مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی گفت: هدف از طرح شبکه زیارت ایجاد یک پدیده ملی و فراگیر، در راستای تبیین اندیشه‌های رضوی و عنصری پیوند دهنده بین امام معصوم و مردم عاشق در عصر غیبت بود.

حجت‌ الاسلام‌ علی نهاوندی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، درباره‌ی شبکه زیارت اظهار کرد: به این دلیل که هر ساله 25 تا 40 میلیون نفر از شیفتگان حضرت رضا (ع) به مشهد می‌آیند این شهر می‌تواند ویترینی برای تبیین اندیشه‌های شیعی و فرهنگ‌سازی در عرصه‌های متعدد مذهبی و اجتماعی باشد، از سوی دیگر خاستگاه عالم آل محمد(ص) اقتضاء می‌کرد که شبکه‌ای اجتماعی با حضور شخصیت‌هایی از کشورهای گوناگون داشته باشیم.

مدیرکل صدا و سیمای استان گفت: طرح ابتدایی که در ذهن داشتیم، شبکه‌ای جهانی با عنوان زیارت بود و با پیگیری‌های انجام شده در همان ایده اولیه مطلع شدیم که بسیاری از شخصیت‌های تراز اول استانی از این که چرا پروژه‌ها را به سمت ملی بودن نمی‌بریم گلایه‌مند هستند.

نهاوندی اظهار کرد: در تاریخ یکم دی ماه 89، موارد مختلف ایده راه‌اندازی شبکه زیارت را برای رئیس سازمان صدا و سیما ارائه کردم از آن پس در چند بخش فعالیت‌های مطالعاتی را آغاز کردیم که طی این عملیات دو جزوه فراهم شد؛ یکی از آن‌ها در فاز مطالعاتی شبکه زیارت و دیگری شامل اقتضائات، ملاحظات و راه‌های تعامل رسانه‌ای با آستان قدس رضوی بود.

وی ادامه داد: این جزوات را پس از تنظیم و تالیف به تهران ارسال کردیم و ریاست وقت سازمان دستور بررسی این پروژه را به دکتر خجسته، معاون برنامه‌ریزی وقت صداوسیما محول کردند.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی تصریح کرد: پیرو دو فاز مطالعاتی ذکر شده در تاریخ 21 آبان ماه 91 دلایل توجیهی به درخواست صدا و سیما برای ما ارسال و آن را تکمیل کرده و به تهران فرستادیم، همچنین در تاریخ 9 بهمن 1391 پس از آن در کارگروه زیارت که با حضور رئیس جمهور وقت انجام شد، راه‌اندازی شبکه ملی زیارت مصوب شد و در همان تاریخ بند هشت آن نیز به ما ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: به دلیل درخواست مرکز خراسان و استان مبنی بر این که شبکه زیارت در مشهد آغاز به کار کند، نیازمند هزینه‌های بیشتری برای راه‌اندازی بودیم که طی بحث‌هایی با ریاست سازمان صدا و سیما زیرساخت‌ها و مقدمات فنی و تجهیزات لازم و مکان مورد نیاز مورد بررسی قرار گرفت و در همین رابطه مکاتبه‌ای را انجام دادیم و اعلام شد که مبلغ 10 میلیارد تومان در سال 92 باید برای این کار در استان تامین شود.

نهاوندی در ادامه گفت: در زمان استانداری دکتر صلاحی و مهندس فروزان‌مهر طی مکاتباتی که اتفاق افتاد به این دلیل که منابع مالی و بودجه زیارت توزیع و تخصیص دقیقی پیدا نکرده بود مصوبه کارگروه زیارت نیاز به تامین منابع داشت و طبیعتا راه‌اندازی شبکه اتفاق نمی‌افتاد مگر اینکه 10 میلیارد را در استان فراهم می‌کردیم.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی افزود: در این راستا با همت مهندس رشیدیان جلسه‌ای چهار جانبه در تاریخ 29 خرداد ماه 1393 برگزار شد و طی آن بنا بر امضاء توافق‌نامه‌ای شد که در آن اختصاص مبلغ 10 میلیارد تومان بودجه و مکانی برای راه‌اندازی شبکه آمده بود تا بتوانیم اقدامات بعدی را انجام دهیم.

