معاون صدا درباره دلایل حذف رادیو کتاب توضیح داد، از دغدغه‌های رسانه ملی در این زمینه گفت و اعلام کرد با راهبردهای جدید چه از حیث گستردگی جغرافیایی و چه از حیث کمی و کیفی پرداخت به کتاب بهتر خواهد شد.

نسرین آبروانی معاون صدای رسانه ملی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ادغام کانال کتاب با شبکه فرهنگ توضیح داد: مسأله کتاب و کتاب‌خوانی و ترویج فرهنگ مطالعه که از موضوعات مورد تأکید رهبر فرزانه انقلاب است، همواره نصب‌العین مدیران سازمان صدا و سیما بوده و هست و امروز بیش از هر زمان دیگری مورد تأکید است.

تأثیر منفی رادیو کتاب در شبکه‌های دیگر

وی افزود: بعد از بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان رادیو مشخص شد رادیو کتاب بعد از ۲ سال فعالیت نه تنها در جذب مخاطب موفق نبوده بلکه بر روند پرداختن به مسأله کتاب در شبکه‌های دیگر رادیو تأثیر منفی گذاشته است.

معاون صدا تصریح کرد: بر اساس نظرسنجی‌های سازمان صدا و سیما میزان مخاطب این کانال رادیویی که فقط در تهران پخش می‌شد کمتر از سه دهم درصد بوده که این میزان در آمار مخاطبان یک شبکه رادیویی نزدیک به صفر محسوب می‌شود. از سوی دیگر به دلیل وجود این رادیو دیگر شبکه‌های سراسری و عمومی که میزان چشمگیری از مخاطبان رادیو را تحت پوشش دارند خود را از پرداختن به مسأله مهم کتاب بی‌نیاز می‌دیدند.

با نظر رییس سازمان صداوسیما قرار بر حذف یا ادغام ۹ کانال شد

آبروانی یادآور شد: با توجه به سیاست‌های جدید ابلاغی از سوی رییس سازمان صدا و سیما مبنی بر چابک‌سازی و ارتقای کیفیت برنامه‌های رادیویی و نیز بعد از بررسی شبکه‌های مختلف رادیویی و مقایسه هزینه با بازدهی همه بخش‌ها تصمیم بر این شد که ۹ کانال رادیویی از جمله کانال کتاب که به هیچ‌وجه در انجام مأموریت‌های محوله موفق نبوده‌اند حذف یا در شبکه‌های دیگر ادغام شوند و فرکانس آن‌ها به صورت تخصصی به شبکه‌های پرمخاطب محول شد تا میزان تأثیر موضوعات آن رادیوها بیشتر و برنامه‌سازی در مورد آن مأموریت‌ها، حرفه‌ای تر و دقیق‌تر انجام شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر موضوع کتاب در چند شبکه رادیویی به خصوص شبکه فرهنگ مورد تأکید است، ادامه داد: شبکه‌ها به فراخور مخاطبان خود موظفند به معرفی کتاب‌های آن حوزه، تعامل با سازمان‌ها و نهادهای مربوط، انتشارات مختلف و کارشناسان و نویسندگان آن حوزه بپردازند.

راهبردی مؤثرتر برای پرداخت به مسأله کتاب

معاون صدا تأکید کرد: یقیناً راهبرد تعیین شده برای پرداختن به مسأله کتاب در صدای جمهوری اسلامی ایران بسیار مؤثرتر از وجود کانال کتاب خواهد بود و دامنه گسترده‌تری را چه از حیث گستردگی جغرافیایی با توجه به اینکه رادیو کتاب فقط در شهر تهران قابل دریافت بود و چه از حیث کمی و کیفی در برخواهد گرفت.

آبروانی اذعان کرد: دغدغه اصحاب فرهنگ و رسانه‌ها در این موضوع کاملاً محترم و قابل درک است و اینجانب اطمینان می‌دهم که موضوع کتاب نه تنها در افق آینده رادیو کمرنگ نشده است بلکه با تأکید و جدیت بیشتری مد نظر قرار خواهد گرفت و با ساز و کارهای حرفه‌ای و کارشناسانه به نحو احسن به آن پرداخته خواهد شد.

اطلاع‌رسانی برنامه‌های ادبی رادیو در آینده نزدیک

وی در پایان اعلام کرد: بدیهی است در آینده نزدیک برنامه‌های رادیو در موضوع کتاب و کتابخوانی اطلاع رسانی خواهد شد.


 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: رادیو , معاون صدا , صدا و سیما


تاريخ : شنبه ۱۳٩۳/۱۱/۱۱ | ۳:٢۳ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.