خبر جدید در خصوص فرایند HD شدن شبکه ها

مرکز تولید و فنی سیما به‌ عنوان یکی از واحدهای مهم و پرکار سازمان گام‌های مؤثری در دستیابی به این هدف برداشته است. برای آگاهی از آخرین اقدامات این مرکز، با مجید شعبانپور، رئیس مرکز تولید و فنی سیما، گفت‌‌و‌گو کرده‌ایم.

 مسئولیت مرکز تولید و فنی سیما بهطور مشخص چیست؟

وظیفه این مرکز، پشتیبانی تولید و فنی معاونت سیما و به‌عبارتی، بازوی اجرایی معاونت سیماست. هر آنچه در سیما اتفاق می افتد، در زمینه تولید و پخش و به‌ خصوص برنامه‌هایی که حاکمیتی است مثل برنامه‌های زنده، برعهده این مرکز است. کارگردانان، تهیه‌کنندگان، صدابرداران، نورپردازان، منشی صحنه، گریمورها، دکوراتور و حتی واحد عکاسی هم از عوامل تولید محسوب می‌شوند. بخش فنی هم شامل مهندسان فنی، دستیاران فنی که در مجموعه مرکز فنی، یا در حوزه‌های واحد سیار می‌شود که به امور«رپرتاژ» معروف است، یا در حوزه استودیوی تولید و پخش، لابراتوار سیما، و واحد امور دوبلاژ کار می‌کنند و بالغ بر 2000 نفر دراین مجموعه به‌صورت رسمی یا غیر رسمی مشغول فعالیت هستند. تولید ویژه دیجیتال نیز از دیگر فعالیت‌های واحد است .کار«کلاه پهلوی» و «مختارنامه» از آخرین کارهای لابراتوار این مجموعه‌ است. لابراتوار این مرکز تقریباً جزو مجهز‌ترین و آماده ترین لابراتوارهای کشور است.

12 استودیو تولید و پخش زنده در این مرکز وجود دارد. مجموعه‌ای برای پخش شبکه‌های نسل جدید همچون مستند، نمایش، افق و HD که بتازگی افتتاح شده در نظر گرفته شده است. مدیریت شهرک‌های سینمایی مثل شهرک غزالی نیز بر عهده مرکز تولید و فنی سیماست.

 وضعیت تجهیزات از نظر کمی و کیفی (بهروز بودن) چگونه است؟

تجهیزات ما در مرحله نوسازی، بهینه‌سازی و به‌روز رسانی است.درحال حاضر، فاصله‌ای پیدا کردیم بین کیفیت SD و HD. با توجه به رویکرد مردم در استفاده از فناوری‌های پیشرفته ما هم باید در همین عرصه حرکت کنیم و به کیفیت‌های بالاتر فکر کنیم. با توجه به آیین‌نامه‌ها و ضوابط، بنا شد که آثار و تولیدات فاخر و حتی آثار خوب با کیفیت بالاتر تولید و آرشیو و در صورت امکان پخش شوند. با چنین نگرشی همه استودیوهای خود را در عرض چند سال با کیفیت HD تجهیز و به‌روز رسانی کردیم.

اولین واحد SD را ظرف کم‌تر از یک هفته به کیفیت HD مجهز کردیم که در حال حاضر برای ضبط برنامه «خندوانه» پیش از عید در اختیار عوامل تهیه و تولید قرار گرفته است. سال گذشته نیز بنابر دستور‌العمل فدراسیون جهانی و الیبال با تأکید بر پوشش مسابقات جهانی والیبال با کیفیت HD،معاونت فنی سازمان، واحد سیاری با تجهیزات HD خرید. در حال حاضر دو واحد سیار داریم که یکی از آنها را خودمان به‌روز رسانی و HD کردیم و دومی را به‌صورت آماده از خارج خریده‌ایم.