 
 

وی ذکر کرد: طی جلسه ذکر شده، مکانی در اختیار صدا و سیما قرار نگرفت با وجود این که در جلسه، واحدی، معاون عمرانی استاندار، ‌جمشیدی،‌ عبدالحسینی از آستان قدس رضوی، انتظاری، رئیس شورای شهر و سیدصولت مرتضوی شهردار حضور داشتند ولی در پایان بنا شد که مبلغ 10 میلیارد به تقسیم دو میلیارد استانداری، چهار میلیارد آستان قدس، و چهار میلیارد شهرداری تامین شود.

نهاوندی افزود: به هر دلیلی توافق انجام شده اجرایی نشد و بعد از گذشت یک سال و نیم از شروع کار جهت تعیین تکلیف شبکه زیارت، در تاریخ 25 شهریور 93 طی دعوت مجدد استاندار و با حضور شهردار توافق شد که دو میلیارد استانداری و چهار میلیارد شهرداری حتما در فاصله کوتاه تامین شود.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: ابلاغ شورای شهر مشهد در تاریخ اول مهر ماه 93 بود و شهرداری در 23 مهر و کمتر از 23 روز مانده به پایان ماموریت مهندس ضرغامی این پول را به حساب مرکز ریختند؛ این در حالی بود که تا آن تاریخ هیچ مبلغی برای اعلام به تهران در اختیار نداشتیم.

 

وی اضافه کرد: بلافاصله بعد از اختصاص این مبلغ به تهران این موضوع را اعلام کردیم و تیم فنی تهران برای زیرساخت‌ها به مشهد آمدند و در همین مدت کوتاه TS3 مشهد مقدس و تغییراتی را که به عنوان زیرساخت قرار بود انجام شود عملی کرده و به دلیل نبود مکان مناسب بخشی از ساختمان صبا را مجهز کرده و کارهای عمرانی تاسیساتی آن را انجام دادیم.

نهاوندی اظهار کرد: طی برآورده‌های مالی صداوسیما 37 میلیارد تومان برای راه‌اندازی این شبکه برآورد شده بود که در این میان 10 میلیارد تومان برای مکان کسر و 27 میلیارد در پایان جهت بودجه اعلام شد، جالب اینجاست که از ما خواستند تا کنداکتور و برآورد سالیانه و نیروی انسانی را برآورد کنیم.

وی افزود: در برآورده‌های انجام شده 94 نفر نیروی انسانی جهت راه‌اندازی این شبکه درگیر می‌شدند و نیاز سالیانه شبکه برای تولید و پخش 16 میلیارد تومان بود؛ این در حالی بود که تنها شش میلیارد در اختیارمان بود.

مدیرکل صداوسیمای استان خراسان رضوی تصریح کرد: روز 13 آبان 93، سه روز قبل از تودیع و معارفه محمد سرافراز، با همان مبالغی که در اختیارمان بود، آمادگی کامل برای خرید تجهیزات را داشتیم همچنین گرافیک شبکه تنظیم و کنداکتور آن نوشته شده بود.

نهاوندی ادامه داد: اما دکتر سرافراز بر پایه سیاست‌های ابلاغی اعلام کرد که در دوره ایشان سیاست‌ کیفی‌سازی برنامه‌ها و چابک‌سازی سازمان و پرهیز از توسعه کمی در دستور کار است و بر اساس این سیاست‌، نامه‌ای را به تهران فرستادیم، دکتر طهماسبی، معاون امور استان‌های وقت، قائم مقام وقت سازمان (حجت الاسلام موسوی‌مقدم) قضیه را پیگیری کرده و بنا بر این شد که هیچکدام از شبکه‌هایی که حتی قابلیت‌های بیشتری برای افتتاح داشتند بهره‌برداری نشوند که پس از آن متوجه شدیم این موضوع سیاستی جدی، جدید و درست است که از طرف سازمان مد نظر قرار گرفته است.

