شبکه شما رنگین کمانی از اقوام ایرانی

شبکه«شما» تنها شبکه ایی است که می توان به آن شبکهای با برنامه‌های کاملا ایرانی اطلاق کرد،شبکه ایی که سعی دارد مخاطبان خود را با فرهنک و سنت های قومیت های ایرانی آشنا کند.خبرنگار روابط عمومی رسانه ملی در گزارشی با مدیران این شبکه به گفت وگو نشسته است.

شبکه شما که دومین شبکه تلویزیونی رسانه ملی است که تنها بصورت دیجیتال پخش می‌شود وارد سومین سال حیات رسانه ای خود شد.ترویج نظام ارزشی اسلامی ایرانی، فرهنگ‌ و سنت‌های اصیل ایرانی به منظور ایجاد محیط مساعد، شاد و صمیمانه میان اقشار مختلف مردم، آشنایی مخاطبان با فرهنگ گذشته وحال ایران، ایجاد فرصت ومیدان رقابت برای تولیدات شهرستان ها در جهت پیشرفت برنامه سازان مراکز، مهم ترین اهداف راه اندازی این شبکه است.برای آشنایی خوانندگان هفته نامه با این شبکه که به گفته مدیرانش ،آرامبخش ترین، شاد ترین ،رنگی ترین وایرانی ترین شبکه است گزارش زیر تقدیم می شود.


شبکه شما،مردم ایران
دکتر احمدی افزادی
مدیر شبکه شما
  هدف از تأسیس شبکه شما چه بوده؟
یکی از اهداف راهاندازی شبکه شما آشنایی مخاطبان با فرهنگ، آداب و رسوم، پوشش، گویش، موسیقی و زیباییهای اقوام ایران و ایجاد امید ، نشاط  و آرامش  بیشترمردم است. شبکه شما از هر چه که آرامش خانوادههای ایرانی را به هم بزند پرهیز میکند. دیگر از اهداف و مأموریتهای شبکهشما ایجاد فرصت برای تولیدات مراکز و شهرستانها بود تا به آنها میدان رشد داده شود.


 چقدر به اهدافتان نزدیک شده اید؟
فکر میکنم بعد از دو سال برای معرفی ایران و فرهنگ غنی آن به جایگاه خوبی رسیدهایم، در قیاس با دیروز به مراتب پیشرفت کردهایم، ولی برای رسیدن به فردایی بهتر خیلی باید کار کنیم.قطعاً همه همکاران ما در شبکه شما به شدت تلاش میکنند تا به موقعیتهای خیلی بهتری دست یابند.


 چقدر بیننده دارید و مخاطبان شبکه شما از چه قشرهایی هستند؟
بر مبنای آمار نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان شبکه  شما با مخاطب 7 درصد کارش را شروع کرد و اکنون میزان مخاطبانش به 25درصد رسیده است و این آمار خیلی خوبی برای یک شبکه تازه تأسیس است و نشان میدهد که این شبکه به سرعت رشد کرده و از برخی شبکههای قدیمی آنالوگ هم مخاطب بیشتری دارد. البته این نکته را باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از مردم کشور ما هنوز دستگاههای گیرنده دیجیتال (ست آپ باکس) ندارند.


 نام شبکه بر چه مبنایی انتخاب شد؟
«شما» مخفف «شبکه مردم ایران»  است و تعبیر رئیس سازمان این است که شبکه ایران، همین شبکه شما است.


 خودتان از این درصد بیننده راضی هستید؟
معتقدیم میزان مخاطب شبکه باید خیلی بیشتر از 25درصد باشد؛ یعنی میزان مخاطب امروز ما نسبت به ظرفیتها و توانمندیها و جذابیتهای موجود در شبکه، کم است. اگر شبکههای داخلی ما به صورت معین یکدیگر عمل کنند نتیجه بهتر خواهد شد. دوستان ما در همه حوزههای سیما باید بدانند که برای مخاطبان و مردم هیچ تفاوتی ندارد که یک شبکه مربوط به کدام بخش یا معاونت سازمان است. مهمترین توقعی که مخاطبان شبکه شما از صداوسیما دارند این است که برنامههای شبکه شما در شبکه های دیگر رسانه ملی معرفی و تبلیغ شود 


  تبلیغ مگر چقدر در جذب مخاطبان مؤثر است؟مگر نه اینکه بهترین تبلیغ برای هر شبکه، محتوا و کیفیت برنامه های آن شبکه است؟
خیلی مؤثر است اگر مؤثر نبود این همه تیزر و زیرنویس ساخته نمیشد و شبکه های دیگر این کار را نمی کردند، در صورتی که میبینیم مرتب برنامه های گوناگون شبکه ها درشبکه های دیگر سیما به روشهای مختلف تبلیغ میشود این کارباید به شکل کامل صورت گیرد، نه به صورت ناقص و با نگاه بخشی.


