بودن دستگاه‌ها از سرعت کاری ما نکاهد.

انبارلویی با اشاره به اولویت رسانه ملی در ترمیم سازی آثار مستند نیز بیان داشت: اولویت رسانه ملی در زمینه بازسازی از مستندها بعد از ژانر دفاع مقدس، مستندهای قبل و بعد از انقلاب است که قطعا در این زمینه سفارش شبکه های صدا و سیما در دستور کار ما قرار خواهد گرفت.

مدیر شبکه مستند در پاسخ به اینکه آیا آثار دهه 40 و 50 ممیزی شده اند، توضیح داد: به دلیل نظارت قوی رژیم پهلوی بر بحث فیلمسازی، مطبوعات و رسانه ها، عمده موضوعات غیرسیاسی و مسائل اجتماعی نرم مورد توجه مستندسازان قرار گرفته است. بنابراین ممیزی خاصی برای پخش این آثار وجود ندارد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , تلویزیون hd , شبکه مستند


تاريخ : یکشنبه ۱۳٩٤/٦/٢٩ | ۱:۳۸ ‎ق.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.