وی در عین حال گفت: با توجه به اینکه در مقطع کنونی تنوع شبکه‌های ماهواره‌ای را داریم، نیاز به آرایش‌های گوناگون رسانه‌ای و تنوع بخشی داشتیم و راه‌اندازی 20 شبکه دیجیتال به اذعان همه مطلعین و دنبال‌کنندگان روند فرهنگی، موجب کاهش ارتباط و دسترسی و نیاز به شبکه‌های ماهواره‌ای شده است.

مدیرکل صداو سیما استان اظهار کرد: سیاست تنوع بخشی در دستور کار دوره قبلی بود، اما در دوره جدید، بنا به تجمیع سازمان و شبکه‌ها گذاشته شده است، در این راستا بلافاصله پس از مطلع شدن از اینکه برای افتتاح شبکه با سیاست‌ دیگری روبه‌ رو هستیم، نگرش مدیریت جهادی خود را به این سمت معطوف کردیم تا گلی که بنا بود در شبکه ملی بزنیم در شبکه پایتخت معنوی به ثمر برسانیم و شاید حق این شبکه بود که پس از زمان زیادی که با مردم احساس دلباختگی و عاشقی را به مشارکت گذاشته بود، ظرفیت بهره‌گیری از محتوا و موضوعات زیارتی را پیدا کند.

 

وی ادامه داد: در این راستا بنا را بر این گذاشتیم که بخشی از کنداکتور، گرافیک شبکه را تغییر داده و متناسب با سیاست کیفی‌سازی بخش‌های متنوع آن را مورد بررسی قرار داده و رنگ و روی شبکه را تغییر دهیم همچنین به استانداری و شهرداری هم اعلام کردیم که آمادگی برگرداندن پول را داریم.

 

نهاوندی با بیان این مطلب که دو میلیارد اختصاص یافته به شبکه زیارت از ردیف زیارت بود، عنوان کرد: طبق ابلاغیه دولت، پروژه‌هایی که 70 درصد پیشرفت داشتند و امسال یا سال آینده به نتیجه می‌رسند باید در همان ردیف بودجه حمایت شده و اینجا بود که متوجه شدیم دو میلیاردی که استانداری در اختیار ما قرار داده بود بودجه اختصاص یافته مربوط به پروژه واحد سیار HD، 9 دوربینه که جزو پروژه‌هایی است که از سال 91 شروع شده و دارای 70 درصد پیشرفت بوده که هر ساله بودجه آن از ردیف زیارت تامین می‌شد و بعدها هم به ما اطلاع دادند که برای واحد سیار بودجه‌ای نداریم.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی تصریح کرد: به عنوان یک مدیر فرهنگی باید بگویم که نیاز به تغییر سیاست‌ها و تاکتیک‌ها داریم در این راستا و به این دلیل که عرصه‌ رسانه‌ای فراگیر بوده و تحولاتی باید متناسب‌ با نیازهای جامعه در آن اتفاق بیفتد این عرصه به پشتیبانی‌هایی مادی و معنوی نیاز دارد، به این دلیل در نامه‌ای به استاندار و شهردار و رییس شورای شهر اعلام کردیم که در صورت تمایل آمادگی داریم که بخشی از اقدامات شبکه زیارت را در شبکه پایتخت معنوی ایران محقق کنیم.

 

وی با بیان این مطلب که پدیده ملی نیازمند همت ملی و اتفاقات به هنگام و بزنگاه است، گفت: اگر خوشبینانه و به هنگام، پروژه‌ها را در هر حوزه‌ای دنبال کرده و در یک اتفاق فراگیر هم‌بستگی داشته باشیم به راحتی بسیاری از اتفاقات ملی و فراملی در این استان پهناور قابل اجرا و ارائه است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه های جدید , افتتاح


تاريخ : شنبه ۱۳٩۳/۱۱/٤ | ۳:۱٤ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.