 چه برنامه هایی را در شبکهشما  پخش میکنید؟
 بیش تر برنامه های شبکه های استانی را پخش می کنیم.
مادامی که هنرمندان متعهد و توانمند و برنامهسازان با انگیزه سراسر ایران در شبکههای استانی امکان برنامهسازی دارند ما اقدام به برنامه سازی در تهران نمیکنیم ؛ چرا که آن ها در شبکههای آنالوگ غالباً فرصت عرض اندام و هنرنمایی ندارند و شبکه شما محل فرصت دادن به نیروهای توانمند و دلسوز شهرستانی است که قبلاً خیلی به آنها میدان نمی دادند.
البته  دربعضی موارد شبکه شما برنامه تولید می کند، مثل برنامه «هفت ترانه»، ولی این یک روند همیشگی نیست .


 تولیدات شبکه«شما»چیست؟
تولیدات ما غالباً برنامههای کوتاهمدت و میان برنامهای است برای افزایش ضرباهنگ شبکه. در حقیقت برنامه تولیدی شبکه به تپش قلب برنامه های استانها کمک میکند و حداکثر زمان آنها 10 دقیقه است البته غیر از برنامه 60 دقیقهای «هفت ترانه».


 هدف از ساخت برنامه«هفت ترانه»  چیست؟
ما دیدیم که ظرفیت موسیقیایی زیادی در فرهنگ اقوام ایران وجود دارد که به مرور زمان در حال فراموشی بود و درکوران جذابیت موسیقی پاپ، ترانههای محلی مورد کم مهری واقع میشدند. سعی کردیم در هفتترانه نغمهها و ترانههای بدونساز محلی (آکاپلا)  را در کنار موسیقی سنتی و پاپ مطرح نماییم و بینندگان را با فرهنگ گذشته خود آشنا کنیم.
این نوع برنامه ها کمک میکنند که جوانان ما به سراغ موسیقی و ترانه های غربی نروند و در حقیقت با گرایش جوانان به سوی موسیقی غربی مبارزه می کنیم.


   شبکه شما زیاد موسیقی محلی پخش میکند .چرا؟
ما 20 شبکه داریم که از طریق دستگاه ست آپ باکس دریافت میشود، به خاطر مأموریت های گوناگون و داشتن دغدغه های دیگر، خیلی کم به اقوام و فرهنگها ، موسیقی و ترانه های محلی میپردازند. بنابراین حجم پرداخت شبکه شما به موسیقی و ترانههای محلی، حجم متعادلی است و ازنظر ما زیاده روی صورت نگرفته است. ما باید داشته های خود و فرهنگ ایرانی را به خوبی به جوانان عرضه کنیم.


 کدام مرکز بیشتر به شبکه شما برنامه تحویل می دهد؟
میان مراکز سهم بندی نکردهایم و برای هر مرکز سهمی در شبکه شما اختصاص ندادهایم، بلکه ما بهترین برنامه های مراکز را برای پخش در شبکه شما انتخاب میکنیم و براساس یک قاعده و مکانیسم دقیق آن را انتخاب میکنیم. در حوزه کارهای نمایشی بعضی مراکز قویتر هستند و کارهای خوبی ارائه می کنند.


 شبکه شما با گردشگری چه نسبتی دارد و چقدر موفق بوده؟
شبکه شما ذاتاً یک شبکه گردشگری است و اگر کسی بخواهد ایران را از طریق تلویزیون بشناسد به جرأت میتوان گفت بهترین شبکه برای ایران شناسی، همین شبکه شما است و امیدواریم با هماهنگی و هم افزایی بتوانیم گردشگری و ایران گردی را در کشورمان تقویت کنیم.


