مدیر شبکه تلویزیونی افق گفت: برای ارتباط با تمام مخاطبانمان در سراسر کشور باشگاه مخاطبان را راه اندازی کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس نشست خبری ویژه افتتاح رسمی شبکه افق صبح امروز با حضور جواد رمضان نژاد مدیر شبکه افق، عباس حیدری مدیر روابط عمومی شبکه افق و نمایندگان رسانه‌های جمعی برگزار شد.

بنابر این گزارش در این مراسم که اجرای آن را فرشید شکیبا بر عهده داشت، رمضان نژاد ضمن ارایه تاریخچه‌ای از نحوه راه اندازی شبکه افق گفت: ایده راه‌اندازی شبکه تلویزیونی افق مربوط به اواسط سال 92 و در ادامه راه‌اندازی برخی شبکه‌های دیجیتال صورت گرفت چون در آن مقطع تاکید بر محتوا و تخصص‌گرایی شبکه‌ها بود، قرار شد شبکه‌‌ای ویژه‌ مفاهیم انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و تحولات منطقه راه اندازی شود.

وی ادامه داد در ابتدا نیز قرار بود که حجم زیادی از آن چه که از شبکه افق پخش می شود، بازپخش آثار دیگر شبکه‌ها باشد و تولیدات کمتر باشد اما بعدها این انگاره‌ها دچار تغییر و تحول شد و بنا به نوع فضای جامعه و سابقه‌ای که مخاطبان از شبکه‌های تامینی داشتند تولید در اولویت شبکه افق قرار گرفت.

وی اظهار داشت درنهایت شبکه جدید باید شبکه‌ای باشد که سبک زندگی ایرانی اسلامی را با تمرکز بر گفتمان انقلاب اسلامی پیش ببرد. آقای ضرغامی رئیس وقت صدا و سیما دستور راه اندازی شبکه را از 3 خرداد همزمان با آزادسازی خرمشهر داد و این روند ادامه داشت تا 8 تیر ماه که زمان پخش از 1 ساعت به 2 ساعت افزایش پیدا کرد. این پخش به صورت تکرار ادامه داشت تا هفته دفاع مقدس که ساعت پخش به 3 ساعت رسید و در گام بعدی که همزمان با پخش سراسری و از 3 دی مصادف با اول ربیع‌الاول بود، تغییر در شبکه‌ها و فرکانس‌ها روی داد اما جایگاه پخش را تغییر دادیم و شبکه افق سراسری شد.

وی افزود: همزمان با سراسری شدن، افزایش ساعت پخش نیز داشتیم و به 4 ساعت در روز رسیدیم که با افزایش ساعت پخش امکان ایجاد تنوع بیشتر شد از دهه فجر نیز باکس اصلی 5 ساعته شده در فاصله 7 الی 8 ماه پخش را به 5 ساعت رساندیم و از 8 اسفند که گرافیک شبکه تغییر می‌کند، تثبیت 5 ساعت را خواهیم داشت و در تلاشیم آن را به 8 ساعت برسانیم.

مدیر شبکه افق با بیان این که برنامه‌های این شبکه مبتنی بر سبک زندگی و حرکت در بستر وقایع اجتماعی و فرهنگی تصریح کرد سو گیری تولیدات و ارتباط با افرادی که در حوزه برنامه‌سازی فعالیت می‌کنند به گونه‌ی است که مسایل فرهنگی و اجتماعی در اولویت است و بعد از آن بصیرت افزایی نیز مد نظر شبکه است. ما در سپهر انقلاب اسلامی تفحص می‌کنیم و مولفه‌های که برای ما مهم است در این شبکه وجود دارد و تمرکز موضوعات بر اینهاست.

وی گفت: سرگرمی‌ها هم در کنار ایجاد فضای پرنشاط برای مخاطب در این شبکه جایگاه دارد تا بتوانیم به مفاهیم دینی و ملی هم اشاره‌ای داشته باشیم و آن‌ها را هم مد نظر قرار دهیم.

