مروری بر انتشار و دریافت امواج زمینی تلویزیون دیجیتال

با گذشت زمان ، بشر که توانسته با تغییر در محیط پیرامونش و با اتکا بر ساخته های دست خود ، تمدن بزرگی را فراهم آورد به جایگاه کنونی خود هرگز راضی نشده و علاوه بر موارد کمی ، بیش از پیش به کیفیت تجهیزات و امکانات ساخته خود می اندیشد .

در این گذر در منظر انتشار امواج تصاویر تلویزیونی گامهای بسیار بلندی برداشته و اکنون با گذر از قله ای دیگر ، سرویسهای تلویزیونی آنالوگ را تکنولوژی منسوخ شده می داند . در سیستم های متداول امروزی که از روش انتشار امواج بصورت آنالوگ بهره می برد ، در طی مسیر ، کیفیت دریافت این تصاویر به شدت افت نموده و شرایط محیطی بر آن تاثیر نامطلوب فراوانی می گذارند . از جمله این تاثیرات می توان موارد زیر را برشمرد :

الف - تداخل ناشی از دریافت از دو مسیر که باعث ایجاد سایه در تصاویر تلویزیونی می شود ، در سیستم های آنالوگ بشدت وجود دارد  برخورد امواج به ساختمانها و موانع موجود در مسیر دریافت باعث تشدید این مشکل می شوند .

ب -  محدود بودن فضای فرکانسی در سیستم آنالوگ ( در محیط های کوهستانی برای پوشش مناسب تلویزیونی مجبور به احداث چند ایستگاه تلویزیونی هستیم که برای هر شبکه در هر ایستگاه مجبوریم کانال منحصربفردی را تخصیص دهیم ) .

ج -  تداخل ناشی از کانال های نزدیک یا هم کانال ( تعدد ایستگاههای تلویزیونی و محدود بودن فضای فرکانسی گاه عمداً و گاه سهواً این مشکل را پدید می آورند ) .

د -  گستردگی باند فرکانسی تلویزیونی و عدم خطی بودن تجهیزات دریافت و تقویت در سیستم های آنتن مرکزی باعث بروز مشکل عدم دریافت سیگنالهای هم سطح می گردد .

ه در دریافت سیستم های آنالوگ میزان کریر به نویز برای دریافت مناسب ، بسیار بالاست . یعنی باید اختلاف سطح سیگنال مطلوب  به میزان نویز ایجاد شده بر روی آن ، بسیار بالا باشد که همین امر باعث تلفات انرژی می گردد .

و در سیستم های آنالوگ جابجایی سیستم آنتن بشدت در تصویر دریافتی تاثیر گذار است بدین معنی که با جابجا کردن آنتن تصویر تغییر می کند که این مشکل در سیستم های تلویزیون سیار مثل خودروها بسیار مشکل زا می باشد .

ز - در سیستم دیجیتال امکان ارسال تصاویر با ابعاد متفاوت برای فرستنده ها وجود دارد . بدین معنی که می توان تصاویر را با ابعاد SD ، HD و یا HD Ready  ارسال کرد و گیرنده ها برای دریافت با مشکلی مواجه نگردند . با ایجاد بستر تلویزیون دیجیتال ، تبدیل سیستم استودیو ها از SD به HD توجیه پیدا کرده و کیفیت بسیار افزایش می یابد .


 

با استناد بر موارد مذکور ، سیستم جدیدی برای انتشار امواج تلویزیونی زمینی پیشنهاد شد که از روش انتشار امواج دیجیتال بهره می برد و در آن هیچیک از مشکلات و محدودیت های ذکر شده وجود نداشت . یعنی در تصاویر دیجیتال نه سایه ای وجود دارد و نه تداخلی ، جابجا شدن آنتن تا وقتی که سطح سیگنال از حداقل سیگنال لازم کم نشود ، تصویر مطلوب و ثابتی تامین می گردد . بدین معنی که در تلویزیون آنالوگ با کاهش تدریجی سطح سیگنال  ، کیفیت تصویر به تدریج کاهش می یابد اما در تلویزیون دیجیتال ، درصورتیکه سطح سیگنال از حدی بیشتر شود ، کیفیت مطلوب تصویر تامین می گردد .

 

بقیه راهنمایی وفیلم آموزشی و دانلودبروشور راه اندازی دیجیتال در ادامه مطلب


 فضای بسیار کمی از محدوده فرکانسی اشغال می شود بصورتی که بجای یک شبکه آنالوگ در سیستم فشرده سازی MPEG4 می توان 8 شبکه تلویزیونی و چند رادیو پخش نمود . همچنین بعلت فشرده سازی بیشتر در MPEG4 نسبت به MPEG2 ، می توان این اختلاف حجم را در افزایش نمونه های ارسالی مورد استفاده قرار داد که باعث بهبود کیفیت تصویر می شود .

و امالازم به ذکر است که برای دریافت شبکه های دیجیتالی باید نکات زیر را به دقت رعایت نمود :

 

1 - حتماً جهت آنتن به سمت ایستگاه تلویزیونی باشد .