 فیلم، تله فیلم و سریال هم تولید می کنید؟
تولید تله فیلم و سریال ما در شبکههای استانی صورت میگیرد و شبکه شما سفارش دهنده است و خودش مستقیم به کار تولید نمی پردازد. شبکه شما راهبر است نه کاربر.


 مهمترین مشکل مراکز برای تأمین برنامه برای شبکه شما چیست؟
مهم ترین و بزرگترین مشکل، نگاه متفاوت ونابرابر به تولید در تهران وشهرستان است ؛ یعنی اگر دو برنامه با مختصات یکسان و مشابه، یکی در تهران و برنامه دیگر در مراکز تولید شود با نگاه مساوی به آنها توجه نمیشود و در حقیقت اعتبار و بودجه برنامهای که در تهران تولید میشود بیشتر است که به نظر من این کار اشتباه است. مراکز ما واقعاً با کمبود امکانات و اعتبارات رو به رو هستند.


 جدیدترین کارتان در این شبکه چیست؟
کار تازهای را در شبکه شما شروع کرده ایم تحت عنوان برنامه سازان همراه که با استفاده از قاب دوربین های دیجیتالی تلفن های همراه است و بینندگان می توانند تصاویر و قطعه های کوتاهی را که خود فیلمبرداری کرده اند برای پخش از شبکه شما بفرستند.


*********************
شبکه شما  یک شبکه ایران شناسی است
 حمید حامدی
 قائم مقام مدیر شبکه شما
شبکه شما آمیزه و گلچینی از تمام تولیدات مراکز است. این شبکه می تواند مرجع خوبی برای ایرانشناسی و مرکزی برای حفظ فرهنگ اقوام ایران باشد؛ مسائل فرهنگی دغدغه امروز دنیاست که از آن به عنوان محیط زیست فرهنگی یاد می کنند.
این بخشی از گفته های حمید حامدی قائم مقام مدیر شبکه شما است که به گفته خودش در کارنامه رسانه ای خود سردبیری اخبار  شبکه های سازمان ، طراحی و ابداع اخبار جوانه ها و اخبار شبانگاهی شبکه 3 را جای داده و حدود یک سالی است که در شبکه شما مشغول به کار است و از نظر او گرچه شبکه شما چندان در پی افزایش مخاطب نبوده، ولی از آن هم غافل نبوده است. به عقیده وی اگر امکان دریافت شبکه برای همه مردم ایران میسر شود این شبکه می تواند همه را شگفتزده کند و یکی از پرمخاطبترین شبکه ها شود.وی هدف تاسیس شبکه شما را چنین بیان می کند:  هدف اصلی و اولیه راه اندازی این شبکه این بوده است که تولیدات مراکز را رونق ببخشد و شبکهای برای پخش آثار تلویزیونی شهرستانها باشد. شبکه شما بیشتر به فکر حفظ گذشته ایران و انتقال و اتصال آن به ایران امروز است و ما از تماسهای مردم متوجه میشویم در مسیر درستی پیش میرویم.اگر بخواهیم توفیق شبکه را با خط کش و تراز تماسهای مردمی بسنجیم، بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیشترین تماسهای گرفته شده با 162 درباره شبکه شما و برنامه های آن بوده است. در میان 20 شبکه آنالوگ و دیجیتال )ضرباهنگ شبکه خیلی مهم است و برنامههای شبکه (به مرور زمان ضرباهنگ متناسبی پیدا میکنند. در این شبکه از برنامه های کند و طولانی به شدت پرهیز میشود و پخش میان برنامههای کوتاه برای ما یک اصل است.در این شبکه نباید دنبال هر برنامهای بگردیم، مثلاً کسی که فیلم خارجی میخواهد ببیند اصلاً سراغ این شبکه نباید برود. ما هم تکلیف خودمان و هم تکلیف مخاطب را مشخص کردهایم. کسی که میخواهد از آداب و رسوم و فرهنگ و آثار تلویزیونی اقوام ایران مطلع شود به سراغ این شبکه می آید. ما یک شبکه ایرانشناسی هستیم.حامدی در خصوص کم بودن مخاطب شبکه شما نسبت به شبکه های دیگر در پاسخ میگوید: ما دنبال این نیستیم که مخاطب زیاد داشته باشیم، بلکه هدفمان این است که مخاطب مؤثر داشته باشیم و به نیازی که خودمان و با اراده خودمان در مخاطب ایجاد کردهایم، پاسخگو باشیم. به نظر من امروز هیچ کس نباید دنبال مخاطب عام باشد. البته ما بدمان نمی آید مخاطبان زیاد داشته باشیم، ولی تاکید میکنم زیاد یا کم بودن مخاطب خیلی مهم نیست.شبکه شما توانسته نگاه درجه 2 به استانها را بشکند و مخاطبان و هموطنان ما این موضوع را متوجه میشوند و روز به روز بر انگیزههای ملی آنها افزوده میشود.
اگر روابط عمومی و همچنین واحد 162 به ما کمک نکند خیلی تنها میشویم، روابط عمومی همیشه یار و یاور خوبی برای ما بوده است.
ما هر روز از طریق روابط عمومی که بولتن های مختلفی برای ما ارسال می کنند از نظرات مردم و مخاطبان شبکه آگاه میشویم. ازهمه به ویژه از همکاران واحد 162 تشکر میکنم.