هم‌چنین زیر‌ساخت استودیوی ولی عصر نیز که برای شبکه ورزش استفاده می‌شود HD است و فقط به تجهیزات کمکی نیاز دارد تا به‌طور کامل به استودیوی HD تبدیل شود.

در آینده استودیوی 14 هم، که در حال حاضرشبکه سه از آن استفاده می‌کند، به امکانات HD مجهز می شود.به‌عبارتی، حرکت به سوی HD شدن را مدت‌هاست شروع کرده‌ایم و منتظر تأمین اعتبارات لازم برای ادامه حرکت هستیم.در حال حاضر «سریال معمای شاه» که بخشی از آن در شهرک غزالی فیلم‌برداری شد، با کیفیت HD در حال تهیه و تولید است. کارهای نمایشی و مستند سیما هم‌زمان به‌صورت SD و HD پخش می‌شوند، یعنی شبکه اصلی آن را به‌صورت SD پخش می‌کند و باز پخش آن به‌صورت HD از شبکه معین یا همان شبکه HD صورت می‌گیرد.

گستره تغییرات در HD تا چه حد است؟

البته فقط تجهیزات نیست که در حال ارتقا و پیشرفت است بلکه همه عوامل فنی و تولید باید کار تخصصی خود را همگام با تجهیزات HD ارتقا بدهند. بدیهی است که به سبب وضوح بالا، حتی کار چهره‌پرداز در کیفیت HD بسیار متفاوت می‌شود.

قاب‌بندی تلویزیون هم در کیفیت HD تغییر می‌کند. در حال حاضر در SD، 4.3 است ولی در HD 16.9 می‌شود که این هوشمندی و آشنایی کارگردان و حتی تصویربردار را می‌طلبد. دکور در این سیستم به وضوح دیده می‌شود، بنابراین، حساسیت کار دکوراتورها نیز باید بیشتر شود. دقیقاً تفاوتی که در گذشته بین آنالوگ و SD وجود داشت در حال حاضر بین SD وHD یافت می‌شود.

با راه اندازی چنین سیستمی، به نوعی انتظارات مخاطب نیز بالا می‌رود و هیچ چیز از چشم آن‌ها مخفی نمی‌ماند و این، دلیلی است برای مراقبت از استانداردهای موجود در تهیه، تولید و پخش برنامه‌های با کیفیت HD که البته باید با آموزش و دقت نظر عوامل فنی و تولید صورت بگیرد.

 در حال حاضر، اولویت اصلی مرکز تولید و فنی سیما چیست؟ چه برنامههایی برای آینده دارید؟

 اولویت در دو مقوله دسته‌بندی می‌شود، یکی در بخش فنی و دیگری تولید.

 دربحث کیفیت، موضوع ارتقای کیفیت و به‌روز رسانی تجهیزات و نیز آموزش نیروها مطرح می‌شود. بحث چابک سازی نیرو انسانی و استفاده بهینه از نیروهای این مرکز نیز در اولویت قرار دارد.

 حرکت به سمت افزایش کیفیت پخش، از دغدغههای سازمان، و از انتظارات مخاطبان است.چه برنامههایی در این باره دارید؟

اولین گام برای HD شدن این است که صدا را به‌صورت استریو پخش کنیم که قبلاً به صورت آنالوگ و در زمان SD به‌صورت مونو(mono) بود. سپس کیفیت تصویر را به 50 مگابیت برسانیم که الان به‌صورت 25 مگا بیت پخش می‌شود. به این ترتیب، کیفیت SD دو برابر می‌شود. همچنین برای جلوگیری از کشیده شدن تصویر روی تلویزیون‌های صفحه عریض مخاطبان یا به اصطلاح دفرمه‌شدن، نظر بر این است که تولیدات را روی قاب تصویر 16 به 9 ببریم و این مستلزم آن است که دپوی تولید به اندازه کافی داشته باشیم.برقراری Epg و ساماندهی جدول پخش برنامه‌ها در گیرنده‌های مخاطبان از دیگر اقدامات این مرکز بوده است و با به روز شدنEpg، مخاطبان عزیز ضمن آگاهی از اعلان پخش برنامه‌ها می‌توانند در صورت نبودن در منزل با تنظیم ستاپ باکس و بهره‌گیری از اطلاعات و به روز شدن Epg برنامه دلخواهشان را ضبط کنند و ببینند.


