مدیر کانال آذری شبکه سحر از ۲۴ ساعته شدن فعالیت‌های این کانال به عنوان یکی از پرطرفدارترین و باسابقه‌ترین شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی در هفته آینده خبر داد.

عبدالله بحرالعلومی‌ مدیر کانال آذری شبکه سحر در گفتگو با خبرنگار مهر از ۲۴ ساعته شدن این کانال از هفته آینده خبر داد و اظهار کرد: روزگار ما عصر انفجار اطلاعات و عصر رسانه‌های دیداری و تصویری است و اینکه یک کانال تبدیل به کانال ۲۴ ساعته شود امر بعیدی نیست. فلسفه وجودی سیمای آذری شبکه جهانی سحر نیز با توجه به حساسیت‌های موجودی که در حوزه مخاطب برای آن متصور است بسیار قابل تامل است چرا که اساساً زبان آذری به عنوان یکی از سه زبان مهم جهان اسلام شناخته می‌شود.

لزوم بیان پیام صلح و دوستی به قفقاز

وی با اشاره به اینکه سه زبان وجود دارد که در طول تاریخ درخشان اسلام در توسعه احکام، اصول و پیام روح بخش اسلام نقش ویژه‌ای را ایفا کرده‌اند، افزود: زبان عربی زبان قرآن ماست، زبان فارسی گستره بسیار وسیعی را تحت سیطره خودش داشته و زبان آذری و ترکی در گستردگی تبلیغ و شناساندن اسلام به اقوام مختلف جهانی نقش ویژه‌ای را ایفا کرده است.

بحرالعلومی یادآور شد: حوزه مخاطب زبان آذری یعنی قفقاز از نظر سوق الجیشی و استراتژی اهمیت ویژه‌ای در جهان امروز دارد و طبعا این اهمیت و این حساسیت برای جمهوری اسلامی‌ ایران به عنوان همسایه نزدیک این منطقه، بسیار فزاینده است. از این منظر ضرورت‌هایی وجود داشته که ما پیام جمهوری اسلامی‌ ایران، پیام صلح و دوستی انقلاب اسلامی‌ را برای مخاطبان خود در حوزه قفقاز به صورت گسترده‌تری بیان کنیم.

۲۴ ساعته شدن کانال آذری شبکه سحر از اعیاد نیمه شعبان

مدیر کانال آذری سحر اعلام کرد: به همین منظور تصمیم به گسترش پخش برنامه‌های زبان آذری در شبکه سحر گرفتیم که امیدواریم در روزهای آتی و متقارن با اعیاد مبارک شعبانیه مراسم رسمی‌ افتتاح کانال ۲۴ ساعته رادیو و تلویزیون شبکه جهانی سحر به زبان آذری انجام شود.

وی ادامه داد: هم اکنون در حوزه رادیو از سه مرکز تهران، اردبیل و تبریز بالغ بر ۱۷ ساعت پخش به زبان آذری برای مخاطبان قفقازی داریم اما در حوزه تلویزیون و سیما در حال حاضر پخش سیمای آذری روزانه ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه است که امیدوارم طی روزهای آتی پخش آزمایشی کانال ۲۴ ساعته آذری از شبکه سحر محقق شود.

پخش فیلم سینمایی، تله‌فیلم و مستند در دور جدید فعالیت‌ها

بحرالعلومی با اشاره به موضوعات برنامه‌های شبکه‌های آذری و سرفصل متنوع موضوعات، گفت: پخش فیلم سینمایی، تله فیلم، مستند، موضوعات فرهنگی، اجتماعی، ادبی، مذهبی و سیاسی در دستور کار ما قرار دارد و برنامه‌های ویژه‌ای پخش می‌کنیم که در فاز ۲۴ ساعته طبعا گسترده‌تر می‌شود.

مدیر کانال آذری همچنین از رویکرد جدید برنامه‌ها در آینده خبر داد و گفت: در حوزه هنر سرفصل‌های مختلفی داریم و همه هنرها از موسیقی گرفته تا هنرهای تجسمی‌ را پوشش می‌دهد.

پخش سیمای آذری از ماهواره‌های گوناگون

بحرالعلومی‌ با اشاره به پخش ماهواره‌ای اضافه کرد: در حال حاضر سیمای آذری را از ماهواره‌های ‌هات برد، اینتل ست، نایل ست و بدر در حال پخش داریم. در کنار این برنامه‌هایی داریم که بتوانیم از طریق ماهواره azar space جمهوری آذربایجان و ترک ست ترکیه هم آن‌ها را به مخاطبان خود برسانیم. اما در خصوص شبکه‌های تعاملی اشاره می‌کنم به سال‌های اخیر که فعالیت‌های رسانه‌ای جمهوری اسلامی‌ ایران در جهان با اختلالاتی روبرو شد و به بهانه تحریم‌ها، سیگنال‌های ما را از بعضی ماهواره‌ها کنار گذاشتند و مانع از پخش بعضی از کانال‌ها در بعضی از ماهواره‌ها شدند.