******************
فقط برنامه های خوب در سبد آنتن شبکه شما قرار می گیرد
 سعید تاج فرنیا
مدیر تأمین برنامه شبکه شما
تأمین برنامه این شبکه وظیفه دارد که برنامه های خوب و فاخر مراکز استانها را شناسایی و جمع آوری کند و ما دراین مدیریت برنامه های مختلف و متنوع مراکز را پس از بررسی و بازبینی در سبد آنتن شبکه شما قرار می دهیم. قبلاً برنامه های متوسط را قبول میکردیم، ولی با پیشرفت و سامان گرفتن کارها وضعیت را تغییر داده ایم و فقط برنامه های خوب را از مراکز قبول میکنیم و مراکز برنامه هایی باید تولید کنند که قابلیت پخش از شبکه ملی را داشته باشد.
پخش ویژه برنامه ای بهنام کولاک از خراسان شمالی،پخش سریال به زبان محلی با زیرنویس فارسی وپخش سریال، با دوبله زبان محلی  از دو مرکز آذربایجان شرقی و مهاباد مثل تبریز درمه و  ارمغان تاریکی. پخش فیلم تولید مراکز ، برای آخر هفته(پنجشنبه ها ساعت 23 و جمعه ها ساعت 13:30 )از دیگر اقدامات تامین برنامه است.
پخش سریال 25 قسمتی هشت بهشت، طرح سابقون ( جمع خوانی قران) را روزی سه نوبت (از بم،شیراز و دیگر مراکز ) ، مستندهای فرهنگی – اجتماعی ، برنامه سفره ایرانی که به مناسبت ماه رمضان سفره رمضان نامیده شد ، تلاوتهای برتر از قاریان مهم و درجه یک جهان اسلام  و طوبای محبت مجموعه سخنرانی های مرحوم حاج اسماعیل دولابی و... از مهم ترین برنامه های ما در ماه مبارک رمضان بودند.


*************************
شبکه شما ایرانی‌ترین شبکه است
سیدمحمدرضا امجدی
مدیر پخش شبکه شما
 چه برنامه هایی پخش می کنید؟
سعی میکنیم در کنداکتور شبکه، همه مراکز را سهیم کنیم. در این شبکه هر آنچه از ایران و درباره ایران باشد پخش می کنیم. البته اگر مستند، سریال یا برنامه ای درباره ایران باشد و تولید خارجی ها نیز باشد آن را پخش می کنیم چون درباره ایران است.ولی بیشتر برنامه های ما تولید داخل است.


 برای شبکه شما،   EPGهم طراحی کرده اید؟
 بله در میان شبکه های رسانه ملی اولین EPG در شبکه شما را افتاد و هماکنون نیز قویترین و کاملترینEPG را در میان شبکه های سیما داریم و هرگاه بینننده ما دکمه EPG کنترل تلویزیون خود را فشار دهد شرحی کامل از برنامه های شبکه شما در اختیار او قرار می دهد. 


 آیا فیلم سینمایی هم پخش می کنید؟
ـ بله، مثلاً فیلم بالابان از مرکز بوشهر و همچنین  افسانه 98و...