در حال حاضر، ظرفیت سیما در ارائه سرویس واحد سیار برای ضبط و پخش برنامه چگونه است؟

بضاعت کنونی ما برای شبکه‌ کمتر از شبکه‌های فعلی بوده است. تعداد استودیوهای تلویزیونی 5 استودیو در الوند و 5 استودیو در جام جم بود، با رشد شبکه‌های سراسری و چند برابر‌شدن آن‌ها و امکانات وسیعی که می‌طلبد، متأسفانه هنوز با همان 10 استودیوی سابق کارها انجام می‌شود و هر استودیو چند منظوره استفاده می‌شود، یا مجبوریم از لوکیشن‌های بیرون در بخش خصوصی برای ضبط برنامه استفاده کنیم که استاندارد و کیفیت تجهیزات ما را ندارند. همین موضوع به برنامه‌های تلویزیونی لطمه زده است، بنابراین لازم است متناسب با رشد شبکه‌ها، استودیوها نیز افزوده و مجهز‌شوند. درخصوص واحد سیار هم به همین‌گونه است. تعدادشان متناسب با شبکه‌ها و برنامه‌های ارائه شده نیست.

 مرکز تولید و فنی سیما 12 واحد سیاردارد که تجهیزات 10 واحد آن به‌صورت SD است و 2 واحد هم از تجهیزات HD برخوردارند. یکی از این واحدهای سیار HD  در داخل سازمان با امکانات 2014 تجهیز شده و دیگری به‌صورت آماده خریداری شده است. عمر این واحدهای سیار بیشتر از پانزده سال است، اما از نظر تجهیزات به نوبت، در حال به‌روزرسانی است. در این میان، از ظرفیت واحدهای سیار واحدهای دیگر مثل مرکز بسیج به‌طور متقابل هم استفاده می‌شود که کیفیت خوبی دارد. مرکز تولیدو فنی سیما  همچنین از 3 واحد سیار نور هم برخوردار است. کیفیت 2 واحد بسیار خوب و عملیاتی است اما عمرشان زیاد است البته نگهداری این واحدها در سطح بالایی صورت می‌گیرد با وجود این‌ که فشار کار روی واحدهای سیار به‌خصوص در مناسبت‌هایی مثل 22 بهمن، راه‌پیمایی قدس یا نماز جمعه و دیگر مناسبت‌ها بسیار زیاد است با این حال، نگهداری آنها با دقت‌نظر و حساسیت زیادی انجام شده است و همیشه آماده به کار هستند.

 

 تاکنون از واحدهای سیار بهویژه با فرمتهای HD در چه برنامههایی استفاده شده است؟

اولین تجربه استفاده سیستم HD در بازی‌های جام جهانی کشتی فرنگی بود که در تهران برگزار شد و در حال حاضر برای ضبط برنامه “خندوانه” از واحد سیار کوچکی که ارتقا داده شده است استفاده می‌شود. البته تا کنون چون تقاضا برای ضبط و تولید برنامه به‌صورت HD و امکان پخش آن وجود نداشته است ضبط دیگری نداشتیم که در آینده با افزایش تقاضا روند تولید HD افزایش می‌یابد.چندین بازی پیش رو داریم مثل فوتبال، جام بسکتبال، کشتی و والیبال که در خرداد ماه برگزار می‌شود که ان‌شاءالله با کیفیت HD پوشش خواهیم داد. کار شبکه HD هم با پوشش بازی‌های فوتبال جام جهانی آغاز شد. سپس بازی‌های اینچئون با کیفیت HD پخش شد.برای بازی‌های اینچئون نیز خودمان امکانات و تجهیزات HD را به کره فرستادیم و از همان جا ارسال کردیم. البته بازی‌های پارالمپیک نیز با همین سیستم پخش شد.