رمضان نژاد گفت: در فضای فنی رسانه‌ای هم دوستان ما زحمات بسیاری کشیدند و یکی از اولین بازخوردهای ما بحث رسانه‌ای و هویت بصری آنتن بود آن چه رخ داد ماحصل تجربه قدیمی‌تر‌های این حوزه بود و برای ما بسیار راهگشا بود حذف نوار نیز از اقدامات دیگر ما بود و رویکرد دیجیتال را در دستور کار خود قرار دادیم. حرکت جدیدی بود که در بستر دیجیتال کل فرایندها رخ بدهد.

وی اظهار داشت: جنس تولیدات شبکه نیز از همان ابتدا با کیفیت بالا بود بیشترین میزان تولیدات در فرمت HD در شبکه افق اتفاق افتاد و ما بعد از مشورت با دوستان به فرمتی رسیدیم که الان در پخش شبکه اتفاق می‌افتد.

پرسش و پاسخ خبرنگاران در ادامه مطلب


به گزارش فارس مدیر شبکه افق در بخش دیگری از سخننانش درباره‌ی گروه های برنامه ساز در شبکه افق توضیح داد ما مبنا را در این شبکه در جبهه‌های فرهنگی انقلاب خارج از سازمان قرار دادیم. خیلی از دوستانی که در شبکه افق کار می‌کنند کارهای ابتدایی‌شان است و در تلاشیم تربیت کنیم به صورتی که کمترین هزینه و فشار را برای صدا و سیما ایجاد کنیم و نگاه ملی و استفاده از تمام توان تولید رسانه‌ای در سراسر کشور به طور ویژه مد نظر ماست.

به گزارش خبرگزاری فارس، بخش دیگر این مراسم به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت.

مدیر شبکه افق در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر این که شبکه افق چگونه با برنامه سازان سراسر کشور در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی  بر این که این شبکه چگونه با تمام برنامه سازان علاقمند به حضور در این شبکه در سراسر کشور ارتباط برقرار خواهد کرد گفت: با توجه به محدودیت‌ها و مشکل اقتصادی در سراسر کشور با همتی که آقایان پورمحمدی و سرافراز داشته‌اند دو گام جدی برداشته شد یکی این که پخش شبکه افق سراسری شد و دایره وسیعی از مخاطبان توانستند با این شبکه ارتباط برقرار کنند و همزمان روی ماهواره هم قرار گرفت. این موضوع باعث شد میزان مخاطبانمان خیلی زیاد بشود و باز خوردی که از مخاطبان داشتیم در راستای همان هدف اصلی بود. گام بعدی نیز راه اندازی باشگاه مخاطبان بود و دوستان بسیاری از طریق مراجعه به این باشگاه شناسایی شدند و با آنها ارتباط برقرار شد در این مورد می‌توانم به بحث انتخاب مجری اشاره کنم ما از مجریان شبکه‌های دیگر در شبکه افق استفاه نمی‌کنیم و طی فراخوانی که دادیم حدود 200 نفر در گام اول انتخاب شدند بعد از 1 ماه از این تعداد 10 نفر به عنوان رتبه اول و 10 نفر به عنوان رزرو تربیت شدند و بنا از پتانسیل سراسر کشور استفاده کنیم.

وی ادامه داد: موضوعات وقتی در قالب رسانه‌ای قرار می‌گیرند تکثر پیدا می‌کنند و به صورت متمرکز آثار نمایشی تولید می‌شود در حقیقت هر چه در معاونت سیما تولید شود، برای ما هم قابل استفاده است آن چه که به عنوان محور اصلی تلویزیون شناخته میشود برنامه‌های مستند و ترکیبی که ضریب ویژه‌ای را در این شبکه به خود اختصاص می‌دهند.