 زیرنویس هم دارید؟
ـ بله، زیرنویس شبکه شما پیوسته و مرتب به صورت آنلاین است و غالباً زیرنویسهای ما قطع نمیشود و از اتفاقات خوب استان و یا مسائل و خبرهای خوب اجتماعی استان است. به صورت مرتب زیرنویس میشود و همه مطالب زیرنویس ما درباره ایران است.در برنامه های مختلف هم متناسب با آن برنامه زیرنویس آماده میشود.


 مردم چگونه می توانند نظرات خود را به شما بگویند؟
ـ تلفن گویای شبکه شما (22168453) هم راه افتاده است و هموطنان میتوانند نظرات و پیشنهادهای خود را با واحد امور مخاطبان(خانم صادقلو) شبکه در میان بگذارند.


 اگر در استانهای کشور اتفاق غیر مترقبهای رخ دهد شبکهشما چه عکس العملی نشان میدهد؟
هنگام بحران ها و حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله، در همان لحظه و ثانیه ما با مراکز استان ارتباط برقرار میکنیم و حتی زودتر از شبکه خبر از منطقه حادثه دیده تصویر روی آنتن می فرستیم و بلافاصله با مسئولان استان حادثه دیده گفت وگو پخش می کنیم.


 شبکه شما خبر هم پخش می کند؟
بله ،در 6 باکس خبری ثابت، خبرهای ما روی آنتن میرود.البته غم و اندوه در شبکه«شما» وجود ندارد و هیچ خبر و برنامه ناراحت کنندهای در شبکه شما راه پیدا نمیکند، بلکه خبرهای اجتماعی آنهم اخبار جذاب و شاد را پخش میکنیم و شبکه شما با تفاهم و توافق با اداره کل اخبار استانها خبرهای آن اداره کل را دریافت میکنیم و خبرهای مناسب برای شبکه شما را ساعت 17 که ساعت پخش اخبار است پخش می کنیم.


 برنامه کودک هم دارید؟
چون شبکه ما اجتماعی است، یک بخش برای کودک در این شبکه پیشبینیکردیم که ساعت پخش آن 9 تا 10 صبح است به اسم برنامه قاصدک که کارهای عروسکی و نمایشی مراکز استانها را پخش میکنیم.


  به کمک چه منابع و مراکزی از کم و کیف نظر مخاطبان آگاه می شوید؟
معمولاً به دو روش از نظرات مردم مطلع می شویم یکی از طریق اداره کل روابط عمومی و استفاده از بولتنهای  واحد 162 سازمان و راه دوم نیز استفاده از پژوهش های میدانی مرکز تحقیقات سازمان، همانطور که گفتم امور مخاطبان شبکه شما نیز راه افتاده و علاقه مندان شبکه می توانند با روابط عمومی ما تماس بگیرند.


**************************  

مدیران مراکز چه می گویند


حمید قربانی جم مدیر کل مرکز مرکزی


قربانی در خصوص رضایتمندی  مخاطبان شبکه شما در این استان می گوید:شبکه شما، 24 درصد مخاطب دارد که از این 24 درصد،  85 درصد در حد زیاد و خیلی زیاد از «شبکه شما» رضایت دارند.
وی در خصوص سهم مرکزی در شبکه شما اضافه می کند: برخلاف بضاعت فراوان استان مرکزی، متاسفانه سهم بسیار اندکی از آنتن شبکه شما به برنامه های این مرکز اختصاص دارد.
وی نقطه قوت شبکه را  معرفی آداب و رسوم ، فرهنگ هاوخرده فرهنگ های مختلف کشوروحضور مراکز و شهرستانها در شبکه های سراسری می داند و نقاط ضعف آن راچنین بر می شمرد:
الف)   نبود بودجه مستقل برای ساخت برنامه های ارسالی به شبکه شما
ب) نبود انسجام برنامه ای در کنداکتور شبکه
ج) نداشتن پوشش کامل شبکه شمادر کشور و روی ماهواره               
د) دخیل نبودن همه مراکز در کنداکتور پخش شبکه شما
**************