 یکی از اقدامات شما پوشش ویژه‌برنامههای نوروزی بود. با توجه به حساسیت این ایام، پوشش این برنامهها به چه صورت بوده است؟

امسال جزو تنها سال‌هایی بوده است که تحقیقاً تمام برنامه‌های زنده و ویژه تحویل سال نو در بیرون از استودیوها تهیه و پخش می‌شد. از شبکه یک تا شبکه قرآن همه در بیرون استودیو برنامه به‌صورت زنده تولید و پخش کردند. شبکه یک، دو، سه، چهار و تهران از واحدهای سیار ما استفاده کردند اما شبکه قرآن بخشی از واحد سیار ما و بخشی دیگر از امکانات PRESS TV استفاده کرد. واحدهای سیار همه به لوکیشن های پخش برنامه‌های زنده رفتند و از آنجا ارتباط زنده برقرار شد. البته پخش ارتباطی آن برعهده همکاران ما در معاونت رسانه‌ها و فناوری‌های نوین بوده است که با امکانات از طریق لینک و SNG این پوشش ارتباطی زنده برقرار شد. علاوه براین، هر سال برای پوشش سخنرانی رهبر معظم انقلاب و مراسم سال تحویل در حرم امام رضا (ع) واحد سیار به مشهد اعزام می‌شود. امسال نیز 2 واحد سیار برای پوشش برنامه‌های راهیان نور اعزام و با مرکز بسیج در این زمینه همکاری کردیم. برنامه عمو پورنگ در عید توسط واحد سیار مرکز فنی پوشش داده شد و تمام برنامه های زنده تا پایان تعطیلات، به همت همکارانمان در واحد رپرتاژ پوشش داده می‌شد، اگر چه استودیوهای ما کم و بیش در این ایام نیز فعال بودند.

و حرف آخر اینکه :

همکاران ما درتمام مناسبت‌های سال مثل سی شب ماه رمضان، تعطیلات نوروزی و غیره، مرتب و مداوم در نوبت‌های کاری حضور مستمر دارند که امیدواریم نادیده گرفته نشود. در حوزه تولید و فنی سیما کارهای زیادی انجام گرفته است؛ مهم‌ترین کار همکاران ما که در «مناظره سال 92 » انجام شد، کار خاصی بود که هم از نظر فنی و هم تولید و هم از نظر «عدالت رسانه‌ای»، آنچه رهبر معظم به آن اشاره کردند، کاملاً رعایت شد و بدون نقص بود. این مطلب چیزی نیست که ما بگوییم؛ همه مخاطبان اعلام کردند و این کار با تلاش صددرصد همکاران فنی صورت گرفته بود. پوشش اجلاس سران عدم تعهد نیز کار بی‌نظیری بود که از اول تا انتها پوشش تصویری آن به عهده ما بود. بناهای ماندگار که در شهرک غزالی است از آن‌ها برای لوکیشن‌های مختلف سریال‌های تاریخی از جمله «معمای شاه» استفاده شده است. هم‌چنین اثر معروف «سلطان صاحبقران» در لابراتوار احیا و بازسازی شد. آنچه در آرشیو ما در حال از بین رفتن است، در لابراتوار مرکز فنی در حال احیا است. ما همچنین اولین اتوماسیون سیما را با شبکه نمایش آغاز کردیم. اتوماسیون سایر شبکه‌ها نیز به همین روش انجام شد. البته اقدامات و کارهای انجام شده در مرکز تولید و فنی بسیار زیاد است که همه به همت دوستان و همکاران این مرکز انجام شده است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , تلویزیون hd , شبکه های جدید , صدا و سیما


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٤/٢/۸ | ٤:٥٥ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.