شبکه «افق» از نخستین روزهای زمستان امسال، مهمان خانه‌های تمام ایرانیان شد؛ اتفاقی که شاید افقی جدید را پیش روی مخاطب فهیم ایرانی قرار دهد.

خبرگزاری فارس  13 خرداد 93 بود که شبکه ای تلویزیونی با اهدافی متفاوت از دیگر شبکه های سیما و با شعار «نگاهت را به افق بسپار» راه اندازی شد؛ کانالی که قرار است چشم اندازهای انقلاب اسلامی را پیش روی مخاطبان و حتی برنامه سازان خود قرار دهد و همراه با هدف هایی همچون سرگرمی، مستندسازی و حتی انتقال مستقیم و غیر مستقیم انواع پیام ها، «حقیقت» را برای مخاطب جستجوگر به نمایش بگذارد.

«افق» با اهداف و چشم اندازی دیگرگونه متولد شد و جای خود را در میان شبکه های تلویزیونی باز کرد اما اینکه تا چه میزان به این اهداف رسیده و دستاوردهایش چه میزان خواهد بود بستگی به گستره مخاطبانش دارد؛ مخاطبانی که نه فقط در پایتخت بلکه در سراسر پهنه ایران زمین به تماشایش بنشینند و قضاوتش کنند.

بیش از 6 ماه است که شبکه افق تنها در تهران قابل دریافت است و به همین دلیل بازخوردهای حاصل از نظرسنجی ها یا نظراتی که مخاطبان در رسانه ها منتشر می کنند هم در همین گستره بوده است اما این امر با اهدافی که از ابتدا مد نظر ایده پردازان «افق» بود در تناقض است زیرا مردم ایران محدود به تهران یا برخی شهرها نیستند؛ این امر سبب شد مدیران جدید رسانه ملی و دست اندرکاران شبکه، در پی سراسری شدن «افق» تلاش خود را بیشتر کنند و سرانجام تاریخی برای سراسری شدن افق تعیین شد.

قرار است از سوم دی ماه مصادف با نخستین روز ماه ربیع الاول، شبکه افق برای همه ایرانیان قابل رویت باشد؛ بر اساس تصمیمی که توسط معاونت سیمای سازمان و موافقت ریاست صدا و سیما اخذ شده، شبکه افق به جای العالم در همه استان ها جز قم و خوزستان قرار خواهد گرفت و البته مردم این دو استان هم بی نصیب از افق نخواهند بود زیرا در این دو استان به دلیل اینکه العالم دارای مخاطبان خاص خود است، شبکه پنج سیما (تهران) از میان شبکه های دیجیتال حذف شده و به جای آن، قمی ها و خوزستانی ها از این پس شبکه افق را به نظاره خواهند نشست.


به بهانه این تغییر مروری بر فعالیت شبکه افق طی مدتی که به صورت آزمایشی و تنها در تهران قابل دریافت بود خالی از لطف نیست.

در این مدت برنامه های مستند و ترکیبی فراوانی در قالب های گوناگون از گفت وگو با مهمانان و شخصیت های شاخص گرفته تا ویژه برنامه های مناسبتی از شبکه افق پخش شده است؛ مجموعه های مستندی همچون «نیمه پنهان ماه»، «نگین شرق»، «شاهد عینی»، «قصه هایی از سرزمین خرداد»، «سرزمین نخبگان»، «فیروزه» و «عصر خمینی» و... که تولیدات داخلی بودند و همچنین مجموعه های دیگری همچون «ملاقات با داعش»، «داستان وهابیت»، «تولد در زمین سوخته»، «جستجوگر» و...  که از جمله مستندهای خارجی به شمار می روند بخشی از برنامه های پخش شده از شبکه افق هستند که طی همین مدت کوتاه توانستند مخاطبان خاص خود را پیدا کنند.

در مجموع می توان چند حوزه کاری را برای شبکه افق سیما در نظر گرفت؛ دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی، بصیرت افزایی، فرهنگ جهاد و شهادت، اندیشه های امام راحل (ره)، ادبیات مقاومت و انقلاب و همچنین پیشرفت های نظام اسلامی در عرصه های گوناگون علمی و... موضوعات غالب محصولات تصویری داخلی این شبکه هستند اما حوادث بین المللی و تاثیراتی که انقلاب اسلامی در عرصه جهانی داشته و همچنین موضوعاتی همچون جنگ، سیاست و اقتصاد (چه در عرصه داخلی و چه در سطح بین المللی) را هم می توان به آنها اضافه کرد که البته برخی مستندها و برنامه های پخش شده از شبکه افق طی این مدت در قالب این موضوعات، خارجی بوده اند.

سریال هایی همچون «قلب‌های شکسته» و یا «نیل در خون» که هم اکنون از این شبکه در حال پخش است مخاطبان خاص خود را دارد ولی گویا مستندها و برنامه های ترکیبی افق بیش از فیلم ها و سریال ها بر بینندگان تاثیرگذار بوده چه اینکه در گفت وگو با مردم می توان این امر را مشاهده کرد.

«عصر خمینی» را می‌توان یکی از مجموعه های موفق شبکه افق نامید چه اینکه طی مدتی کوتاه توانست مخاطبان بسیاری را به سمت خود بکشاند و در عین حال از کلیشه به دور باشد؛ شاید بسیاری موضوعات مطرح شده در این مجموعه که قصد بازخوانی اندیشه های امام راحل را با استفاده از مطالب بیان شده در صحیفه نور و همچنین گفت وگو با مهمانان برنامه دارد، برای مخاطب حرفه ای و اهل فن تکراری باشد اما در نظر گرفتن دو موضوع، این تکرار را توجیه پذیر می کند، نخست اینکه مخاطبان عام از بسیاری موضوعات مطرح شده بی اطلاع هستند و مطالعات آنها در مورد انقلاب آنقدر نبوده که همه این موارد را بدانند و دیگر اینکه چینش موضوعات و به هم پیوستگی آنها حتی برای دانشگاهیان و حوزویان بالاخص کسانی که در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فعالیت تحقیقی و تخصصی داشته اند هم جالب است.

به بیانی دیگر همانطور که برخی مخاطبان شبکه ابراز کرده اند، «عصر خمینی» در حقیقت سیری مطالعاتی در رابطه با اندیشه های بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی و نقش تفکرات ایشان در شکل گیری حکومت جمهوری اسلامی مبتنی بر حکمت متعالیه و صدرایی است.

به هر روی شبکه افق از نخستین روزهای زمستان امسال مهمان خانه های تمام ایرانیان شد تا گستره وسیع مخاطبان را تجربه کند؛ هرچند برخی اعتراضات نیز ممکن است از سوی بینندگانی که شبکه العالم را تماشا می کردند یا در قم و خوزستان، مخاطب شبکه تهران بوده اند وجود داشته باشد، اما تجربه «افق» می تواند برای همه آنها جدید و در عین حال تاثیرگذار باشد همانطور که برای مردم پایتخت نیز، افقی جدید به شمار می رود.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه افق


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩۳/۱٠/٩ | ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.