 

2 - حتماً از کابل های کواکسیال مرغوب مثل کابل کرمان صادراتی ، کابل آمل ،خراسان و ... استفاده شود و حتی الامکان طول کابل به حداقل برسد . قطعی در مسیر کابل کواکسیال باعث تضعیف شدید سیگنال تلویزیونی و افزایش هارمونیک و نویز در خط خواهد شد .

 

3 - حتی الامکان از آنتن های شاخه ای و بدون مدار تقویت کننده ( آنتن بوستر دار مثل آنتن هانی ) استفاده شود چراکه عموماً بخاطر کیفیت پائین تقویت کننده های موجود در اینگونه آنتن ها ، نویزی نیز توسط مدار تقویت کننده به سیگنال افزوده می شود که علیرغم افزایش سطح سیگنال ، باعث کاهش سطح کریر به نویز در خط شده و شبکه ها قابل دریافت نخواهند بود .

 

4 - در صورتیکه شبکه ها بصورت شطرنجی دریافت می شوند و یا تنها تعدادی از شبکه ها دریافت می شوند ( هر فرستنده 8 یا 10 شبکه پخش می کند ) ، با فشردن دو بار دکمه info برروی کنترل گیرنده دیجیتال ، میزان سیگنال دریافتی از آنتن مشخص می شود و  از طریق این نمایشگر سطح سیگنال می توان با چرخاندن آنتن ، میزان سیگنال دریافتی را افزایش داد . وقتی که آنتن در بهترین جهت برای دریافت حداکثری تنظیم شد ، اقدام به کانال یابی مجدد نمائید .

 

5 - درصورتیکه از کانال و یا فرکانس فرستنده های دیجیتالی اطلاع دارید ، بهتر است از کانال یابی دستی ( نه اتوماتیک ) استفاده کنید . برای اینکار بر روی منوی کانال یابی دستی رفته ، کانال یا فرکانس فرستنده را وارد نموده تا میزان دریافتی سیگنال مشخص شود . در این مرحله نیز میتوان آنتن را چرخاند تا سیگنال دریافتی حداکثر شود . وقتی میزان سیگنال به بالاتر از 60 درصد رسید ( البته این مقدار در گیرنده های متفاوت ، متغیر است ) کلید جستجو را فشرده تا عملیات جستجو آغاز شود . بعد  از اتمام کانال یابی ، فرستنده دوم مثل فرستنده اول جستجو می شود .

تلویزیونهای دارای امکانات دریافت سیگنال دیجیتال

در این تلویزیونها برای دریافت سیگنال های تلویزیون دیجیتالی ، نیازی به استفاده از STB نبوده و سازندگان این امکان را در تیونر دستگاه فراهم نموده اند . برای تشخیص اینگونه تلویزیون ها یکی از علائم زیر قابل مشاهده می باشند :

بر روی آنها عبارتDTV)Digital TV ) ثبت شده است .

و یا تصویر روبرو  بر روی آن مشاهده می شود .

 

 

 

خلاصه نکاتی که باید در خرید گیرنده دیجیتال به آنها توجه کرد:

 • کیفیت ویدئوی خروجی که SD ، HD و یا FULL HD است . در صورتیکه در بخش مشخصات عبارت 1080i وجود داشت دستگاه HD و اگر 1080p را ثبت کرده بود به معنی FULL HD است .

 • دقیقاً از چه فرمتهای عکس ، صوت و فیلم  پشتیبانی می کند .

 • از قابلیت TimeShift پشتیبانی می کند یا نه و آیا قابلیت ضبط یک شبکه و مشاهده شبکه دیگر ( در همان کانال ) را دارد.

 • چگونگی ضمانت دستگاه را بررسی کنید .

 • در صورتیکه دستگاه HD است آیا به همراه دستگاه کابل HDMI ارائه می گردد .

 • تجهیزات و متعلقات جانبی که ارائه می شوند ، در انتخاب شما موثر خواهند بود .

 • آیا تاییدیه تکتا را دارد . تکتا شرکت مورد اعتماد سازمان صداوسیما درخصوص بررسی کیفیت گیرنده های تلویزیون دیجیتال می باشد .

 • نکته بسیار مهمی که باید در هنگام تهیه اینگونه گیرنده ها توجه کنیم این است که در برخی گیرنده ها مشاهده شده که پس از چند دقیقه کار کردن دستگاه ، صدا از تصویر اصطلاحاً عقب افتاده و با تاخیر پخش می شود که این اشکال برای بینندگان بسیار آزار دهنده خواهد بود . البته این اشکال در سیگنال های تصاویر ارسالی با فشرده سازی MPEG2 به ندرت اتفاق می افتد .