به گزارش خبرنگاری فارس رمضان‌نژاد تصریح کرد: هدف شبکه افق نگاه به مخاطب داخلی است و در گام بعدی امکان تولید برای مخاطبان خارجی وجود دارد مثلا ما مجموعه جستجوگر را در اروپا تولید می‌کنیم و یا برنامه‌ای تحت عنوان 11 سپتامبر ساختیم و برای پخش به شبکه پرس تی‌وی دادیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شبکه افق چقدر مصاحبه و چالش با افراد تراز اول کشور را در دستور کار خود قرار داده است؟ عنوان داشت: ر هدف‌گیری که برای مخاطبان شبکه افق در نظر گرفته شده، اولویت را به مخاطبان داخلی اختصاص داده‌ایم؛ ضمن اینکه استفاده از امکان مصاحبه با بخش‌های سیاسی خارج از کشور، فارغ از علم رسانه‌ای، یک اراده سیاسی طلب می‌کند. به هر حال مصاحبه با افراد شاخص سیاسی نیاز به یک نگاه جدی و سیاسی دارد که ما از آن استقبال می‌کنیم و اگر از دست ما بربیاید قطعا نفی نخواهیم کرد؛ اما اگر دوستان دولتی برای انجام این مصاحبه‌ها ما را کمک کنند ما هم با آغوش باز استقبال خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شایعاتی مبنی بر اینکه شبکه افق متعلق به یک نهاد نظامی است، وجود دارد، شما چقدر این شایعات را تائید می‌کنید؟ عنوان داشت: با توجه به مشکل جدی بودجه‌ای که برای سازمان صداوسیما پیش آمده است، این بحث‌ها در موردش وجود دارد و همچنان در بحث بودجه با مجلس و دولت در حال مذاکره است. با وجود شرایط سخت اقتصادی، صداوسیما در نهایت شرایط را فراهم کرده است تا امکان فنی برای پخش شبکه افق وجود داشته باشد.

وی افزود: مثلا شبکه کشاورزی که قرار است افتتاح شود، نگاه سازمان برای راه‌اندازی این شبکه نگاه به پتانسیل دولت بوده چرا که در وسع سازمان نیست که این شبکه را راه‌اندازی کند و یا شبکه آموزش و پرورش که از جمله دیگر شبکه‌های جدید تلویزیون خواهد بود، در واقع حامی اصلی این شبکه آموزش و پرورش خواهد بود. همچنین شبکه سلامت که روی آنتن دیجیتال قرار دارد، هم از سوی وزارت بهداشت حمایت می‌شود؛ بنابراین این یک نگاه کلی‌نگر در سازمان صداوسیماست اما تا به حال هیچ حمایتی از سوی هیچ نهادی صورت نگرفته و بیشتر تولیدات شبکه افق متعلق به حوزه هنری، سازمان سینمایی دفاع مقدس و ... است که آثارشان را می‌گیرد ولی در مقابل از آن‌ها حق پخش نمی‌گیرد.

وی همچنین در این نشست خبری درباره پخش سریال آسمان من و همچنین تولید مجموعه صدام توسط سیروس مقدم در شبکه افق گفت: در تلاشیم سریال «آسمان من» را برای نوروز امسال به پخش برسانیم. اکنون تولید چند قسمت از این مجموعه باقی مانده و ما در تلاشیم که اگر به پخش نوروزی برسد، در ایام نوروز آن را برای مخاطبان به روی آنتن ببریم. آقای مقدم نیز به علت گرفتاری‌ها و مشغله‌های کاری که دارد، فعلا درگیر است و وضعیت این پروژه کمی تغییر پیدا کرده است؛ ولی همچنان با نظارت آقایان حاتمی‌کیا و مرتضی سرهنگی همراه خواهد بود. بر این اساس بحث‌هایی در زمینه تغییر تیم تولید وجود دارد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه افق


تاريخ : پنجشنبه ۱۳٩۳/۱٢/٧ | ٧:٢۱ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.