حجت الاسلام موسوی مدیرکل مرکز کرمان
موسوی میزان مخاطب «شبکه شما» در استان کرمان را 30تا 40 درصد عنوان می کندو در ادامه می گوید:
همکاری این مرکز با  شبکه شما در سطح بسیار خوبی است ، بگونه ای که اکثر سریالها ، تله فیلم ها و مستندها و ویژه برنامه های تکلیفی نظیر صبح آغاز، نواونما و مناسبت ها تاکنون از این شبکه پخش شده است و هر ماه این مرکز 2برنامه نوا و نما به مدت جمعاً 120 دقیقه و یک برنامه صبح آغاز به مدت 60 دقیقه به صورت ثابت تهیه و پخش کرده است.  میزان اختصاص شبکه شما به مراکز متغیر می باشدواین نیز بنا به دلیل پخش مجموعه برنامه ها به صورت فصلی است. برای مثال بعد از سریالهای بی بی گندم ، خانه مهر ، خانه غیر متروک ، مجموعه مشاعره و ... هر روز بین 30 تا 60 دقیقه آنتن شبکه شما در اختیار این مرکز بوده  و در مواقع عادی نیزصرفا  با پخش مستندهای ارسالی به صورت ثابت هفتگی در شبکه شما حضور داریم .


****************
ابوالحسن صادقی جهانی مدیر کل مرکز قزوین
صادقی جهانی میزان بینندگان شبکه شما را در این استان برحسب تنوع و تعدد برنامه ها از 22 تا بیش از 40 و چند درصد اعلام می کند.
وی در خصوص همکاری مرکز با «شبکه شما» اظهارمی دارد:در حال حاضر به صورت میانگین 3 تا 5/4 ساعت در چند روز و در ... در برنامه های صبح آغاز و «نوا و نما» این اتفاق می افتد.
 وی نقطه قوت شبکه را  برخورداری از رنگین کمان جمعیتی و اقوامی و جغرافیایی و ضعف آن را  فراگیر نشدن پوشش سیگنال رسانی در همه کشور می داند.
******************


محمد باقر کشفی مدیر کل مرکز فارس
«شبکه شما» در استان فارس 13درصد بیننده دارد.وی برنامه های«پزشک شما» و «نوا و نما» را پربیننده ترین برنامه شبکه شما معرفی می کند.
ماهیانه 54 ساعت ، روزانه دو ساعت ، روزانه8/ 33 درصد شبکه شما به برنامه های مرکز فارس اختصاص می یابد.
نقاط قوت شبکه شما فراوان است که از جمله نقطه قوت این شبکه استفاده از پتانسیل مراکز استانی به
گونه مطلوب است و شبکه ی شما چون یک اطلس تلویزیونی، همه سلیقه ها،قومیت ها و فرهنگ هارا درایران اسلامی به نمایش می گذارد. ونقطه ضعف مشهودی نمی توان در مورد این شبکه ذکر کرد.


***************
 فتاح کمری مدیر کل مرکز لرستان
نقاط قوت شبکه شما راچنین توصیف می کند:این که مردم استانها خود را در قالب یک شبکه ملی می بینند از نقاط قوت این شبکه است و در کنار آن به تصویر کشیدان یک رنگین کمان فرهنگی از تنوع اقلیم ، هنر ، فرهنگ ، تاریخ و طبیعت  استانهای مختلف کشور در قالب برنامه های موجود تلاشی ستودنی است که در زمره مزیت ها و قوت های شبکه شماست. وی انتظارات خود  از شبکه شما را خلاقیت بیشتر در چینش کنداکتور ، طراحی برنامه های زنده اجتماعی و ورزشی صبحگاهی و شبانگاهی ، نگاه خلاقانه به مشاهیر و چهره های ماندگار استانها ، استفاده بیشتر از ظرفیت خبر استانها ، پر هیز از اجرای برنامه های مشابه با شبکه های دیگر ، استفاده از برنامه های ثابت تمام مراکز در برخی ساعات مثل برنامه های ویژه خانواده ، ورزش ، جوان و ... بیان می کند.*****************
محسن رئیسی معاون سیمای مرکز خلیج فارس
رئیسی در خصوص این که چه برنامه هایی از مرکز خلیج فارس از شبکه شما پخش می شود می‌گوید: معمولاعموم برنامه های تولیدی(ب) مرکزدر شبکه شما پخش می شود و در ماه  ارتباط های زنده مختلفی ازمرکزبا این شبکه  برقرار می گردد.
وی نقطه قوت وضعف  شبکه شما را اینگونه بیان می کند: پخش نمایی ازکل ایران از نظرآداب ،رسوم ،فرهنگ و... از نقاط قوت، ونبود یک چیدمان منسجم کنداکتور و عدم هدفمندی خاص دربخش برنامه ها دراین شبکه از نقاط ضعف آن است.