 • برخی از گیرنده ها در اثر استفاده طولانی مدت بعنوان مثال به مدت یک روز ، بسیار گرم شده و این حرارت باعث خاموش شدن دستگاه می گردد . همچنین در برخی از گیرنده ها شبکه های موجود بر روی تنها یک کانال قابل ذخیره می باشند . لذا قبل از خرید گیرنده حتماً در خصوص ارائه ضمانت های لازم توسط فروشنده اطمینان حاصل کنید .

 • آیا دستگاه دارای دفترچه راهنمای فارسی و یا انگلیسی می باشد .

 • تحت لیسانس چه شرکت و یا کشوری تولید شده است .

 • تا چه حجمی از فلش و یا هارد اکسترنال را می توان به گیرنده متصل کرد .

 • خروجیهای دستگاه را بررسی کنید .

 • دقت کنید که دستگاه از MPEG4 پشتیبانی کند .

 • آیا قابلیت بروزرسانی نرم افزار از طریق آنتن فرستنده های صدا و سیما ( OTA ) را دارد .

 

نکات و اصطلاحات لازم در ویرایش برنامه ها در گیرنده های تلویزیون دیجیتالی :

LCN چیست ؟

 LCN مخفف عبارت Logical Channel Nomber  به معنی شماره کانال  لاجیکی است . در صورتیکه این عبارت فعال باشد ، گیرنده برنامه های دریافتی را بر اساس چینش برنامه ها در فرستنده تنظیم خواهد کرد . بعنوان مثال ممکن است شبکه استانی ارومیه روی برنامه 15 دریافت گردد .

برای چینش دلخواه برنامه ها در گیرنده ، باید گزینه LCN غیر فعال و نحوه تنظیم براساس ONID در نظر گرفته شود . سپس از منوی ویرایش برنامه ، به جابجایی برنامه ها اقدام نمود . توجه داشته باشید درصورتیکه LCN فعال باشد ، با جابجا کردن یک برنامه ،  بعنوان مثال استانی ارومیه از 15 به 6 ، شبکه استانی در لیست برنامه ها به محل ششمین برنامه منتقل می گردد اما هنوز نام برنامه 15 بوده و  برای انتخاب آن از طریق ریموت کنترل گیرنده ، لازم است شماره های 15 فشرده شوند .

ماشین زمان

امکان جلو و عقب بردن برنامه درحال ضبط را اصطلاحاً Time Shift یا ماشین زمان می گویند . با اتصال حافظه USB و یا هارد اکسترنال به گیرنده دیجیتال و ضبط شبکه بر روی آن ، می توان با کلید های کنترلی جلو و عقب می توان تصاویر ضبط شده را بدون قطع ضبط مشاهده کرد . این امکان اولین بار در تعدادی از تلویزیون های LG در نظر گرفته شده بود که از حافظه داخلی بهره می بردند .

EPG چیست ؟

EPG مخفف عبارت Electronic Program Guide  امکانی است که توسط تامین کننده برنامه ( صداوسیمای جمهوری اسلامی )‌ امکان دسترسی به لیست و زمان بندی برنامه های هفتگی ارائه می گردند . بدین ترتیب که با فشردن دکمه EPG بر روی ریموت کنترل گیرنده ، امکان تشخیص برنامه قبلی ، بعدی و زمان و غیره ارائه می گردند ( کنداکتور برنامه ها )  . البته درصورتیکه این اطلاعات در کنار اطلاعات تصویری شبکه های دیجیتالی قرار داده شده باشند . در حال حاضر این اطلاعات بر روی همه شبکه ها به جز خبر و العالم و چند شبکه رادیویی فعال می باشند.

امکان صدای دوم چیست ؟

این امکان هم اکنون بر روی شبکه iFILM قرار داده شده که می توان با انتخاب یکی از حالت های صدای عربی و صدای فارسی ، از امکان شبکه دو صدایی بهره برد . این امکان توسط فشردن دکمه Audio بر روی ریموت کنترل تامین می گردد .

 

و در آخر فیلم آموزشی مورد نظر را می توانید از اینجا ببینید

 

همچنین برای دانلود بروشور دیجیتال می توانید کلیک کنید

 

امیدواریم از مطالبی که تهیه کردیم بتوانید تحقیقی در مورد تلویزیون دیجیتال داشته باشید و در موقع خرید گیرنده یا تلویزیون دیجیتال داخلی بهترین ها را انتخاب کنید.

 

 

شما هم به دنیای دیجیتال بپیوندید لبخند

 

لینک های مرتبط:

 

چند اصطلاح گیج کننده تلویزیون به نشانی:

http://digitaltv2.persianblog.ir/post/143/


راهنمای جامع خرید تلویزیون به نشانی:

http://digitaltv2.persianblog.ir/post/142/

کدام آنتن دیجیتال رومیزی بهتر است؟ مقایسه آنتن دیجیتال wavevortex ، لالی و مارشال((اختصاصی وبلاگ ما می توانیم آقای دیانی))


http://antenna.blogfa.com/post-23.aspx


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مبدل دیجیتال , کاربرد , فناوری دیجیتال , dtv


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٢/٥/۱٥ | ۱:٠٥ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.