وی افزود: در آن مقطع ما در عرصه اینترنت و شبکه‌های مجازی توانستیم خلأهایی را که دشمنان ما خواستند به ما تحمیل کنند، جبران کنیم. از این منظر سایت‌هایی که برای حوزه ما تعریف شده نقش بسیار فعالی را ایفا کرده‌اند. در کنار فعالیت‌هایمان در بخش سایت که به دو بخش سایت رادیویی و سایت سیمایی تقسیم می‌شد، در رویکرد جدید این‌ها را یکپارچه خواهیم کرد.

بحرالعلومی اضافه کرد: در کنار این دو بخش ما برای تک تک برنامه‌ها در شبکه‌های اجتماعی صفحات ویژه‌ای داریم که مخاطبان بسیار گسترده‌ای را شاهد هستیم و بخشی از مخاطبان ما آنهایی هستند که از طریق ماهواره‌ها نمی‌توانند تصویر ما را دریافت کنند و از طریق سایت که هم بخش زنده و هم بخش آرشیو دارد، برای برنامه‌های مختلف را دنبال می کنند و از طریق شبکه‌های اجتماعی با ما مرتبط می‌شوند و خواسته‌های خودشان را پیدا می‌کنند. در این عرصه هم باز برنامه‌های خاص و گسترده‌ای داریم که به نوبه خود به آنها خواهیم پرداخت و مخاطبان عزیزمان این فعالیت‌ها را به صورت گسترده‌تر شاهد خواهند بود.

در قبال آذری‌زبان‌ها احساس وظیفه می‌کنیم

مدیر کانال آذری شبکه سحر اظهار کرد: با توجه به اینکه بخش وسیعی از مخاطبان پیام صلح آمیز، دوستی و برادری انقلاب اسلامی‌ و جمهوری اسلامی‌ ایران، آذری زبانان در سراسر دنیا هستند و با توجه به اینکه این انسان‌ها اصالتا متعلق به فرهنگ اسلامی‌ ایرانی هستند طبیعتا رویکرد ویژه‌ای به ما دارند و ما هم در قبال آنها احساس وظیفه می‌کنیم.

بحرالعلومی یادآور شد: برای به منصه ظهور رساندن همین وظیفه است که ما ناگزیر از گسترده‌تر کردن فعالیت‌مان هستیم چون خواسته مخاطبان عزیز ما این است. طبعا هدف بسیار متعالی جمهوری اسلامی‌ ایران و انقلاب اسلامی‌، وحدت جهان اسلام وحدت انسان‌هایی است که دارای تفکر وحدانی هستند. ما نیز با گسترده‌تر کردن فعالیت‌هایمان در پی رسیدن به همان اهداف هستیم. هدفی که جز خبر دوستی، خبر صلح و خبر یکدلی و همزبانی چیز دیگری در بر ندارد. این یکدلی و همزبانی در نزد اقوامی‌ که اصالتا متعلق به فرهنگ ایرانی اسلامی‌ هستند اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند و ما در این جهت فعالیت خواهیم کرد.

کانال اردو در آینده ۲۴ ساعته می‌شود

وی تصریح کرد: طی ماه‌های اخیر که در حوزه قفقاز حوادث ویژه‌ای رخ داده است، وقتی سفرهای بسیار مهمی‌ از طرف مسئولان محترم به جمهوری آذربایجان و کشورهای دیگر منطقه داشتیم طبعاً این حساسیت‌ها و این اهمیت‌ها بیشتر جلوه‌گر شده که من امیدوارم با ۲۴ ساعته شدن کانال آذری اتفاقات خوبی بیفتد.

مدیر کانال آذری شبکه سحر در پایان گفت: کانال کردی نیز چند ماه پیش ۲۴ ساعته شد و در آینده نزدیک کانال اردوی ما هم ۲۴ ساعته خواهد شد. بنابراین با گسترده شدن فعالیت این کانال‌ها انشالله دقت و توجه مسئولان محترم کشوری و لشکری به این حوزه بیشتر معطوف خواهد شد و از این بستر در آن عرصه‌ها هم بیشتر می‌توانیم استفاده کنیم.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه سحر , افتتاح


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٤/٢/٢٩ | ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.