************
احمد نیک کار معاون سیمای مرکز سمنان
  مهمترین نقطه قوت شبکه شما تنوع قومی موجود در تولیدات است . هرکدام از مراکز با رویکرد بومی و محلی خود برنامه هایی را تولید می کنند و این امر باعث تنوع در برنامه هاست . از سوی دیگر یکی از نقاط ضعف برنامه‌های شبکه شما نیز از همین بومی گرایی درشبکه های استانی ناشی می شود . با توجه به اینکه هریک از شبکه های استانی بخشی از تولیداتش را برای مخاطبان خاص همان استان طراحی و تولید می کند، این برنامه ها برای مخاطبان شبکه های سراسری جذابیت لازم را ندارد و مخاطبان کشوری نمی توانند با آن ارتباط برقرار کنند . از طرفی تولید  برنامه هایی با هدف تاثیرگذاری بر مخاطبان سراسری نیز شبکه های استانی را  از هدف اصلی شان دور می کند .
  تولید برنامه های ویژه این شبکه شبکه شما  توسط مراکز نیز برای مراکز هزینه هایی سنگین در بردارد و با توجه به اینکه مراکز بودجه ای جداگانه برای این دسته تولیدات ندارند مشکلات مالی را در مراکز در پی داشته است.


*************
طراحی نقشه راه بلندمدت برای شبکه شما
رقیه محمدزاده
 مدیر طرح و برنامهریزی و نظارت

رقیه محمدزاده که علاوه بر  مدیریت سرپرستی گروه برنامه هفت ترانه، نظارت و مدیریت محتوایی و هنری برنامه، وطراحی محتوایی و ساختاری سایت شبکه شما را به عهده دارد اهم فعالیتهای طرح و برنامه ریزی نظارت شبکه شما را اینگونه توضیح میدهد: در حال طراحی استراتژی پنج ساله شبکه شما هستیم و مراحل مقدماتی آن را طی کرده ایم و تلاش می کنیم که نقشه راه نسبتاً بلند مدتی را برای شبکه پیشبینی کنیم و تا جایی که می توانیم راهکارهای جزئی را برای حوزه های مختلف شبکه در این برنامه پنج ساله بگنجانیم. برنامه ریزی های کارشناسانه در خصوص طراحی کنداکتور هایی با ریتم بالا برای جذابیت بیشتر برنامه ها وفراهم آوردن فضای استاندارد در قاب تلویزیون به منظور جذب مخاطب بیش تر از دیگر کارهای ماست . رقیه محمدزاده، درخصوص برنامه هفت ترانه و مشکلاتی که سر راهشان وجود دارد می گوید: ما می خواهیم به همه اقوام ایرانی این فرصت را بدهیم که نغمه ها، آواها و ترانه های محلی خود را یکی از شبکه های ملی ببینند و بشنوند.در انتخاب موسیقی باید استانداردهای سازمان را رعایت کنیم و یکی از مشکلات عمده ما این است که هنوز یک الگوی تعریف شده دقیق برای موسیقی در کشور وجود ندارد و این کار ما را با مشکل رو به رو می کند.در بحث ترانه ها باید اشعاری را پخش کنیم که با استانداردهای رسانه مطابق باشد و البته ما به خاطر رعایت موازین خیلی از موسیقی ها را پخش نمی کنیم. از طرفی باید تلاش کنیم که تعادل برقرار کنیم و ایجاد تعادل و رعایت عدالت بین تمام استانهای کشور کار سختی است.باید تمام حواسمان را جمع کنیم که رویکرد برنامه ترویجی نباشد و وقتی که یک ترانه یا موسیقی پخش می کنیم نمیتوانیم سازنده و پیشینه آن اثر را معرفی کنیم تا رویکرد ترویجی پیدا نکند، ولی تمام تلاشمان را به کار می گیریم که در این فضا بهترین انتخاب را تقدیم علاقه مندان کنیم. راهاندازی سایت شبکه نیز جزو ماموریت های این مدیریت است که الان سایت ما در مرحله آزمایشی است و انشاءا... تا پایان مرداد رسماً راه اندازی خواهد شد.


*************


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : جمعه ۱۳٩٢/٥/٢٥ | ٥:٢۱ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.